Fotó: Balázs Katalin
Mielőtt a gyergyószentmiklósi templom megépült, az idegenek temetőjében csak egy kőláb volt, ahol a misét tartották. Ezen építmény falára került két új plakett, Czetz Jánosé mellett van két bajtársa, Lázár Vilmos és Kiss Ernő emlékidézője is. Mert három gyergyói örmény képviselője volt a szabadságharcnak.
2015. március 16., 13:332015. március 16., 13:33
Vasárnap leplezték le a két emléktáblát, melyeket az a Jakab Gyula készített, aki szintén örmény gyökerekkel rendelkezik, ősei az örmény temetőben nyugszanak. Volt egy kezdeményezője is az emlékállításnak, de az egész örmény közösség akarata teljesült március 15-én – tudtuk meg. Az ünnepségen Csergő Tibor múzeumigazgató, történész szólt arról, hogy 1848 mérföldkő a magyar nemzet történelmében: a nemzetté válás visszafordíthatatlan tanúbizonysága. Március 15. után jött az az időszak, amikor nemcsak a szabadságot kellett védelmezni, hanem az életet is, ez kovácsolta össze a nemzetet. Az altábornagynak és ezredesnek állított emléktáblák a március 15.-október 6. közötti időszakot fogják össze, és emléket állítanak minden örmény hősnek, aki a magyar szabadságért harcolt.
Trucza Sándor plébános megszentelte az emléktáblákat, az örmény kórus pedig az örmény és magyar himnuszt énekelte az ünneplőkkel együtt. Mint kiderült, az emlékállítás egy folyamat második momentuma: „Legénykori álmom volt ez. Korábban az egyháztanácsosokkal nem lehetett ilyen dolgokról tárgyalni, s akkor azt mondtam, ha megérem, és olyan helyzetbe kerülök, erre is áldozni fogok” – közölte Buslig Gyula, aki jelenleg az örmény templom gondnoka. Elmondta: tavaly sikerült a templom 280. „születésnapjára” egy kötetet kiadni, idén március 15-re elkészült a két plakett Kiss Ernőnek és Lázár Vilmosnak, de itt nincs végük az álmoknak: „A harmadik esemény április 24-én lesz, az örmény genocídium századik évfordulója. Emléktáblát szeretnénk elhelyezni a templomkertben, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk arra, mi történt az örmény nemzettel.”
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!