Angi Antal gyökér- és faszobrász több mint 25 éve készít művészeti és használati tárgyakat. Ez idő alatt felhalmozott 800 alkotásából otthoni galériát, szobákat rendezett be Gyergyószentmiklóson, amelyet nemcsak megtekinteni, de rendezvények előfutáraként kiállítani is lehet. A fából és gyökérből készített szobrok széles témakört ölelnek fel.
2011. december 21., 18:202011. december 21., 18:20
2011. december 21., 19:022011. december 21., 19:02
Az alkotó gyergyószárhegyi születésű, ott ízlelgette a szobrászat mesterségét, ami hobbiként mindig kísérte életét. Természetrajongóként sokat barangolt az erdőben egymagában, közben elhalt gyökereket, fadarabokat keresve. Amint elmondta, munkáihoz leginkább a gyümölcsfák gyökerét – ami szinte a legkeményebb – használta, de időnként tisza- és juharfák gyökereinek is formát adott. „Csak hulladékgyökereket használtam fel a faragáshoz, amire más már rá sem nézett” – jegyezte meg Angi Antal. Így munkáját egyfajta újrahasznosításnak is nevezhetjük, mivel a másnak fölösleges tárgyból értéket faragott. Többször hangsúlyozta, hogy a gyökerek faragása révén a föld alatti életet örökítette meg vésővel és kalapáccsal.
Fából és gyökérből készült szobrok, domborművek, használati tárgyak a galériában
Az alkotó saját otthonában, a Balázs Pál utca 1. szám alatt galériát rendezett be, a lakás több szobájába az általa készített fabútorok, képek és egyéb kiegészítők kerültek. Ezenkívül egy tárházat is kialakított, ahol egymás mellett sorakoznak az elmúlt évek során készített szobrok. Összesen 800 darab művészeti és használati tárgy tekinthető meg ebben a galériában, melyek nagy része Erdély és a székelység történelmét hívatott megörökíteni, de ugyanúgy a székely ember hétköznapjairól is szólnak. A történelmi pillanatokat és a székely ember hétköznapjait ábrázoló szobrok, domborművek mellett a vallás is főszerepet kapott, több alkotás ebben a témában készült.
Angi Antal az ezeréves határ szoborcsoportját is elkészítette, amelyben a vasúti hidat, a kilátót is megörökítette, a hátterében pedig az erdélyi címer pompázik. Többek közt a Maros és Olt legendáját is gyökérbe öntötte. A bútor és egyéb használati tárgyak közt túrabotok egyaránt fellelhetők a horoszkóp összes szimbólumával díszítve, így mindenki saját csillagképe alatt túrázhat. Erdély életében fontos szerepet játszó személyek domborművei mellett, Gyergyószentmiklós többféle formában elkészített címere is megtalálható. Szekrény oldalába vésett dombormű díszíti az egyik szobát, amelyen a kenyér útját ábrázolja az alkotó, a búzától, amíg az asztalra kerül. A szobrokat több méretben készítette, van, amelyik pár dekás, viszont egyesek 350 kilogrammosak köztük.
Az otthoni tárlat néhány alkotása Magyarországon, tavaly pedig a Szent Miklós Napok során Gyergyószentmiklóson is kiállításra került. Angi Antal elmondta: jelenleg is harminc szobron dolgozik, ezért szeretne néhánytól megválni, hogy jobban férjenek. Megjegyezte, bármelyik település számára felajánlaná az alkotásait, amennyiben folyamatosan karbantartanák, mivel a fából készült szobrok igénylik időnként az ápolást. Emellett különböző rendezvények előtt kiállítás céljából is odaadná őket – jegyezte meg a szobrász.
szóljon hozzá!