Fotó: Veres Nándor
A kupás cseréptől a fundamentumig felújították a hajdani felekezeti iskolaépületet Nagygalambfalván, ami ma gyülekezeti házként funkcionál.
2018. április 16., 19:092018. április 16., 19:09
Hogy mi történt az elmúlt bő egy évben Nagygalambfalván, azt Czapp József mikepércsi református lelkész egy „zsebkendőemlékkel” és -ajándékkal szemléltette. Özvegy, tisztes szegénységben élő nagymamája, Eszter az esti imák után ötven fillért tett unokája zsebkendőjébe, mondván: ha Józsika jó volt, másnap két gömb fagylaltot vehet belőle. Tudta a kisgyermek, hogy ahhoz kétszer ennyi pénznek kellene lennie a zsebkendőben. És csodák csodája, reggel mindig ott lapult a szükséges egy forint.
Ezt áldotta meg a Gondviselés: további adományozók jelentkeztek, majd gyarapították az eredményes pályázatok és a kétkezi segítség. Nem szakadt meg az áldások sora, az akkor megnyitott számlára múlt héten
Ezt egy jelképes zsebkendőben nyújtotta át Czapp lelkész a hálaadáson.
Fotó: Veres Nándor
„Egy épület feljavításában több lelki üzenet van, mint gondolnánk – mondta igehirdetésében Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. – Elsősorban az, hogy mit hiszünk a jövőről, aztán az elődök válasza a kihívásokra, és az itt és most kell cselekednünk tudata.” Jeremiás prófétával vallja: A végső megoldás mindig Istennél van. Kántor Csaba esperes-püspökhelyettes azért imádkozott, hogy a gyülekezet közös ügyek iránti érdeklődése megmaradjon. Az egyházi elöljárók sok közösségnek kívántak ilyen tettekkel megvallott hitet, amit az áldozathozatal tart meg.
A gyönyörű műemlék templomban Kányádi György Attila helyi lelkipásztor köszöntötte az egyházi és világi elöljárókat, a testvértelepülési vendégeket, elszármazottakat és a nagygalambfalvi gyülekezetet. A nap ünnepélyességét a szentírási hívó gondolattal összegezte: Hatalmasan cselekedett velünk az Úr, azért örvendezünk (Zsolt 126, 3). Egyedül övé a dicsőség!
Fotó: Veres Nándor
Szaniszló Elek gondnok felemlegette, amikor a javítási munkálatokon gondolkodtak, tudták, hogy nincs pénzük, de azt is, hogy az Úr csodásan működik. Az ismeretlenek, barátok anyagi, kézi és imasegítségét egyként megköszönte.
A templomi együttlét verssel, zenével folytatódott. Zsoltáréneklés és áldás után az ünneplők átvonultak a napokban térkövezett lelkészi lakás és a gyülekezeti ház udvarára, ahol a keresztúri zenészek fújtak toborzót.
Fotó: Veres Nándor
A 423 családból álló gyülekezet lélekszáma 925 – sorolta a lelkipásztor. A településen óvoda és 1–8. osztályos általános iskola működik. Az egyházi szolgálatokon kívül
köztük a szomszédos romatelepen élő gyermekek rendszeres felzárkóztatási programjának szervezését. Példaértékű a kapcsolat az egyház, az iskola és a polgármesteri hivatal között. „Együttes erővel igyekszünk programokat megvalósítani, és nagyon reméljük, hogy így jó hatást tudunk gyakorolni a település lakóinak lelki-szellemi fejlődésére. Az egyházi tevékenységek szinte szünet nélkül egész évben zajlanak, és programjaink zömét e gyülekezeti házban bonyolítjuk le” – összegezte a lelkipásztor.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!