Fotó: Baricz Tamás Imola
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium XIII. Hagyományőrző napját Márton Áron püspök szellemiségének fényében szervezték. Az egész napos rendezvényen emléktáblát szenteltek az iskola egykori tanárának tiszteletére, osztálymúzeumokat nyitottak és ezúttal is több száz székely ruhás járta a körtáncot a több mint százéves tanintézmény előtt.
2016. április 21., 18:322016. április 21., 18:32
2016. április 21., 20:042016. április 21., 20:04
„A lelki örökségünk legfontosabb értékét, az őseinktől kapott szent hitünket ünnepeljük. Tesszük mindezt abból a meggyőződésből, hogy a jövő nemzedékének, megmaradásunknak, legszilárdabb alapköve éppen a keresztény hitünk. Tudjuk, hogy vallásunk erkölcsi hagyományai megvédenek bennünket attól, hogy eltévedjünk, hazátlanul bolyongjunk a mai hite kerülő zűrzavaros Európában. Ezért hívjuk segítségül Márton Áron püspök szellemiségét, és kérjük, hogy példájával, szavaival erősítsen minket, tanárokat nem könnyű, de nemes hivatásunkban, mert mi is vele együtt valljuk, hogy Isteni parancs, hogy gyermekeinket szent hitünkre megtanítsuk, vallásunk erkölcseire szoktassuk, az ősöktől átvett hagyományok szellemében és tiszteletében neveljük” – mondta Patek Mária tanárnő a rendezvény nyitóünnepségén.
„A nagy időkhöz nagy nemzedék kell, s megéri, hogy szerepet vállaljunk, összefogjunk, mint még soha...” – Márton Áron püspök üzenetének szellemében szervezett ünnepségen Nagy Zoltán polgármester az emberi élet értékeiről, az elvárásokról, döntések fontosságáról szólt. Kiemelte a 2003-ban útjára indított hagyományőrző nap értékét mely egész Gyergyószentmiklós értéke is, mely évről évre összegyűjti a világi és egyházi méltóságok mellett az egykori diákokat, sőt Gyergyószék lakót. „Mindenkinek saját magát, erejét, tulajdonságát kell adnia a közösséghez, így erősödünk meg, alkotunk értékes egységet” – mondta Nagy Zoltán idézve a püspök szavait: „Minden nép annyit ér, amennyi értéket saját magából ki tud termelni”.
Lakatos Mihály, a gimnázium igazgatója ünnepi beszédében a korábbi hagyományőrző napokról, azok keretében megemlékezett jeles személyekről szólt. „Mindig nagy személyiségek előtt tisztelgünk, ezt tesszük most is, büszkeség iskolánknak, hogy ilyen nagy történelmi múlttal rendelkezik, mert az iskola szellemiségét tanárai, diákjai határozzák meg. Márton Áron püspök atya, az iskola hittanára előtt tisztelgünk ezúttal”.
Jakubinyi György érsek Márton Áron püspök életútját ismertette. A 90 évvel ezelőtt, 1926-ban Gyergyószentmiklósra kinevezett káplán, Márton Áron tanári kinevezést is kapott a főgimnáziumba. Két évet szolgált Gyergyószentmiklóson a csíkszentdomokosi születésű püspök. Jakubinyi György érsek Márton Áron püspökről, a püspöki jelmondata a Non recuso laborem - Nem utasítom el a munkát – megéléséről, jelentéséről szólt.
Ősz Előd református lelkész, az iskola egykori diákja az anyanyelvű oktatás fontosságáról szólt, kiemelve: „Márton Áron új szeleket hozott egész Erdélybe, a vallásóra volt a magyar kultúra és a kereszténység egyetlen mentsvára az iskolában” – mondta. A pedagógusoknak üzenetként fogalmazta meg: „varázsolják el a diákjaikat, hogy legyen annyi hit és erő az órákon, amennyi Márton Áronnak is volt, hogy nagy nemzedéknek, nagy fiai legyenek”.
Az ünnepségen emléktáblát állítottak Márton Áron emlékére, de Márton Áronról osztálytermet is neveztek el a tanintézményben. A Korpos Szabolcs által megzenésített Reményik Sándor Templom és iskola versét a gimnázium kórusa adta elő az ünnepségen.
A körtáncot ezúttal is a gimnázium előtti téren járták a székely ruhás diákok, tanárok, melyet az osztálymúzeumok megnyitása követett. Közel harminc személy adta a tanintézménynek diákéveinek kincseit, értékeit, hozzájárult ahhoz, hogy több évtizeddel ezelőtti ellenőrzőkönyvet, naplót, osztályképeket mutathassanak meg a mai salamonosoknak.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!