Fotó: Baricz Tamás Imola
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium XIII. Hagyományőrző napját Márton Áron püspök szellemiségének fényében szervezték. Az egész napos rendezvényen emléktáblát szenteltek az iskola egykori tanárának tiszteletére, osztálymúzeumokat nyitottak és ezúttal is több száz székely ruhás járta a körtáncot a több mint százéves tanintézmény előtt.
2016. április 21., 18:322016. április 21., 18:32
2016. április 21., 20:042016. április 21., 20:04
„A lelki örökségünk legfontosabb értékét, az őseinktől kapott szent hitünket ünnepeljük. Tesszük mindezt abból a meggyőződésből, hogy a jövő nemzedékének, megmaradásunknak, legszilárdabb alapköve éppen a keresztény hitünk. Tudjuk, hogy vallásunk erkölcsi hagyományai megvédenek bennünket attól, hogy eltévedjünk, hazátlanul bolyongjunk a mai hite kerülő zűrzavaros Európában. Ezért hívjuk segítségül Márton Áron püspök szellemiségét, és kérjük, hogy példájával, szavaival erősítsen minket, tanárokat nem könnyű, de nemes hivatásunkban, mert mi is vele együtt valljuk, hogy Isteni parancs, hogy gyermekeinket szent hitünkre megtanítsuk, vallásunk erkölcseire szoktassuk, az ősöktől átvett hagyományok szellemében és tiszteletében neveljük” – mondta Patek Mária tanárnő a rendezvény nyitóünnepségén.
„A nagy időkhöz nagy nemzedék kell, s megéri, hogy szerepet vállaljunk, összefogjunk, mint még soha...” – Márton Áron püspök üzenetének szellemében szervezett ünnepségen Nagy Zoltán polgármester az emberi élet értékeiről, az elvárásokról, döntések fontosságáról szólt. Kiemelte a 2003-ban útjára indított hagyományőrző nap értékét mely egész Gyergyószentmiklós értéke is, mely évről évre összegyűjti a világi és egyházi méltóságok mellett az egykori diákokat, sőt Gyergyószék lakót. „Mindenkinek saját magát, erejét, tulajdonságát kell adnia a közösséghez, így erősödünk meg, alkotunk értékes egységet” – mondta Nagy Zoltán idézve a püspök szavait: „Minden nép annyit ér, amennyi értéket saját magából ki tud termelni”.
Lakatos Mihály, a gimnázium igazgatója ünnepi beszédében a korábbi hagyományőrző napokról, azok keretében megemlékezett jeles személyekről szólt. „Mindig nagy személyiségek előtt tisztelgünk, ezt tesszük most is, büszkeség iskolánknak, hogy ilyen nagy történelmi múlttal rendelkezik, mert az iskola szellemiségét tanárai, diákjai határozzák meg. Márton Áron püspök atya, az iskola hittanára előtt tisztelgünk ezúttal”.
Jakubinyi György érsek Márton Áron püspök életútját ismertette. A 90 évvel ezelőtt, 1926-ban Gyergyószentmiklósra kinevezett káplán, Márton Áron tanári kinevezést is kapott a főgimnáziumba. Két évet szolgált Gyergyószentmiklóson a csíkszentdomokosi születésű püspök. Jakubinyi György érsek Márton Áron püspökről, a püspöki jelmondata a Non recuso laborem - Nem utasítom el a munkát – megéléséről, jelentéséről szólt.
Ősz Előd református lelkész, az iskola egykori diákja az anyanyelvű oktatás fontosságáról szólt, kiemelve: „Márton Áron új szeleket hozott egész Erdélybe, a vallásóra volt a magyar kultúra és a kereszténység egyetlen mentsvára az iskolában” – mondta. A pedagógusoknak üzenetként fogalmazta meg: „varázsolják el a diákjaikat, hogy legyen annyi hit és erő az órákon, amennyi Márton Áronnak is volt, hogy nagy nemzedéknek, nagy fiai legyenek”.
Az ünnepségen emléktáblát állítottak Márton Áron emlékére, de Márton Áronról osztálytermet is neveztek el a tanintézményben. A Korpos Szabolcs által megzenésített Reményik Sándor Templom és iskola versét a gimnázium kórusa adta elő az ünnepségen.
A körtáncot ezúttal is a gimnázium előtti téren járták a székely ruhás diákok, tanárok, melyet az osztálymúzeumok megnyitása követett. Közel harminc személy adta a tanintézménynek diákéveinek kincseit, értékeit, hozzájárult ahhoz, hogy több évtizeddel ezelőtti ellenőrzőkönyvet, naplót, osztályképeket mutathassanak meg a mai salamonosoknak.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!