Fotó: Veres Nándor
A megye öt kórházát magába foglaló egészségügyi informatikai rendszert hoztak létre a csíkszeredai kórház egy európai uniós finanszírozású projektje keretében. Ennek részeként gyorsan elérhető lesz a korábban már kórházban kezelt betegek kórtörténete.
2015. július 20., 18:412015. július 20., 18:41
Bemutatták hétfőn a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az intézmény E-egészségügy, minőségi egészségügyi szolgáltatások – Hargita megyére kiterjedő egészségügyi informatikai rendszer elnevezésű, öt éves időtartamú projektjét, amelyre az Ágazati Operatív Program keretében több mint hét millió lejes európai uniós támogatást nyertek. A részt vevők a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, maroshévízi, gyergyószentmiklósi és tölgyesi kórházak, továbbá két informatikai cég, az Infor World és a C&D Industries. Mint elhangzott, ez az első olyan projekt Romániában, amely egy megye kórházait egy integrált információs rendszerbe kapcsolja össze.
A létrehozott és már működtetett szoftver által az érintett kórházakban egy, az eddiginél áttekinthetőbb intézményi nyilvántartást vezetnek be, ugyanakkor működik egy, a betegek adatait tartalmazó, internet alapú információs hálózat. Demeter Ferenc, a csíkszeredai kórház menedzsere közölte, az informatikai rendszert már az összes érintett kórházban beüzemelték, és bár vannak még hiányosságok, ezeket a következő időszakban az orvosi szoftvert kidolgozó cég pótolni fogja. A rendszer működéséről elmagyarázta: a csíkszeredai kórházba telepítettek egy szervert mind az öt megyebeli kórház egészségügyi adataival, ezt az adatbázist az összes kórházból elérik, a saját intézményük betegeinek adatai mellett pedig az orvosok egy másik kórház információihoz is képesek hozzáférni. Így például egy, a csíkszeredai kórházban dolgozó orvos megtekintheti egy korábban máshol, például Gyergyószentmiklóson kezelt beteg ott regisztrált adatait, így kórlapját vagy eredményeit.
Demeter Ferenc ismertette, az információs rendszer keretében a betegek is hozzáférhetnek az őket érintő adatokhoz, így például megnézhetik vizsgálati eredményeket, kórlapjukat. Ehhez egy felhasználó név és jelszó szükséges, amit a kórházban lehet igényelni. A beteg ugyanakkor felhasználást biztosíthat adataihoz a háziorvosa számára is. A megyében dolgozó összes háziorvos részese lehet a rendszernek, adatokat tölthet fel és hozzáférhet azokhoz – ismertette a kórház menedzsere.
Borboly Csaba, a kórházat ügykezelő megyei önkormányzat elnöke a projekt bemutatóján azt mondta, reméli, hogy a hálózatot a családorvosok is használják majd, hiszen megkönnyíti a kommunikációt köztük és a szakorvosok között. A rendszer használata lerövidíti a reakcióidőt, így a beteg gyors és szakszerű ellátását segíti, ezért most a gyakorlatba ültetésre kell fektetni a hangsúlyt – mondta még a megyei önkormányzat elnöke.
Mint megtudtuk, már az új informatikai programmal dolgoznak a kórházban és az egészségügyi tevékenység mellett ezen keresztül működik most már az országos egészségbiztosítási rendszerbe való jelentéstétel is. A hálózaton keresztül más egészségügyi informatikai rendszerekhez is kapcsolódni tudnak, így például meg tudják tekinteni majd az egészségügyi tárca által bevezetendő elektronikus kórlapokat is. Szintén a projekt keretében a kórház honlapján (www.korhaz.ro) létrehoztak egy egészségügyi portált. Ez még nem működőképes, de a jövőben ezen keresztül is elérhetik majd a betegek a kórlapjukat és elektronikus előjegyzés is működni fog.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!