Jövőt csak az építhet, aki a múltját ismeri – vallja dr. Garda Dezső történész, a június 7–8-án sorra kerülő Nemzetközi Történész Konferencia főszervezője. A kétnapos rendezvényen, mely Gyergyó vidék felnőtt lakosságához szól, megelevenedik többek között II. András, I Károly, II. Ulászló, a Báthoryak, Szapolyai János, Bethlen Gábor alakja.
2012. június 04., 14:452012. június 04., 14:45
2012. június 04., 17:332012. június 04., 17:33
A gyergyószentmiklósi Pro Art Galériában június 7-én 15 órától, 8-án pedig 9 órától kezdődnek a Nemzetközi Történész Konferencia előadásai az Erdélyi Múzeum Egyesület Gyergyószentmiklósi Fiókegyesülete és a Gyergyói Népfőiskolai Társaság szervezésében. A két évtizedes múltra visszatekintő történészkonferenciák szervezője, dr. Garda Dezső az idei, Magyar királyok és erdélyi fejedelmek külső szemmel címet viselő rendezvény kapcsán elmondta: „A magyar királyokról, erdélyi fejedelmekről sokat írtak, mégis keveset tudunk. Az új kutatások új szempontból közelítik meg e történelmi személyiségek cselekvéseit, és ezt Gyergyószentmiklóson is népszerűsíteni kell.”
Nagy visszhangra lelt magyarországi történészek körében A mezővárostól a rendezett tanácsú városig című kötet, ez ösztönözte a szerzőt, hogy a történészkonferencia keretében június 8-án 13 órától e kiadványt is bemutassák.
Két nap alatt tizenhárom előadásra kerül sor; tömény történelemlecke, ám Garda állítja, középiskolások számára is közérthető nyelvezetet használnak a kül- és belföldi meghívottak, a megértés, amennyiben van befogadó készség, nem jelenthet problémát. Minden korosztályból szívesen látják az érdeklődőket, de elsősorban az egyetemistákra és fiatal értelmiségiekre alapoznak a szervezők: „Nem elég az, hogy a múltunkról pohár mellett beszéljünk, magyarságunkat nem elég csak ilyen helyeken érvényesíteni, újabb tudásra kell szert tenni, a reális múlt megismerése ad alapot ahhoz, hogy valamit tehessünk a jövőnkért” – fogalmazott Garda Dezső.
A konferencia programja
Június 7-én 15 órától
Ünnepi megnyitó – Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere
II. András – dr. Zsoldos Attila (Magyar Tudományos Akadémia – Történettudományi Intézet Budapest, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja);
Reformer volt-e I. Károly? – dr. Weisz Boglárka (Magyar Tudományos Akadémia – Történettudományi Intézet, Budapest);
Az ismeretlen Zsigmond király – dr. Csukovits Enikő (Magyar Tudományos Akadémia – Történettudományi Intézet, Budapest);
II. Ulászló – dr. Tringli István (Magyar Tudományos Akadémia – Történettudományi Intézet, Budapest);
A Báthoryak családi stratégiái – dr. Horn Ildikó (Eötvös Loránd Tudományegyetem – tanszékvezető, Budapest);
A gyulafehérvári káptalani levéltár története (XIII–XVIII. század) – dr. Bernád Rita (Gyulafehérvári Érseki- és Főkáptalani Levéltár).
Június 8-án 9 órától
Szapolyai János és a „székely szabadság” – dr. Garda Dezső (Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Gyergyószentmiklós);
Erdély fejedelmei és a „Székelybánja” székelyek kapcsolata a korabeli krónikák tükrében – dr. S. Tüdős Kinga (Román Tudományos Akadémia – Nicolae Iorga Történettudományi Intézet, Bukarest);
Bethlen Gábor református szemmel – dr. Sipos Gábor (EME elnöke, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár);
Thököly Imre erdélyi támogatottsága – dr. Egyed Ákos (a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Kolozsvár);
Sennyei István, az utolsó munkácsi várkapitány – dr. Vörös Péter (Eötvös Loránd Tudományegyetem; Budapest);
Népességi viszonyok a Székelyföldön a 18.század elején – dr. Pál-Antal Sándor (a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, Marosvásárhely);
Turulra figyelő kereszt – dr. Boér Hunor (Székely Nemzeti Múzeum – Sepsiszentgyörgy);
Könyvbemutató június 8-án 13.00 órai kezdettel: A mezővárostól a rendezett tanácsú városig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!