Fotó: Bús Ildikó
Különleges borkóstolóra került sor Sepsiszentgyörgyön hétfőn este az Indivino borozóban, ahol a Vesztergombi Pincészet sommelierje, Letenyei Balázs mutatta be boraikat. Az elismert borszakértővel beszélgettünk, hogy mitől más egy-egy borfajta, ha ugyanaz a neve és a tulajdonságai, illetve, igaz-e a mondás, miszerint az óbor a jó bor.
2013. június 25., 11:442013. június 25., 11:44
2013. június 25., 12:032013. június 25., 12:03
– Milyen borokat készít az általad képviselt pincészet, és milyen a szekszárdi borvidék?
– A szőlőtermeléssel és borászkodással foglalkozó Vesztergombi családról már az 1700-as évekből fellelhető írásos emlék. Jómagam 2004 óta dolgozom a Vesztergombi Pincészetnél, hivatalosan a vendéglátás részével foglalkozom, így borbemutatókat, kóstolókat tartok. Vesztergombi Ferenc a tulajdonos, és 1992 óta létezik a pincészet ebben a formájában. Szekszárdra két borfajta jellemző, a kadarka és a bikavér, de kiugrási pontnak tekintjük a kékfrankost is, mert jelentős mennyiségben van jelen Szekszárdon. A nyugati fajtákat bárhol megtalálhatjuk a világban, ezeket azonban csak Magyarországon.
– Mi a munkája egy sommeliernek?
– Úgy kerültem a pincészethez, hogy vendéglátóipari szakiskolában érettségiztem, majd technikumban is maradtam. Gyakorlatilag egy tanárom bízott meg a bórkostolás feladatával, és úgy tűnt beváltam. Azóta egyedül vállalom a borkóstoltatást és felszolgálást is. A mi szakmánk alapja az, hogy minél többet kóstoljunk, mert ezáltal bizonyos fajtákra jellemző jegyeket ismerünk meg. Ezt fontosnak tartom, és amint időm engedi, rendszeresen kóstolok borokat. Ugyanakkor a vaktesztek is hozzásegítenek a borok megismeréséhez, hiszen akkor nem látjuk, mit iszunk, de a megjegyzett ízek, illatok előjönnek.
– Mi a különbség bor és bor között, például miért más a szekszárdi bikavér, mint az egri?
– Igazából Magyarországon, sőt az egész világon két borrégió használhatja például a bikavér elnevezést, az egyik Szekszárd, a másik pedig Eger. Mindkét régiónak van egy bikavér törvénye, ami meghatározza, hogy milyen fajta szőlőt milyen mennyiségben használhatnak fel a borászok és milyen eljárással készíthetik el. Ez adja a bor alapját. Úgy is mondhatnám, hogy a jó bornak lelke van, hiszen az íze az maga a borász, vagyis annak személyisége, odafigyelése, munkája. Én a szekszárdi borokat ismerem, így elmondhatom, hogy nálunk kékfrankosból és kadarkából minimum ötven százalékot kell tartalmaznia a bikavérnek, ezen felül minimum még egy fajtát kell beletenni a borba, és ebből lehet bikavér. Ez kiegészül azzal, hogy egy évet kell ászokhordóban tartani a bort, amíg bikavér nem lesz belőle. A pincészetnél 1992 óta van bikavér, az arányaink majdnem mindig ugyanazok, így minőségi bor válik belőle.
– Igaz a mondás, hogy az óbor a legjobb bor?
– Ezt úgy tudnám megfogalmazni, hogy ízlések és pofonok, mert figyelembe kell venni, hogy az adott ember, aki fogyasztja a bort, az milyen borkultúrával rendelkezik. Van, akinek a fiatal, könnyedebb borok tetszenek, míg mások az erősebb, testesebb, idősebb borokat kedvelik. Nem jelenteném ki, hogy az öreg, karakteres bor tetszik mindenkinek, hiszen sokan a könnyű kékfrankost vagy rozét szeretik. Ez még nálam is változó és helyzetfüggő, attól függ, kivel ülök le borozni, mit eszünk és hol vagyunk. Nyáron inkább könnyű borokat iszunk, de télen visszahúzódunk a kandalló mellé, és egy karakteresebb bort választunk.
– Mennyire ismered a román borvidéket?
– Egyelőre tanulgatom, és az otthoni vidékeket térképezem fel, hogy képben legyek. De azt elismerem, hogy a román borok nagyon ízesek és híresek is. Nálunk jelentős változások történtek, Szekszárdon például évekkel ezelőtt volt tíz nagyobb pincészet, ma már húsz is van. Az egri-soproni borrégiót is meg szeretném ismerni, mivel ők is vörösboros területek, és bár konkurenciák, de sokat is tanulhatunk egymástól.
– Van-e borgyűjteményed, és mi a kedvenc borod?
– Igen, van borgyűjteményem, ahogyan a legtöbb sommeliernek van. Ennek mennyisége változó, annak függvényében, hogy melyik évjáratot kell elfogyasztani – akár óborokat is –, mivel egy idő után hanyatlásnak indul a bor, mert élő dologról van szó. Kedvenc borom a pincészetünk egyik terméke, hiszen márkahű vagyok. A 2003-as kékfrankos válogatást emelném ki, hiszen ez volt az a bor és évjárat, amely gyakorlatilag elindított engem a pályán. Ennek a bornak az ízvilága számomra leírhatatlan érzést adott, és rávezetett arra, hogy ezzel a dologgal kell nekem foglalkoznom a jövőben. Annak a bornak az ízét keresem azóta is, de nem találom, és bár van még egy palackkal belőle, nemsokára meg kell inni, hiszen mint mondtam, a bor élete is véges.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
szóljon hozzá!