A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház gazdag programot szervezett március 27-re. Az érdeklődés nem maradt el, a látogatók csodálattal kísérték, hallgatták az éppen aktuális „idegenvezetőt”.
2013. március 27., 18:262013. március 27., 18:26
2013. március 27., 19:122013. március 27., 19:12
Az egyórásra tervezett kulisszatúra részvevői az előtérben gyülekeztek, ahol díszlet- és jelmezrészletek között találták magukat. Régi és mai plakátokat tekinthettek meg, illetve kiválaszthatták a figurások közül, hogy kit ismernek fel a kiállított fényképeken. A stúdióteremben a színészek Barabás Árpád korábbi figurás színész rendezésében a készülő új darabot próbálták. Szövegösszemondás zajlott éppen, de leállt a próba. A rendező szólt a Murlin Murlo című előadásról, majd a fiatalok kérdéseire válaszoltak. Az iskolás látogatók kíváncsiak voltak, hogy mennyit gyakorolnak a színészek, hogyan dolgoznak „össze”, mennyire irányít a rendező, mi a színész feladata.
A díszletjelzésből kilépve az irodákat mutatták be, itt az érdeklődők megismerkedhettek azokkal, akiket soha nem látnak színpadon. Közönségszervező, titkárnő, művészeti vezető és a színház működéséhez szükséges anyagiak kezelői mutatták be irodájukat, szóltak a munkájukról. Czegő Csongor igazgató irodája is nyitva állt minden érdeklődő előtt, sőt a dohányzásra kijelölt helyre, a „konyhába” is bepillanthatott bárki. A művelődési házban nemcsak a színház „lakik”, így a zenekari árok felé az Ifitékát is meglátogatták a „túrázók”.
A zenekari árok volt az a hely, ahol csodálkozva összesúgtak a fiatalok, hétköznaponként ugyanis ide tilos a belépés az idegenek számára. Kolozsi Borsos Gábor színművész ezután olyan helyekre kalauzolta a csapatot, amelyek mind-mind újdonságnak számítottak, izgalmasak voltak. A jelmez- és kelléktárak, a színészek öltözői, a varrónő és az ügyelő rezidenciája csupa újdonsággal szolgált, ugyanúgy, mint amikor a csapat a színpad kellős közepén találta magát az esti előadás féldíszletében, a színészek lejáró próbáján. Patkó Éva rendező Federico García Lorca Bernarda Alba háza című előadásáról is mesélt a fiataloknak, akik a műszakosok munkáját is láthatták szerelés közben. Utoljára a hangosító és világosító fülkébe léphettek be az érdeklődők. Mindent összevetve a bő egy óra alatt képet kaptak a színház működéséről, az előadás „születéséről”.
Az általunk elkísért nyolcadikosokból álló csoportot Varga Gyöngyi, a Vaskertes iskola tanára vezette el a kulisszatúrára. „A színházi világnap alkalmából azért is tartottam fontosnak elhozni a gyerekeket, mert irodalomórán pontosan a dráma műfajait tanuljuk, így kifejezéseket, fogalmakat is tisztáztunk, mint például díszlet, rendezés, színházigazgatás, színész munkája stb. Nagyon gyakran eljövünk a figurás előadásokra, utána pedig megbeszéljük a látottakat, véleményt cserélünk. Ezáltal a fiatalok színházértékelő közönséggé nevelődnek, színházértő emberré válnak” – fogalmazott Varga.
A Figura nemcsak a kulisszatúrával készült, hanem korábbi előadások fényképeiből válogattak, illetve a társulat jelenlegi tagjairól Színész timeline képekben címmel fotókiállításra is sor került, de a Figura kávézóba is bárki betérhetett. A nap folyamán felidézték a sikeres előadásokat, délután felolvasószínházi előadásra került sor, a Mosu Norbert László színművész által írt Az iduri szörny című mesedarabot mutatták be. A színházi világnapon a Bernarda Alba háza című esti előadást követően a Yourlivingroomban lazíthattak az érdeklődők, színészek közösen.
A Figura Stúdió Színház igazgatója, Czegő Csongor, színművészei: Köllő Nándor András, Moşu Norbert László, Mihály Alpár Szilárd, Bartha Boróka, Borsos Mária, Vajda Gyöngyvér, Tamás Boglár, Máthé Annamária, Kolozsi Borsos Gábor. Irodai és műszaki személyzet: Árus Katalin, Fodor Györgyi, Csíki Adél, Dezső Magdolna, Ferencz Orsolya, Ambrus Gabriella, Angi Rozália, Polgár Péter, Bíró Károly, Majos Endre, Angi Károly, Molnár Csibi Antal, Ferencz Margit, Blénesi Zoltán, Ferencz Gábor, Ferencz Albert és Simon Magdolna.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
szóljon hozzá!