Fotó: Balázs Katalin
Mielőtt a gyergyószentmiklósi templom megépült, az idegenek temetőjében csak egy kőláb volt, ahol a misét tartották. Ezen építmény falára került két új plakett, Czetz Jánosé mellett van két bajtársa, Lázár Vilmos és Kiss Ernő emlékidézője is. Mert három gyergyói örmény képviselője volt a szabadságharcnak.
2015. március 16., 13:332015. március 16., 13:33
Vasárnap leplezték le a két emléktáblát, melyeket az a Jakab Gyula készített, aki szintén örmény gyökerekkel rendelkezik, ősei az örmény temetőben nyugszanak. Volt egy kezdeményezője is az emlékállításnak, de az egész örmény közösség akarata teljesült március 15-én – tudtuk meg. Az ünnepségen Csergő Tibor múzeumigazgató, történész szólt arról, hogy 1848 mérföldkő a magyar nemzet történelmében: a nemzetté válás visszafordíthatatlan tanúbizonysága. Március 15. után jött az az időszak, amikor nemcsak a szabadságot kellett védelmezni, hanem az életet is, ez kovácsolta össze a nemzetet. Az altábornagynak és ezredesnek állított emléktáblák a március 15.-október 6. közötti időszakot fogják össze, és emléket állítanak minden örmény hősnek, aki a magyar szabadságért harcolt.
Trucza Sándor plébános megszentelte az emléktáblákat, az örmény kórus pedig az örmény és magyar himnuszt énekelte az ünneplőkkel együtt. Mint kiderült, az emlékállítás egy folyamat második momentuma: „Legénykori álmom volt ez. Korábban az egyháztanácsosokkal nem lehetett ilyen dolgokról tárgyalni, s akkor azt mondtam, ha megérem, és olyan helyzetbe kerülök, erre is áldozni fogok” – közölte Buslig Gyula, aki jelenleg az örmény templom gondnoka. Elmondta: tavaly sikerült a templom 280. „születésnapjára” egy kötetet kiadni, idén március 15-re elkészült a két plakett Kiss Ernőnek és Lázár Vilmosnak, de itt nincs végük az álmoknak: „A harmadik esemény április 24-én lesz, az örmény genocídium századik évfordulója. Emléktáblát szeretnénk elhelyezni a templomkertben, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk arra, mi történt az örmény nemzettel.”
Különleges élményeket ígér a ma kezdődő gyergyószentmiklósi városünnep eseménysora. A Szent Miklós Napokon a családok, gyerekek és fiatalok vannak a fókuszban.
Civilek önkéntes kétkezi munkájával és a Bagossy Brothers Company zenekar támogatásával jött létre egy új közösségi tér Gyergyószentmiklóson. Példát mutattak és várostörténeti értékeket is megmentettek.
Kilenc gyergyószentmiklósi óvónő látogatott el Szigetszentmiklósra, ahol szakmai találkozón vehettek részt a helyi kollégáikkal. A szakmai együttműködés kialakítása és a nevelési tapasztalatok megosztása volt a cél.
Nem volt döntőképes a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület, így harmadszorra is napirendre kell tűzniük a hitelfelvétel ügyét. Ismét elhangzott: ha nem kap kölcsönt a város, beruházásokat kell leállítani.
A Petőfi emlékévhez is kötődve a Föltámadott a tenger történelmi játékfilmet láthatja a gyergyószentmiklósi közönség csütörtökön. Ezzel ünneplik egyben a Magyar Kultúra Napját is.
Földmunkákat végeztet a Monturist kft. a Gyilkos-tó közvetlen közelében, a munkagépek a parti sétányon dolgoznak. A cégvezető szerint erre minden hatósági engedélyük megvan. A városi főépítész szerint ez nem így van, a munkálatokat le kell állítani.
Még pénteken távozott ismeretlen helyre az otthonából a gyergyóalfalvi Király Katalin. Azóta folyamatosan zajlik a keresése, de egyelőre eredménytelenül.
Az év végén írták alá a finanszírozási szerződést, idén kell megvalósuljon az a beruházás, amely révén kevesebb áramfogyasztás mellett több fény világítja majd meg éjszakánként Gyergyószárhegy és a hozzá tartozó Güdüc utcáit.
Kiskorú tört be pénzt és egyéb anyagi javakat keresve egy ipari létesítménybe Gyergyószentmiklóson, azonban a rendőrség rövid időn belül azonosította a tettest csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Két autó ütközött össze egy szabálytalanul történő előzés miatt Gyergyóditrónál csütörtökön délben, mindkét sofőrt a gyergyószentmiklósi kórházba szállították orvosi ellátásra – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!