Fotó: Csibi Márti
Aranyat ért a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Kamaraegyüttes produkciója – az egri Éneklő Magyarország Fesztiválon a fellépő egyetlen erdélyi kórus előadását arany minősítéssel értékelte a szakmai zsűri.
2010. október 26., 14:392010. október 26., 14:39
2010. október 26., 15:192010. október 26., 15:19
Fotó: Csibi Márti
A gyergyószentmiklósi Szent Miklós Kamaraegyüttes Kolcsár Árpád karnagy vezetésével nem először vesz részt minősítő fesztiválon: tavaly télen Prágában négy tagból álló, cseh, holland, lengyel és dél-afrikai zsűri bronz diplomaminősítést ítélt a kórusnak. „Elégedett vagyok, bronzérmet szerezni ott, ahol a Bartók Béla kórus is jelen van, nagy elismerés számunkra. De ennél jobban is tudunk énekelni, jövőre megmutatjuk” – emelte magasra akkor a mércét Kolcsár Árpád karnagy. A bizonyításra most jött el a pillanat, amikor az énekkar az Egerben megrendezett Éneklő Magyarország Fesztiválon arany minősítést kapott a szakmai zsűritől.
„Úgy gondoltam, cél nélkül jönni nincs értelme, ezért kértük a minősítést. Aranyat érdemeltünk. Mindig elérzékenyülök, ha dicsérnek. Szép volt. Két-három éven belül érdemes lesz fesztiválkórus vagy akár hangversenykórus minősítésre is pályázni, itt azonban már nagyon komoly követelmények vannak” – fogalmazott Kolcsár Árpád karnagy. A hagyományos minősítés szerint bronz, ezüst és arany fokozatokat, valamint dicsérettel felruházott arany minősítést szerezhetnek a kórusok. A felsőbb szintű kategória minősítésen fesztiválkórus, hangversenykórus és kiemelt hangversenykórus fokozatokat lehet elérni.
Fotó: Csibi Márti
„Nem ismertem eddig a gyergyói kórust, és kellemes meglepetés volt az éneklésük. Lelkes, szép hangú, csillogó szemű kórus, mely az érzelmeket nagyon dúsan közvetíti. Ez nagy erény” – fogalmazott Vadász Ágnes, a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének főtitkára, zsűri tagja.
„Kedves meglepetés volt, hogy Gyergyószentmiklósról is érkezett kórus, különösen az, hogy végtelenül muzikálisan énekeltek. A legszebb pianissimókat, pianókat ők énekelték az egész mezőnyben. Ez egy olyan kórus, amely nagyon muzikális karnaggyal rendelkezik, és az énekesek szót fogadnak neki. Hangjuk is jó, szép tisztán énekelnek; annyira finom pillanatokat tudtak teremteni, hogy tényleg megkapó volt. Apámnak a nagyon régen komponált darabja talán ma volt a leglíraibb, pedig több százszor hallottam, most éreztem meg leginkább, hogy lassan elhal a szellő is, elviszi a hangokat és este borul a táborra… nagyszerű volt” – utalt a híres zeneszerző, Daróci Bárdos Tamás, Bárdos Lajos fia a Tábortűznél című dal előadására.
Ember Csaba, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségének elnöke díjátadáskor hangsúlyozta, az idei rendezvény színvonala a tavalyihoz képest színvonalasabb volt, felfelé megy a mutató. „Hallgatva a fellépő kórusokat, a szívem mindvégig örömmel telt meg, számolgattam, hány nő és hány férfi énekel, hány zeneszerzőtől adnak elő műveket. Aztán rájöttem, számolni sem érdemes: sok kórus számos értékes művel ajándékozott meg. Egernek várát sikerrel bevettük, megdöbbenésünkre nem ellenséget találtunk, hanem kenyeret és bort. Ezt nem védekezésül, hanem szeretettel adják, köszönjük, hogy megrendezték ezt a kórusfesztivált” – fogalmazott a zsűritag.
Fotó: Csibi Márti
Bimbó Zoltán, a rendezvény szervezője a kórusmozgalom jövőjének tükrében látja a fesztivált. „1995-től ebben az épületben rendezünk Éneklő Magyarország fesztivált október 23-án. Arra gondoltunk, hogy az ünnepet a kórusok egy sajátos módon tegyék hagyományossá. Tizenhét együttes fellépésével, minősítési lehetőséggel, nyitó és záró gálaműsorral egészült ki ez a fesztivál, mely nem annyira számít versenynek. Megmérettetésből sok van a világ minden részén, nevezésekkel és díjakkal. A mi célunk az volt, hogy minden szintű kórus eljöhessen és Egerben színpadra léphessen. Aki minősítést szeretne kérni, az a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének a támogatásával kérhető” – mutatta be a rendezvényt a Agriensis Kulturális Egyesület észéről Bimbó Zoltán főszervező.
Fotó: Csibi Márti
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.
Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.
Gyergyóalfaluban és Borzonton a víz- és szennyvízhálózat bővítését és korszerűsítését kezdték el, egyidőben több helyszínen zajlik a munka. Az üdülőövezetben legalább 250 ingatlanhoz jut el a közművesítés, de Alfalu csatornarendszere is korszerűbb lesz.
Gyergyószentmiklóson több utcában is felszólítást kaptak a lakók, hogy legkésőbb június 30-ig csatlakozzanak az új vízhálózatra. A szolgáltató ugyanis fokozatosan lezárja a régi, nagy veszteséggel működő rendszert.
Több teherautó is vesztegel a Libánon, a havazás következtében ugyanis nehezen járható az ott átvezető 138-as megyei út.
Visszavonták a múlt héten elfogadott költségvetést Gyergyószentmiklóson, ezért szerdán ismét szavaztak a büdzséről. A nem mindennapi lépés oka technikai jellegű volt.
Egy 87 éves idős néni került bajba hétfőn, aki lakásában lett rosszul, ahol egyedül él. A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók gyors beavatkozásukkal megmentették.
Félsávos, illetve a teljes útlezárások is lesznek az elkövetkező napokban a Gyergyóremetén található vasútátkelőknél – közli a polgármesteri hivatal.