Fotó: Farkas Antal
A megszigorított költségvetési osztályozás és az új rendszerre történő nehézkes átállás a közszférában tapasztalható bérkésések oka, de nem tudni pontosan, hol akadtak el a fizetések. Hargita megyében több tízezer állami alkalmazottat érinthet a probléma.
2014. január 14., 10:132014. január 14., 10:13
2014. január 14., 10:222014. január 14., 10:22
Országszerte, így Hargita megyében is késve kapja meg fizetését januárban sok költségvetési alkalmazott, ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság kérésére múlt évben a kormány sürgősségi rendeletben döntött a költségvetési osztályozás szigorításáról, ám a rendszer használatára számos közintézményben nem készültek fel. A pénzköltésekről szóló jelentések szigorítására vonatkozó szabályozás január elsején lépett életbe, a pénzügyminisztérium múlt év novemberében adott ki figyelmeztetést a törvény alkalmazási kötelezettségére vonatkozóan, ám – Liviu Dragnea tárcavezető szerint – több ezer közintézményben csak január elseje után regisztráltak a központi rendszerbe.
Nehézkesen megy az átállás
A költségvetési szféra egyik legjelentősebb ágazatában, az oktatási rendszerben máskor a hónap ötödik napjától kezdik utalni a fizetéseket, ám most késnek a bérek Hargita megyében. Csukás Leventénél, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség gazdasági igazgatójánál érdeklődve azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az intézménynél a problémát hivatalosan senki nem jelezte, de ez nem is tartozik az ő hatáskörükbe, a tanfelügyelőség elvégezte a költségvetési elosztást, és azt elküldte a közpénzügyi igazgatóságnak. Amennyire tudják, pénz is van, tehát technikai problémák miatt késhetnek a bérek, ugyanis a pénzügyminisztérium bevezetett egy nagyon bonyolult nyilvántartási, kifizetési rendszert, melynek használatára át kell állni minden közintézményben, ám ez nem mindenütt megy zökkenőmentesen – mondta értesülései alapján Csukás Levente, a közpénzügyi igazgatósághoz irányítva hivatalos információkért.
A régi rendszer év eleje óta már nem működik, újraszámozták a különféle adónemeket és mindenféle költségtételt, ám ha ezeket a közintézményekben nem tudták megfelelően bevezetni a számítógépes rendszerbe, akkor előfordulhattak fennakadások – magyarázta a problémával kapcsolatban Dimén Hunor Dénes, a székelyudvarhelyi közpénzügyi hivatal vezetője, hozzáfűzve, hogy valószínűleg az új rendszer életbe léptetésével akadtak gondok, tehát technikai jellegű a probléma. A bérkésések mértéke nem egységes, hanem intézményfüggő, vagyis attól függ, mennyire hamar tudtak átállni az új rendszer használatára – mondta a közpénzügyi hivatal vezetője, aki úgy véli, a következő havi bérek kiadása már időben fog történni, addig rendeződni fog a probléma.
Nincs tömeges zúgolódás
A fizetések késése ellenére az oktatásban dolgozók érdekvédelmi szervezetének helyi képviselője nem tapasztalt tömeges elégedetlenséget az alkalmazottak körében. Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezet területi vezetője érdeklődésünkre elmondta, hozzá mindössze néhány panasz jutott el ezzel kapcsolatban. Már lassan hozzászoknak, hogy szinte minden év elején késnek a bérek valamilyen okból, lehet, hogy jó az valakiknek, ha addig is a bankban kamatozik a pénz, abból viszont az oktatásban dolgozók nem kapnak, hogy a késés miatt a banki részleteikre vagy rezsiszámláikra kirótt késedelmi büntetőkamatokat ki tudják fizetni – mondta Kocs Ilona.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!