Kovászna megye prefektusa felszólította a Kovászna megyei önkormányzatot, hogy többé ne használja hivatalos dokumentumain a magyar nyelvű fejlécet.
2013. május 24., 10:132013. május 24., 10:13
Dumitru Marinescu prefektus átiratban szólította fel a Kovászna megyei tanács vezetőségét, hogy a hivatalos iratok fejlécén ezentúl csak a román nyelvet használják. Marinescu kiemelte, a közigazgatási törvény szerint a hivatalos iratokat kötelező az állam hivatalos nyelvén megírni. Bár a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy a tájékoztató jelleggel a települések neveit a kisebbségek nyelvén is feltüntessék, ellenben a hivatalos dokumentumokban vagy levelekben csak a román nyelv használata a megengedett.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke kérdésünkre elmondta, hogy háromnyelvű fejlécet használnak, vagyis a román mellett a magyar és az angol felirat is szerepel, és ezen nem változtatnak.
„Az Európai Unióban a magyar nyelv hivatalos nyelv, és én úgy vélem, Romániának is be kell tartania az európai törvényeket és szabályokat. Továbbra is háromnyelvű fejlécet fogunk használni. Úgy tűnik, hogy Romániában és Székelyföldön egyeseknek az jelenti a legnagyobb problémát, hogy milyen fejlécet használ a megyei tanács elnöke” – húzta alá Tamás Sándor.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
szóljon hozzá!