Fotó: Veres Nándor
A megye öt kórházát magába foglaló egészségügyi informatikai rendszert hoztak létre a csíkszeredai kórház egy európai uniós finanszírozású projektje keretében. Ennek részeként gyorsan elérhető lesz a korábban már kórházban kezelt betegek kórtörténete.
2015. július 20., 18:412015. július 20., 18:41
Bemutatták hétfőn a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az intézmény E-egészségügy, minőségi egészségügyi szolgáltatások – Hargita megyére kiterjedő egészségügyi informatikai rendszer elnevezésű, öt éves időtartamú projektjét, amelyre az Ágazati Operatív Program keretében több mint hét millió lejes európai uniós támogatást nyertek. A részt vevők a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, maroshévízi, gyergyószentmiklósi és tölgyesi kórházak, továbbá két informatikai cég, az Infor World és a C&D Industries. Mint elhangzott, ez az első olyan projekt Romániában, amely egy megye kórházait egy integrált információs rendszerbe kapcsolja össze.
A létrehozott és már működtetett szoftver által az érintett kórházakban egy, az eddiginél áttekinthetőbb intézményi nyilvántartást vezetnek be, ugyanakkor működik egy, a betegek adatait tartalmazó, internet alapú információs hálózat. Demeter Ferenc, a csíkszeredai kórház menedzsere közölte, az informatikai rendszert már az összes érintett kórházban beüzemelték, és bár vannak még hiányosságok, ezeket a következő időszakban az orvosi szoftvert kidolgozó cég pótolni fogja. A rendszer működéséről elmagyarázta: a csíkszeredai kórházba telepítettek egy szervert mind az öt megyebeli kórház egészségügyi adataival, ezt az adatbázist az összes kórházból elérik, a saját intézményük betegeinek adatai mellett pedig az orvosok egy másik kórház információihoz is képesek hozzáférni. Így például egy, a csíkszeredai kórházban dolgozó orvos megtekintheti egy korábban máshol, például Gyergyószentmiklóson kezelt beteg ott regisztrált adatait, így kórlapját vagy eredményeit.
Demeter Ferenc ismertette, az információs rendszer keretében a betegek is hozzáférhetnek az őket érintő adatokhoz, így például megnézhetik vizsgálati eredményeket, kórlapjukat. Ehhez egy felhasználó név és jelszó szükséges, amit a kórházban lehet igényelni. A beteg ugyanakkor felhasználást biztosíthat adataihoz a háziorvosa számára is. A megyében dolgozó összes háziorvos részese lehet a rendszernek, adatokat tölthet fel és hozzáférhet azokhoz – ismertette a kórház menedzsere.
Borboly Csaba, a kórházat ügykezelő megyei önkormányzat elnöke a projekt bemutatóján azt mondta, reméli, hogy a hálózatot a családorvosok is használják majd, hiszen megkönnyíti a kommunikációt köztük és a szakorvosok között. A rendszer használata lerövidíti a reakcióidőt, így a beteg gyors és szakszerű ellátását segíti, ezért most a gyakorlatba ültetésre kell fektetni a hangsúlyt – mondta még a megyei önkormányzat elnöke.
Mint megtudtuk, már az új informatikai programmal dolgoznak a kórházban és az egészségügyi tevékenység mellett ezen keresztül működik most már az országos egészségbiztosítási rendszerbe való jelentéstétel is. A hálózaton keresztül más egészségügyi informatikai rendszerekhez is kapcsolódni tudnak, így például meg tudják tekinteni majd az egészségügyi tárca által bevezetendő elektronikus kórlapokat is. Szintén a projekt keretében a kórház honlapján (www.korhaz.ro) létrehoztak egy egészségügyi portált. Ez még nem működőképes, de a jövőben ezen keresztül is elérhetik majd a betegek a kórlapjukat és elektronikus előjegyzés is működni fog.
Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
szóljon hozzá!