Fotó: Boda L. Gergely
Az újabb nyilatkozatok szerint szeptember elsejétől csak az egészségügyi kártyával vehetik igénybe a biztosítottak az egészségügyi szolgáltatásokat, de továbbra is kivételt képeznek majd azok, akiknek még nem nyomtattak kártyát. Hargita megyében kétezer ilyen biztosított van, további több mint kétezren pedig még nem vették át a már kiállított azonosítót.
2015. augusztus 13., 11:042015. augusztus 13., 11:04
„Az egészségügyi rendszerben szeptember elsejétől az egészségügyi kártya alapján nyújtanak ellátást a 18 év feletti, egészségbiztosítással rendelkező személyeknek. Kivételt képeznek azok, akik számára a kártyát még nem nyomtatták ki. Ezen személyek a régi érvényesítési és elszámolási rendszer szerint részesülnek egészségügyi ellátásban addig, amíg kártyájukat kinyomtatják, és elküldik számukra postán. Azon biztosítottak, akik nevére a kártyát kiállították, de különböző okok miatt még nem jutottak hozzá, a területileg illetékes egészségbiztosító pénztártól igényelhetik azt” – szerepel az Országos Egészségbiztosító Pénztár közleményében.
Május elsejétől már kötelező használnia a kártyáját annak, akinek kinyomtatták ezt és rendelkezik is vele, a többi biztosított pedig igazolás vagy az adatbázisban való azonosítás révén eddig is részesült ellátásban. Ezért a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnök-vezérigazgatójától megkérdeztük, hogy lényegében mi változik szeptember elsejétől. Duda Tihamér közölte, nem kaptak még hivatalos átiratot arról, hogy jövő hónaptól valóban kötelezővé teszik-e a kártya használatát, illetve hogy kik képeznek kivételt ez alól. Az országos pénztár vezetőjének eddigi nyilatkozatai alapján viszont Duda Tihamér úgy tudja, elsejétől nem részesülhet már ellátásban az a biztosított, akinek ki van nyomtatva a kártyája, de nem vette át azt.
Azon biztosítottak tehát, akik még nem vették át a kinyomtatott kártyájukat, szeptember elsejéig meg kell tegyék ezt annak érdekében, hogy továbbra is megkapják a nekik járó egészségügyi szolgáltatásokat. Duda Tihamér tájékoztatása szerint a postai kézbesítés után a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár 5382 kártyát kapott vissza. 1735 kártyát átvettek tulajdonosaik a pénztárnál, 1261-et a háziorvosok vittek el pácienseik számára, számos kártyát megsemmisítettek, mivel időközben elhunytak azok, akik nevére ki voltak állítva a dokumentumok, jelen pillanatban pedig 2620 kártya várja még tulajdonosát a pénztár csíkszeredai székhelyén.
Olyan is van, aki elveszítette az átvett azonosítót, vagy például nevet változtatott és új dokumentumot igényelt: 912 ilyen eset fordult elő eddig a megyében. Ezen személyek igazolást kapnak a pénztártól addig, amíg a kártyájukat ismét kinyomtatják és ezen igazolással vehetnek igénybe például háziorvosi vagy kórházi szolgáltatásokat. Az újból igényelt kártyák nagy részét újra is nyomtatták, 616 kártya már megérkezett és kézbesítették a postások a címzetteknek – ismertette a pénztár vezetője. Közölte, a megyében 12 személy utasította el vallási okok miatt a kártya használatát, ők szintén igazolást kaptak, ezzel bizonyítják, hogy jogosultak az egészségbiztosítás keretében nyújtott szolgáltatásokra.
A megyében 206 ezerre tehető a felnőtt, egészségbiztosítással rendelkezők száma, és számításaik szerint azon 2620 személy mellett, akinek kártyája ki van nyomtatva, de nem vette át, a megyében további mintegy kétezer olyan személy van, aki az első rend kártya elkészítése óta töltötte be 18. életévét és lett biztosított, vagy idősebb, de csak mostanában rendelkezik egészségbiztosítással – fejtette ki Duda Tihamér. Ezen, a rendszerbe újonnan bekerült személyek nevére még nem állítottak ki egészségügyi kártyákat, de ők szeptember elseje után is meg fogják kapni a rendszer keretében az ellátást, anélkül, hogy igazolást kellene kérniük – mondta a pénztár vezetője. Leszögezte, az adatbázisban az egészségügyi szolgáltatók ellenőrizni tudják, kinek a nevére állítottak ki kártyát és kinek nem. A kártyával nem rendelkező újonnan biztosítottaknak semmit nem kell tenniük, csak várniuk, amíg házhoz viszik számukra az azonosítót – közölte Duda Tihamér.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!