Gyergyószék polgármesteri hivatalairól nem veszik le a székely zászlót – jelentik ki a polgármesterek – annak ellenére sem, hogy a prefektus büntetést helyezett kilátásba, ha nem távolítják el azokat.
2013. február 12., 20:042013. február 12., 20:04
2013. február 12., 20:202013. február 12., 20:20
Jean-Adrian Andrei a marosvásárhelyi ítélőtábla jogerős döntésére hivatkozva tiltotta be a székely zászló közintézményeken történő kifüggesztését. Körlevelében úgy fogalmaz, az ítélőtábla semmissé nyilvánította Hargita Megye Tanácsának azon határozatát, amely révén a székely zászló a megye zászlaja lett az. A prefektus leszögezi, az ítélőtábla döntése kötelező mindenkire nézve, így a polgármesteri hivataloknak is be kell tartaniuk az abban foglaltakat.
„Ilyent senki ne várjon tőlem. A székely zászlót kihelyeztük, amikor engem megválasztottak a gyergyószentmiklósiak, és amíg én polgármester vagyok, a zászló ott fog lobogni a városházán” – szögezte le határozottan Mezei János. „Hogy a többi gyergyószentmiklósi közintézmény homlokzatán marad-e a zászló, arról nem én döntök, hanem az intézmények vezetői. Én személy szerint nem javaslom sem azt, hogy levegyék, sem azt, hogy tovább is maradjon a zászló, mindenkinek saját belátására bízom. A polgármesteri hivatal az én felelősségem, és vállalom, hogy a zászló itt marad” – tette hozzá.
„Egyelőre kértük, hogy hivatalosan közöljék ki számunkra a zászlóval kapcsolatos táblabírósági döntést, hiszen hallottunk ugyan róla és a prefektusi átirat is utal erre, de konkrétan nem ismerjük, hogy mit is tartalmaz a döntés. A zászló addig is a helyén marad” – mondta Csomafalva polgármestere, Márton László Szilárd. Kérdésünkre válaszolva elmondta, nem gondolkodott még azon, hogy mi történik abban az esetben, ha valóban büntetni fognak a hatóságok.
„A zászlóügy Bukarestből induló hisztériakeltés, ami szorosan kötődik az autonómia kérdésével. A szélsőséges román értelmezésben az autonómia az első lépést jelenti a függetlenség felé, és ezt az országos média meglovagolja, elterelve a közvélemény figyelmét azokról a sokkal fontosabb gazdasági dolgokról, amelyek mindannyiunk életét befolyásolják. Számunkra a zászló és az autonómia teljesen mást jelent, nem az ország szétdarabolását. A székely zászló mindenesetre marad az alfalvi községházán” – jelentette ki Gál Szabolcs, Alfalu polgármestere.
„A napokban olvastam, hogy valamelyik községben kihelyezték a székely zászlót a polgármesteri hivatalra – kissé elcsodálkoztam, hogy ez most hír. Ditróban évek óta lobog a községházán, és természetesen továbbra is lobogni fog, ebben nem gátolhat meg semmilyen prefektusi felszólítás” – mondta Puskás Elemér ditrói polgármester. A községvezető megjegyezte: a felszólításban egyébként más államok zászlóinak eltávolítását követeli a prefektus. A székely zászló pedig nem más államé – fejtette ki Puskás.
„Az biztos, hogy a zászlót nem vesszük le Újfalu községházáról” – szögezte le Egyed József polgármester. „A bíróság ugyan kimondhatta, hogy Hargita megye zászlaja nem hivatalos zászló, és a prefektus felszólított, hogy vegyük le. Mi azonban úgy tekintjük, hogy a székely zászló nem a megyéé, hanem a székelység szimbóluma. Ez azt jelenti, hogy nem sértünk semmiféle törvényt azzal, hogy a polgármesteri hivatalon és Gyergyóújfalu község minden közintézményén továbbra is lobog a székely zászló. Ha a prefektus másként gondolja, akkor jöjjön és vegye le személyesen” – tette hozzá Egyed.
„Szó sincs arról, hogy levegyük a székely zászlót a polgármesteri hivatal homlokzatáról” – jelentette ki Mik József, Borszék polgármestere. „Ez a mi szimbólumunk és ragaszkodunk hozzá, tehát ott van az épületen, és ott is fog maradni. Ha aztán megbüntetnek, akkor fellebbezni fogunk” – foglalta össze álláspontját a fürdőváros első embere.
„Ha Székelyföld létezése szúrja valakinek a szemét, akkor miért nem zavarja például a Țara moților?” – tette fel a kérdést Gábor László, Szárhegy polgármestere. Hozzátette, az a véleménye, hogy ez egy mesterségesen, Bukarestből szított ügy, amelynek célja, hogy elterelje a figyelmet az ország valós problémáiról. Elmondta, a zászló helye Szárhegyen is ott van a községházán.
Gyergyóremete polgármestere, Laczkó Albert Elemér jelenleg külföldön tartózkodik, így őt nem tudtuk megszólaltatni a kérdésben. Távollétében Bakos József alpolgármestert kérdeztük meg, aki elmondta, nincs felhatalmazása ilyen ügyekben dönteni, személyesen nem is látta a prefektus felszólítását. Mindenesetre a székely zászló továbbra is ott lobog a községházán.
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.
Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.
Gyergyóalfaluban és Borzonton a víz- és szennyvízhálózat bővítését és korszerűsítését kezdték el, egyidőben több helyszínen zajlik a munka. Az üdülőövezetben legalább 250 ingatlanhoz jut el a közművesítés, de Alfalu csatornarendszere is korszerűbb lesz.
Gyergyószentmiklóson több utcában is felszólítást kaptak a lakók, hogy legkésőbb június 30-ig csatlakozzanak az új vízhálózatra. A szolgáltató ugyanis fokozatosan lezárja a régi, nagy veszteséggel működő rendszert.
Több teherautó is vesztegel a Libánon, a havazás következtében ugyanis nehezen járható az ott átvezető 138-as megyei út.
Visszavonták a múlt héten elfogadott költségvetést Gyergyószentmiklóson, ezért szerdán ismét szavaztak a büdzséről. A nem mindennapi lépés oka technikai jellegű volt.
Egy 87 éves idős néni került bajba hétfőn, aki lakásában lett rosszul, ahol egyedül él. A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók gyors beavatkozásukkal megmentették.
Félsávos, illetve a teljes útlezárások is lesznek az elkövetkező napokban a Gyergyóremetén található vasútátkelőknél – közli a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!