Fotó: Balázs Katalin
„Úgy néz ki a szárhegyi tanács kívülről, mintha fele békási volna. Ez csúfság!” – többek között ez is elhangzott a vasárnapi, gyergyószárhegyi falugyűlésen, amelyen hozzávetőleg száz helybéli vett részt.
2013. április 07., 19:352013. április 07., 19:35
2013. április 07., 21:342013. április 07., 21:34
A polgármester és az alpolgármester 2012-es beszámolójával, valamint az idei tervek ismertetésével kezdődött a szárhegyi falugyűlés, ahol falustársak feljelentése, a polgármester tevékenységével kapcsolatos kifogások is szóba jöttek. Mindemellett a községvezetők és meghívottak több témában is felvilágosítást nyújtottak.
Birtokviszonyok tisztázatlansága
A napelempark létrehozásához szükséges földterületek azonosításakor derült fény arra, mennyire tisztázatlanok a birtokviszonyok – mondta el Gábor László polgármester. Petres Sándor, a megyei önkormányzat alelnöke tájékoztatott, a megye majd minden településén gondok vannak, a tisztázást az elejéről kell kezdeni, s minderre csak összefogással, a megye és a települések együttműködésével lesz lehetőség. „A megyei tanácsnak nem lenne ez feladata, de ha nem fogunk össze, a település oda juthat, hogy saját fejlődése érdekében nem fog tudni lépni” – mondta Petres. A napelempark kapcsán Gábor László egy rémhírt kívánt eloszlatni, kijelentve: a beruházás során nem fognak betelepíteni a községbe román és cigány munkásokat, szárhegyieket alkalmaznak, így tizenöt személy juthat keresethez.
Csatornarendszer-kiépítés
Áprilisban folytatódnak a csatornázási munkálatok, fontos a lakások rácsatlakoztatása is a víz- és szennyvízvezeték-rendszerre. Sikerült elérni, hogy újabb 400 csatlakozásra kapjon támogatást Szárhegy, a kérdés az, hogyan osszák ezt fel a szárhegyiek között, hiszen többen vannak, akik a csatlakozás teljes értékét, mind az 1200 lejt kifizették már. Laczkó-Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere elmondta, nem okoskodni és nem tanácsokat osztogatni jött Szárhegyre, csupán a remetei példát ismerteti. Ott aki a teljes bekötési összeget kifizette, két megoldás közül választhat. Az egyik, hogy a szolgáltató Redisza Rt. a család fogyasztásából vonja majd le az összegeket, és mindaddig nem kell fizessenek a vízért, illetve szennyvízkezelésért, amíg tart az összegből. A másik megoldás, hogy a 850 lejt (400 lejbe kerül a csatlakozási hozzájárulás a támogatások révén) átadhatja másnak, aki most szándékszik rácsatlakozni a rendszerre. A remetei polgármester elmondta: a község senkinek nem ad vissza készpénzt. Hangsúlyozta, a Szárhegy, Ditró és Remete által létrehozott derítőállomás önfenntartó kell legyen, ezért fontos, hogy minél többen csatlakozzanak a rendszerre, és ezt legálisan tegyék, kifizetve a vízkezelés ellenértékét, egyébként büntetésekre számíthatnak. Szárhegyen egy következő falugyűlés témája lesz a csatlakozási hozzájárulás összegének eldöntése.
Jelentgetés helyett összefogás
Kolcsár András önkormányzati képviselő – kifogásolva, hogy meghívót sem kapott a falugyűlésre – közölte, tevékenységi beszámolóját megírta, a sajtónak fogja eljuttatni. Elmondta azt is, ügyészséghez fordult, hiszen a szennyvízvezeték-rendszerre való rácsatlakozásához minden dokumentumot elkészített, a polgármester mégsem akarta aláírni. Gábor László jelezte, nem a dokumentációval volt a baj, hanem hogy csak 600 lejt fizetett ki a csatlakozás 1200 lejes árából, hisz akkor még a teljes összeget kellett a kérelmező fedezze. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke vágta el a beszélgetés fonalát, mondva: „A sértődéseket meg kell beszélni, de ennyire ne süllyedjünk le, hogy az ügyészségen jelentgetünk!” Beszélt az országos pénztelenségről, hogy olcsó, kalákamódszerrel lehet mostanság csak egyről kettőre jutni a településeken. A székelység történelemkönyve, illetve a székely zászló körül kialakult cirkuszokat a valós problémákról való figyelemelterelő hadműveletként említette. „Akkora a veszély, hogy a széthúzásnak nincs most helye” – jelentette ki az elnök.
Barát vagy ellenség?
A falugyűlésen Korpos Lajos is felszólalt, előre jelezve: „nem virággal jöttem, de nem is rossz szándékkal”. A sporttanár, akit bevallása szerint baráti kapcsolat fűzött a polgármesterhez, a jelenlévőktől kért elnézést, hogy választáskor a jelenlegi községvezetőket támogatta. Kifogásolta, hogy a polgármester játszik a hivatali alkalmazottak állásával, felhozta a főkönyvelő ügyét, az utak állapotát minősítette, a sport kapcsán pedig kijelentette: „Szárhegyen csak olyan sport van, amit Gábor Laci szeret. Ha Gábor Laci motorozik, motoroznak a medvék is, ha a lánya kézilabdázik, akkor a kézilabda a legfontosabb”. A replika replikát szült, Korpos szerint a polgármester áldozatként tüntette fel személyét, és támogatókkal veszi körül magát.
A főkönyvelőnő távozása kapcsán többen is felszólaltak, egyedül az érintett, Bartalis Judit nem beszélt. Gábor László elmondta, igaza van a hozzászólónak, aki szerint a tanácstagok fele békásiként viselkedik, több lehetőség is elúszott az egyet nem értések miatt. Az önkormányzat kiadványát, a Közlönyt azért nem jelentették meg, hogy ne tudjon az ellenzék belekötni tartalmába, a tanácsülések filmezését azért nem támogatja, hogy ne szerepeljenek egyesek az egész falu előtt. A több mint három órán át tartó gyűlésen sokan kérték: a döntéshozók üléseit közvetítse a helyi adó, a községvezetők pedig torzsalkodás helyett a lakosság javára cselekedjenek.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!