A Magyar Állami Népi Együttes előadása zárja szombaton a székelyudvarhelyi Hagyományok Háza-napokat
Fotó: Dusa Gábor
Háromnapos programmal mutatkozik be Székelyudvarhelyen a budapesti Hagyományok Háza. A néphagyomány ápolásáért és továbbéltetéséért létrehozott magyarországi intézmény viszont nemcsak néhány napig, hanem hosszú távon is jelen lesz a városban, hiszen Székelyudvarhely ad majd otthon az egyik határon túli fiókjának.
2017. április 24., 09:452017. április 24., 09:45
A magyarországi Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által több mint tizenöt évvel ezelőtt alapított Hagyományok Háza – melynek célja a Kárpát-medencei néphagyomány ápolása és továbbéltetése – számtalan tevékenységet folytat alapcéljai érdekében.
Ezekből kap ízelítőt a csütörtök esti táncházzal kezdődően szombat estig a székelyudvarhelyi közönség. Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője elmondta, már egy éve egyeztetnek a Hagyományok Háza-napokról, és szerencsés egybeesés, hogy időközben a magyarországi intézmény úgy döntött, határon túl is bővítené hálózatát, melynek egyik csomópontja Székelyudvarhely lenne.
– részletezte az együttműködésben rejlő lehetőségeket Orendi István.
A Hagyományok Háza ugyanakkor szakmailag és anyagilag is támogatná a hálózatot. Erdélyben négy településről, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Csíkszeredából és Székelyudvarhelyről kerestek meg partnereket, Udvarhelyen Orendi Istvánt kérték fel az együttműködésre. Szerinte a város aktív táncházas életének köszönhető, hogy Székelyudvarhely volt az egyik választás, ugyanakkor számított az is, hogy itt ezerötszáz gyerek tanul néptáncot, illetve hogy több néptáncegyüttes és gazdag kézművesmozgalom is van.
hanem a meglévő tevékenységekre építenek, és azokat bővítik ki a Hagyományok Háza tevékenységeivel, mivel az intézmény központként fogja össze azokat, akik népzenével, néptánccal és népi kultúrával foglalkoznak – magyarázta Orendi, aki szerint Marosvásárhely mellett Székelyudvarhely lesz az erdélyi Hagyományok Háza-hálózat alappillére.
Fotó: Dusa Gábor
A tervek szerint az analóg gyűjtéseket digitalizálják, valamint feltérképezik a gyűjtés szempontjából még fehér foltoknak számító térségeket, és ott autentikus néptánc- és népdalgyűjtéseket szerveznek, valamint rendezvényeket és képzéseket.
– fogalmazott az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója.
Ízelítő a programokból és képzésekből
A hétvégi rendezvényen számos programpont vár az érdeklődőkre, ugyanakkor módszertani bemutatónap is lesz a Művelődési Házban, három szekcióra osztva: mese, tánc, ének, valamint kézműves, illetve népzenei szekció.
Ezeken a helyek száma korlátozott, a részvétel regisztrációhoz kötött, az érdeklődők többek között Agócs Gergely néprajzkutatótól, Berta Alexandra népzenei szakelőadótól, Babinecz Sándor néptánc-szakelőadótól, Péter Szidónia kézműves szakelőadótól, Illés Vandától, a Hagyományok Háza népi iparművészeti osztályának vezetőjétől és Kelemen Lászlótól, a Hagyományok Háza főigazgatójától is tanulhatnak.
Péntek délelőtt a gyermekprogramon a Magyar Állami Népi Együttessel zenés-táncos barangolást tehetnek a Kárpát-medence folklórvilágában a hét-tizennégy évesek. Szombat este a Művelődési Ház nagyszínpadán a Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl című előadását mutatja be a Magyar Állami Népi Együttes. Regisztráció nélkül lehet részt venni a csütörtöki táncházon, amelyen este nyolctól a Kedves és a Kaszaj zenekar muzsikál, valamint a péntek esti rendhagyó zeneórán a G. Caféban, ahol este nyolctól Agócs Gergely és Berta Alexandra a pásztormuzsikába avatja be az érdeklődőket, majd kilenctől folkkocsmás hangulatot teremtenek az udvarhelyi népzenészképzés tanítványaival.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra a Bucsin-tetőn és Hargitafürdőn, miután a térségben kedden este havazni kezdett.
Medvetámadás történt Kovásznán kedden éjjel, a településre bejáró nagyvad egy megtermett juhot ölt meg. Egyre több a panasz, szüksége lenne a városnak kilövési engedélyre.
Azoknak a zenészeknek a tiszteletére állítanak kopjafákat, akiknek munkássága meghatározó és zenéiket, muzsikáikat máig a világ számos részén ismerik.
Egy juhait terelő fiatal nőre támadt egy medve szerdán délelőtt Abásfalván, információink szerint az áldozat nincs életveszélyben. A nyájat őrző kutyák védték meg az áldozatot.
Beköszöntött a tartósan hideg időszak, de az aszfalt száraz, a havazás még várat magára – ilyen esetben is le kell cserélni a nyári gumiabroncsokat? Egyáltalán miben különbözik a téli és a nyári gumi? Videónkból kiderül.
Ebben a hűvös időben képzeld el, milyen lenne egy melegebb éghajlaton, a tenger hullámai mellett koktélt szürcsölgetni. A Rádió GaGával még ez sem lehetetlen! Küldj el bárkit „melegebb éghajlatra”, de csak azt a személyt, aki téged is magával vinne.
Hogyan kommunikáljunk Alzheimer-kórban szenvedő beteggel? – ez lesz a témája a Gyergyószentmiklóson szervezett Alzheimer Cafénak szerdán a Szent Erzsébet Idősek Otthonában.
Bemutatják Kelemen Csongor Életem '56 árnyékában című memoárját Csíkszeredában. A kötet szerzője megjárta a szekuritáté vallatószobáit, a börtönöket, kényszermunkatáborokat, utána is üldözték, megbélyegezték.
Csak Hargita megye magasabban fekvő régióiban váltott át havazásba az eső kedd este és szerdára virradóra. A Madarasi Hargitát és Hargitafürdőt az ottani webkamerák tanúsága szerint vékony hóréteg borította be reggelre.
szóljon hozzá!