Gyergyószék polgármesteri hivatalairól nem veszik le a székely zászlót – jelentik ki a polgármesterek – annak ellenére sem, hogy a prefektus büntetést helyezett kilátásba, ha nem távolítják el azokat.
2013. február 12., 20:042013. február 12., 20:04
2013. február 12., 20:202013. február 12., 20:20
Jean-Adrian Andrei a marosvásárhelyi ítélőtábla jogerős döntésére hivatkozva tiltotta be a székely zászló közintézményeken történő kifüggesztését. Körlevelében úgy fogalmaz, az ítélőtábla semmissé nyilvánította Hargita Megye Tanácsának azon határozatát, amely révén a székely zászló a megye zászlaja lett az. A prefektus leszögezi, az ítélőtábla döntése kötelező mindenkire nézve, így a polgármesteri hivataloknak is be kell tartaniuk az abban foglaltakat.
„Ilyent senki ne várjon tőlem. A székely zászlót kihelyeztük, amikor engem megválasztottak a gyergyószentmiklósiak, és amíg én polgármester vagyok, a zászló ott fog lobogni a városházán” – szögezte le határozottan Mezei János. „Hogy a többi gyergyószentmiklósi közintézmény homlokzatán marad-e a zászló, arról nem én döntök, hanem az intézmények vezetői. Én személy szerint nem javaslom sem azt, hogy levegyék, sem azt, hogy tovább is maradjon a zászló, mindenkinek saját belátására bízom. A polgármesteri hivatal az én felelősségem, és vállalom, hogy a zászló itt marad” – tette hozzá.
„Egyelőre kértük, hogy hivatalosan közöljék ki számunkra a zászlóval kapcsolatos táblabírósági döntést, hiszen hallottunk ugyan róla és a prefektusi átirat is utal erre, de konkrétan nem ismerjük, hogy mit is tartalmaz a döntés. A zászló addig is a helyén marad” – mondta Csomafalva polgármestere, Márton László Szilárd. Kérdésünkre válaszolva elmondta, nem gondolkodott még azon, hogy mi történik abban az esetben, ha valóban büntetni fognak a hatóságok.
„A zászlóügy Bukarestből induló hisztériakeltés, ami szorosan kötődik az autonómia kérdésével. A szélsőséges román értelmezésben az autonómia az első lépést jelenti a függetlenség felé, és ezt az országos média meglovagolja, elterelve a közvélemény figyelmét azokról a sokkal fontosabb gazdasági dolgokról, amelyek mindannyiunk életét befolyásolják. Számunkra a zászló és az autonómia teljesen mást jelent, nem az ország szétdarabolását. A székely zászló mindenesetre marad az alfalvi községházán” – jelentette ki Gál Szabolcs, Alfalu polgármestere.
„A napokban olvastam, hogy valamelyik községben kihelyezték a székely zászlót a polgármesteri hivatalra – kissé elcsodálkoztam, hogy ez most hír. Ditróban évek óta lobog a községházán, és természetesen továbbra is lobogni fog, ebben nem gátolhat meg semmilyen prefektusi felszólítás” – mondta Puskás Elemér ditrói polgármester. A községvezető megjegyezte: a felszólításban egyébként más államok zászlóinak eltávolítását követeli a prefektus. A székely zászló pedig nem más államé – fejtette ki Puskás.
„Az biztos, hogy a zászlót nem vesszük le Újfalu községházáról” – szögezte le Egyed József polgármester. „A bíróság ugyan kimondhatta, hogy Hargita megye zászlaja nem hivatalos zászló, és a prefektus felszólított, hogy vegyük le. Mi azonban úgy tekintjük, hogy a székely zászló nem a megyéé, hanem a székelység szimbóluma. Ez azt jelenti, hogy nem sértünk semmiféle törvényt azzal, hogy a polgármesteri hivatalon és Gyergyóújfalu község minden közintézményén továbbra is lobog a székely zászló. Ha a prefektus másként gondolja, akkor jöjjön és vegye le személyesen” – tette hozzá Egyed.
