Segítséget nyújtani a gazdáknak ahhoz, hogy munkájukat szakszerűen végezhessék, hogy minőségi termékeket állíthassanak elő – ehhez képzések, rendezvények sorával járul hozzá a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés ágazata. Vezetője és programfelelősei a sajtó előtt számoltak be a tavalyi megvalósításokról, idei tervekről.
2017. február 27., 18:082017. február 27., 18:08
2017. február 27., 18:282017. február 27., 18:28
„Elérkezett az az idő, amikor a székelyföldi gazda is igényes kell legyen elsősorban önmagával, de ugyanúgy gazdaságával szemben. Felelősségteljes melléállásra van szükség, főként, ha a tevékenység a megélhetést jelenti” – fogalmazott Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója. Rámutatott, az intézmény információk átadásával, külföldi kapcsolatai bevonásával segíti a gazdákat az említett igényesség felismeréséhez, gyakorlatba ültetéséhez. Képzéseket, rendezvényeket tartanak rendszeresen, sok esetben külföldi szakemberek bevonásával.
A tavaly tartott képzéseken összesen 369 gazda vett részt. A tanfolyamok több témakörben zajlottak – volt fametsző, növénytermesztő képzés, az arra kíváncsiak megismerhették a szarvasmarhák szakszerű körömpucolását, mások a lótartás és patkolás tudnivalóit vagy a takarmánykészítés helyes módját sajátíthatták el. Istálló és állathigiénia, tej és tejhigiénia, fejőgéptisztítás témákban is zajlottak képzések, ugyanakkor a gyógy-, fűszer- és aromanövények termesztésével és a kenyérsütéssel is tanfolyam keretében ismerkedtek az érdeklődők. Méhész-, illetve sajtkészítő képzésekkel is szolgált az arra kíváncsiaknak a vidékfejlesztés.
„Nem engedjük el azok kezét, akik itt tanulják a sajtkészítés alapjait. Tavaly két alkalommal is haladó szintű tanfolyamot szerveztünk számukra. Ezek keretében svájci szakemberek értékelték ki a termékeket, adtak tanácsokat arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet jobbítani a minőségen” – mondta el Kémenes László, a felnőttképzések programfelelőse. Kitért a már több mint 25 éve zajló gyakornokképzésre is, amelynek keretében német nyelvtanítás zajlik a Szent Benedek Tanulmányi Házban, folytatásaként pedig a résztvevők bajor vagy svájci családi gazdaságoknál nyerhetnek betekintést a mindennapi teendőkbe. Tavaly 110 székelyföldi fiatal kapcsolódott be ebbe a programba.
Sikeres volt a diákok számára meghirdetett pályaorientáció program is, aminek keretében közel 300 tanuló ismerkedett meg a Vidékfejlesztésnél zajló tevékenységekkel, került közelebb ezáltal a mezőgazdasághoz.
Az idei tervekről szólva a programfelelős elmondta, továbbra is az igényekhez igazodva szerveznek újabb képzéseket vagy folytatják a korábbiakat. Két helyszínen már zajlik a fametsző képzés, szervezési fázisban tart a mezőgazdasági gépjavító, továbbá az állomány és állatfelismerő tanfolyam. Még a tavasz folyamán tartanak méhészképzést és sajtmustrát is szerveznek, az év hátralevő részében pedig további ismeretnyújtó programokra várják a gazdákat.
A rövidtávú tervek között egy látványsajtműhely berendezése is szerepel, amivel nem csupán a helyi közösséget, hanem a Gyergyószentmiklóson tartózkodó turistákat is meg szeretné célozni az intézmény.
Még áprilisban elindítják a falugazdász programot. Ennek keretében egy személy felméri a Gyergyói-medence településein lévő gazdaságokat, a gazdák nehézségeit, esetenként kéréseit. Ezeket adatbázisban összesítik annak érdekében, hogy kialakuljon egy reális kép a térség gazdaságáról, a gazdák igényeiről.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!