Fotó: Barabás Ákos
Nem kellene jegyet kapniuk a diákoknak tornaórán, ezzel ugyanis csak elijesztik őket a sporttól – vélik a háziorvosok.
2017. március 01., 12:212017. március 01., 12:21
A testnevelés tantárgyból kapott osztályzatok módosítása érdekében fordulnak ismét a tanügyminisztériumhoz a háziorvosok, akik azért lobbiznak, hogy tornaórán ne adjanak hagyományos osztályzatot, hanem csak átment vagy megbukott minősítést kapjanak a diákok.
A szakemberek azzal érvelnek, hogy az előírt normákat nem mindegyik gyermek tudja teljesíteni, ezért sokuk osztályzatát rontja a testnevelésjegy, számos tanulót ugyanakkor a szigorú követelmények egyszerűen elriasztanak a sporttól.
Pavel Năstase oktatási miniszter azonban nemrég bejelentette, hogy a kormányprogramnak megfelelően 2017 végéig új tanügyi törvényt állítanak össze a jelenleg hatályban lévő, 2011-ben elfogadott jogszabály helyett, így a háziorvosok elérkezettnek látják az időt, hogy újra előrukkoljanak kérésükkel.
A testnevelési órának, ahogyan neve is mutatja, valóban a test neveléséről kellene szólnia, nem egy teljesítményorientált tantárgynak kellene lennie, hiszen a sportolói adottságokkal nem rendelkező testet is nevelni, edzeni kell – véli Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke.
A közoktatásnak úgy kellene működnie, hogy adottsága szerint mindenkinek lehetősége legyen a fejlődésre – fűzte hozzá, elmondva azt is, hogy a háziorvosok országos szövetsége kezdeményezte a testnevelési osztályzatok eltörlését, hiszen kötelességük az egészségmegőrzésért szót emelni. „Ami most egészségmegőrzés szempontjából történik az oktatási intézményekben, az egyáltalán nem szolgálja a gyermekek egészséges testi fejlődését. Egy héten csak egy, vagy jó esetben két testnevelési óra van, és akkor is olyat várnak el a gyerekektől, amit nem biztos, hogy teljesíteni tudnak, így sokuk kínosan éli meg a testnevelésórát, holott arra kellene rávezetni őket minél kisebb korban, hogy a mozgás jó” – magyarázta a doktornő.
A városi, tömbháznegyedekben lakó gyerekeknek jóformán nincs mozgásterük, az iskolában alig van testnevelésórájuk, ám azon a néhány órán teljesítményt várnak el tőlük, és ez elriaszthatja őket a testneveléstől. „A test harmonikus fejlődését kell szolgálniuk ezeknek az óráknak, ezért javasoltuk, hogy ne legyen osztályozás, hanem csak kötelező részvétel” – fogalmazott.
Másféle mozgásra van szüksége egy szívműtéten átesett vagy egy gerincferdüléses gyereknek. A tornatanárok, akik szakemberek, megfelelően össze tudnak állítani gyakorlatsorokat mindenki számára – véli Soós-Szabó Klára. „Nekik megvan a szakmai tudásuk, csak ez nincs kihasználva” – jelentette ki a háziorvos. Elmondta, a nyugati országok iskoláiban akár naponta is van testnevelésóra, és azok nem sportórák, hiszen a sportban eredményes gyerekekkel külön foglalkoznak. Hozzátette, háziorvosokként tapasztalták azt is, hogy azok a gyerekek, akiknek hátrányt jelent a jegy vagy kényelmetlenül érzik magukat a tornaórákon, esetleg kudarcként élik meg azt, megpróbálnak felmentést szerezni, lúdtalpra vagy más okokra hivatkozva.
Borbély Botond testnevelésért és sportért felelős Hargita megyei tanfelügyelő is megosztotta a témában szerzett személyes tapasztalatait. Elmondta, valóban tapasztalható, hogy néhány diákot elijeszt a jegy a testneveléstől. Nem tartja rossz ötletnek, hogy csak az órákon való részvételt és a meghatározott gyakorlatok elvégzését tegyék kötelezővé, hiszen szerinte is a gyerekek egészséges fejlődése kell legyen az elsődleges szempont. A testnevelő tanárok többsége tudja, hogyan kezelje a különböző rendhagyó helyzeteket, és amennyire a szabályzat engedi, az osztályozást is rugalmasan kezeli – jegyezte meg.
Hozzátette, csak az új rendszer elfogadása és bevezetése után derülhet ki, hogy az a gyakorlatban mennyire működőképes, hiszen nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a gyermekek egy olyan oktatási rendszerben tanulnak, ahol az értékelés jegyekkel történik, és a jegyekkel történő értékelési mód eltörlésével nem kellene veszítsen értékéből a testnevelési tantárgy. Ehhez mentalitásváltásra is szükség van a tanár, a diák és a szülők részéről egyaránt – véli a tanfelügyelő.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
Lerobbant egy teherautó szerdán délután Homoródfürdőnél, fokozottan figyelniük kell az érintett szakaszon a sofőröknek.
Áramszünettel kell számolni több szentegyházi utcában április 28-án, hétfőn – értesít közleményében az Electrica áramszolgáltató.
szóljon hozzá!