„Szó sincs arról, hogy levegyük a székely zászlót a polgármesteri hivatal homlokzatáról” – jelentette ki Mik József, Borszék polgármestere. „Ez a mi szimbólumunk és ragaszkodunk hozzá, tehát ott van az épületen, és ott is fog maradni. Ha aztán megbüntetnek, akkor fellebbezni fogunk” – foglalta össze álláspontját a fürdőváros első embere.
„Ha Székelyföld létezése szúrja valakinek a szemét, akkor miért nem zavarja például a Țara moților?” – tette fel a kérdést Gábor László, Szárhegy polgármestere. Hozzátette, az a véleménye, hogy ez egy mesterségesen, Bukarestből szított ügy, amelynek célja, hogy elterelje a figyelmet az ország valós problémáiról. Elmondta, a zászló helye Szárhegyen is ott van a községházán.
Gyergyóremete polgármestere, Laczkó Albert Elemér jelenleg külföldön tartózkodik, így őt nem tudtuk megszólaltatni a kérdésben. Távollétében Bakos József alpolgármestert kérdeztük meg, aki elmondta, nincs felhatalmazása ilyen ügyekben dönteni, személyesen nem is látta a prefektus felszólítását. Mindenesetre a székely zászló továbbra is ott lobog a községházán.
Kilenc gyergyószentmiklósi óvónő látogatott el Szigetszentmiklósra, ahol szakmai találkozón vehettek részt a helyi kollégáikkal. A szakmai együttműködés kialakítása és a nevelési tapasztalatok megosztása volt a cél.
Nem volt döntőképes a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület, így harmadszorra is napirendre kell tűzniük a hitelfelvétel ügyét. Ismét elhangzott: ha nem kap kölcsönt a város, beruházásokat kell leállítani.
A Petőfi emlékévhez is kötődve a Föltámadott a tenger történelmi játékfilmet láthatja a gyergyószentmiklósi közönség csütörtökön. Ezzel ünneplik egyben a Magyar Kultúra Napját is.
Földmunkákat végeztet a Monturist kft. a Gyilkos-tó közvetlen közelében, a munkagépek a parti sétányon dolgoznak. A cégvezető szerint erre minden hatósági engedélyük megvan. A városi főépítész szerint ez nem így van, a munkálatokat le kell állítani.
Még pénteken távozott ismeretlen helyre az otthonából a gyergyóalfalvi Király Katalin. Azóta folyamatosan zajlik a keresése, de egyelőre eredménytelenül.
Az év végén írták alá a finanszírozási szerződést, idén kell megvalósuljon az a beruházás, amely révén kevesebb áramfogyasztás mellett több fény világítja majd meg éjszakánként Gyergyószárhegy és a hozzá tartozó Güdüc utcáit.
Kiskorú tört be pénzt és egyéb anyagi javakat keresve egy ipari létesítménybe Gyergyószentmiklóson, azonban a rendőrség rövid időn belül azonosította a tettest csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Két autó ütközött össze egy szabálytalanul történő előzés miatt Gyergyóditrónál csütörtökön délben, mindkét sofőrt a gyergyószentmiklósi kórházba szállították orvosi ellátásra – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Két hónapja vált jogerőssé az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) bírósági bejegyzése, és azóta folyamatosan zajlik az új párt felépítése. Ha ezzel meglesznek, jöhet a felkészülés a jövő évi helyhatósági választásokra. A jelöltállításra is van már tervük.
Az előző évek gyakorlatával ellentétben idén nem lesz lehetőség napi egyszázalékos késedelmi kamat fejében igényelni május 15-e után az egységes mezőgazdasági támogatásokat. Ez újabb ok lehet arra, hogy ne halogassák a kérelmek leadását az érintettek.
szóljon hozzá!