Fotó: Balázs Katalin
„Együtt megyünk az úton, de egy ember kezében van a lámpa” – így határozta meg a rendező feladatát Barabás Árpád (Fredi) színész, aki ezúttal rendezőként tért vissza a Figura Stúdió Színházhoz. Amint a sajtótájékoztatón kiderült, mostanság két lámpával világítják meg a játékteret, hisz készül a Bösendorfer és a Murlin Murlo.
2013. március 04., 17:452013. március 04., 17:45
2013. március 05., 18:032013. március 05., 18:03
Mihály Alpár Szilárd vizsgaelőadását, a két éve játszott Bösendorfert újították fel és kerül a közönség elé március 7-én 19 órától. A stúdiódarab – amint Mihály Alpár Szilárd elmondta – Karinthy Ferenc egyfelvonásos drámájából készült, és akárcsak Karinthy Dunakanyarja, ez is a magány kérdését feszegeti. A főszereplője egy könyvtáros, aki kedvtelésből telefonbetyárkodik, amíg a sors össze nem hozza a Bösendorfer-zongoráját eladni kívánó idős hölggyel. A jó heccnek induló történet elfajul, a főhős próbálja menteni a menthetőt...
Különleges előadás tanúi lehetnek mindazok, akik jegyet váltanak a produkcióra. A kulisszatitkok közül érdemes például arról tudni, hogy a telefon túloldalán lévő idős hölgy hangja Mihály Alpár Szilárd magyartanárnőjéé, Szász Mihálykó Máriáé, aki meggyőzte a színinövendéket, ezt a darabot válassza vizsgaelőadásként. A Bösendorfer című előadást március 12-én és 13-án 19 órai kezdettel is megtekintheti a nagyérdemű.
Orosz szívek a gyergyói valóságban
Barabás Árpádot, a Figura Stúdió Színház egykori színészét visszahívták Gyergyószentmiklósra. Czegő Csongor színházigazgató, illetve a Székelyudvarhelyen játszó színész egyaránt bevallja, a tárgyaláskor még egyikük sem tudta, Fredi játszani fog-e, vagy rendezni, csak abban voltak biztosak, hogy akarják az együttműködést. A próbák hétfőn elkezdődtek, Barabás Árpád rendezi a Murlin Murlo című darabot, melyben ismét visszavezet az orosz világba – akárcsak egykor a Fekete tej révén –, ugyanakkor közelebb hoz a honi valósághoz, önmagunkhoz is.
„Én szeretem az oroszokat, azt a nagy szívüket, ami a mellkasuk nyolcvan százalékát elfoglalja. Szerintem egy orosznak nincs is tüdeje, mert már nem fér. Szeretem, ahogy élnek, ahogyan szenvednek, ahogyan tehetetlenek, ahogyan filozofálnak...” – tömören ez a legfőbb oka Fredi darabválasztásának. Persze ehhez még csapódik más „ürügy” is: a Fekete tej Vasilij Sigarjev műve alapján készült, az ő tanítómestere pedig a Murlin Murlo írója, Nyikolaj Koljada. A tanítvány műve után most a mester alkotását rendezheti színpadra Fredi, akinek még egy harmadik indoka is van a darabválasztásra: a képzeletbeli városban, ahol mindez játszódik, lecsúszott, reménytelen, ám jólelkű emberek élnek, van ott kombinát, a munkahely, és van tyúkfarm is. Rendszeresen helyet kér magának az elvágyódás, de az egy helyben toporgás is. Felvetődik, ki miért marad, ha el akar menni, miért van az, hogy nem váltják meg a vonatjegyet, hogy beszélnek múltról, latolgatják a jövőt, csak a jelenről nem esik szó. Gyergyószentmiklóson is játszódhatna ez a történet? Ha megnézik az orosz valóságot, megválaszolhatják a kérdést, de esélyük lesz a láthatón túl is látni, mert a darab többet üzen, mint amennyit megmutat.
Hatszereplős darab kerül április közepén színpadra, melyben – Máthé Annamária, Tamás Boglár, Mihály A. Szilárd, Mosu Norbert és Boros Mária mellett – Barabás Árpád kedvence, az amúgy hangosítóként a színháznál dolgozó Molnár Cs. Antal is szerepet kap, nem első alkalommal.
„Nem tudom, mi sül ki belőle, de azt tudom, én mit szeretnék: egy nagyon nyers, nagyon igaz, ugyanakkor meg poétikus előadást létrehozni. Fontosnak tartom, hogy ez a szöveg nem az ellenségünk, hanem segít a belső építkezésünkben, melyre sok más darab nem ad lehetőséget, így elhitetjük magunkkal, hogy nem is olyan fontos. Nyilván ebben közrejátszanak a körülmények is, rendezők jönnek, rendezők mennek, egyiknél a tetőn lógsz, másiknál meztelen vagy, csak arról feledkezünk meg, hogy mi van ott, legbelül” – fogalmazott a rendező az első próba után tartott sajtótájékoztatón.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés történt ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
szóljon hozzá!