Fotó: Kristó Róbert
Kategorikusan, ez a legjobb hír, amelyet 1940 óta kapott a nem Magyarországon élő magyarság, de szerintem az anyaországi magyarság is – jelentette ki a kettős állampolgárságot módosító törvényjavaslat megszavazása kapcsán György Attila író, a Székelyföld szerkesztője.
2010. május 26., 14:542010. május 26., 14:54
Fotó: Kristó Róbert
Hozzátette: sokkal nagyobb súlya és politikai szerepe lesz a térségben Magyarországnak, és egy pár éven belül minden esélyünk meg van arra, hogy újra tizenötmillió magyar állampolgár legyen a Kárpát-medencében. Származási, nemzeti hovatartozás szempontjából meg volt ez a szám már ezelőtt is, de most jogilag is újra megerősítették a köztünk levő szálakat, köteléket.
„Ezzel véget ért egy korszak, remélem mindörökre.”
Kíváncsiak voltunk, hogy az új döntés tükrében miként látja december 5-ét. „Mostantól fogva aki december 5-ét felemlegeti azt saját kezűleg fogom fenéken billenteni, hogy egy képzavarral éljek. Részemről az a gyászos dátum megbocsátható, pedig rengeteget rágott, emésztett, sokat írtam róla. Magyarország május 26-án új történelmi korszakot jegyzhet, egyértelmű, hogy ez felülírja december 5-ét, attól függetlenül, hogy ez egy szégyenfoltja marad a történelmünknek. Szerintem a megvalósításokra, a sikerekre kell inkább emlékeznünk, mert ezekből nyerünk erőt és nem a tragédiákból.”
György Attila kijelentette, hogy első körben fogja kérni a magyar állampolgárságot, hiszen most már intézményesen is egy családban lehet például a Svédországban élő nagybátyjával és unokatestvéreivel. „Újra egy nagy család tagjai lehetünk, vérségileg eddig is azok voltunk, de ez nem volt jogilag szentesítve.”
Szerinte néhány évtized múlva 2010. május 26-át úgy fogják idézni a történelemkönyvek, hogy: „Ez volt az a sorsforduló, amely ismét sikerre ítélte a magyarságot a Kárpát-medencében.”
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.