Habár az egészségbiztosítással rendelkező, de ágyhoz kötött betegek ingyen is hozzáférhetnek a szakemberek által végzett otthoni ápoláshoz, az egészségbiztosítási pénztárnak juttatott költségvetés miatt keveseknek jut a térítésmentes szolgáltatásból.
2017. február 22., 18:022017. február 22., 18:02
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szolgáltatásai között szerepel az otthoni betegápolás is, amelyet a biztosítási pénztárral szerződésben álló cégek munkatársai végeznek. Ezt abban az esetben vehetik igénybe az egészségügyi biztosítással rendelkező páciensek, amennyiben az állapotuk nem teszi lehetővé, hogy egyedül gondoskodjanak magukról, illetve, hogy rendszeresen jelentkezzenek konzultációra a háziorvosuknál.
Két állapotú beteget különböztetnek meg az orvosok ilyenkor: az első az úgynevezett hármas fokozatú páciens, aki után napi 50 lejt fizet a biztosítási pénztár a betegápolás után, illetve a négyes stádiumú, utóbbi esetében pedig napi 55 lej jár. Előbbit akkor állapítják meg, ha bizonyos tevékenységeket – például táplálkozás, mozgás, személyes higiénia – nem tud egyedül elvégezni a beteg személy, és idejének több mint felét ágyhoz kötve tölti. Utóbbit pedig akkor, ha az érintett teljesen ágyhoz kötött, így egyedül cselekvésképtelen.
A megyei egészségbiztosítási pénztárnak két szervezettel van szerződése, amelyek munkatársai az otthoni betegápolást végzik: az egyik a Gyulafehérvári Caritas, amely Hargita megye legtöbb területén tevékenykedik e téren, a másik pedig egy maroshévízi szervezet, az Otthoni Beteggondozói Egyesület (Asociaţia Îngrijiri La Domiciliu-Topliţa). Egy személyre az orvosa nem igényelhet egy évben 90 napos időtartamnál több, naponkénti ápolást, amennyiben mégis, azt már nem az egészségbiztosítási pénztár finanszírozza. Továbbá az is feltétel, hogy egy ápolási periódus legfeljebb 30 napig tarthat – tudtuk meg Karda Istvántól, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár ügyvezető igazgatójától.
Karda elmondta, bár nagy igény van erre a szolgáltatásra Hargita megyében, az Országos Egészségbiztosító Pénztártól kapott összeg csak a valós szükségletek töredékének lefedésére elegendő. Kifejtette, három havonta kapnak egy bizonyos költségvetést mindennemű egészségügyi szolgáltatás biztosítására, amelynek csak egy kis része az otthoni betegápolásra jutó összeg.
A legutóbbi trimeszterben (október–december) mindössze 141 ezer lej jutott e célra, amelyből ez időszak alatt csak 98 páciens számára tudták biztosítani a szolgáltatást. Ez a szám sokkal kisebb a valós szükségletnél. Amennyiben egy betegeknek már nem jut a kiutalt összegből, a gondozást saját magának vagy egy hozzátartozójának kell fizetnie. 2017 első három hónapjára csak 113 ezer lejt kapott a megyei biztosítási pénztár a beteggondozásra, amely már február közepén elfogyott. Karda István megjegyezte, bár van egy prioritási lista, amely alapján meghatározzák, ki szorul jobban rá az ápolásra, sok esetben nehéz különbséget tenni.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!