A medvék okozzák a legnagyobb értékű vadkárokat Hargita megyében, de a gazdák leggyakoribb veszteségének okozói a vaddisznók. Idén összesen 45 káresetről készült jegyzőkönyv a megyében, ezek összértékét azonban kiszámolni sem érdemes egyelőre, hiszen a vadkárok csúcsidőszaka még csak most kezdődik.
2012. július 10., 17:492012. július 10., 17:49
2012. július 10., 18:152012. július 10., 18:15
Nő a vadkárok száma Hargita megyében, de a veszteségek csúcsidőszaka valószínűleg még csak ezután, hiszen a gabonafélék, elsősorban a kukorica érése szokta becsalogatni a vadakat a települések közelébe, de gyümölcséréskor is megnő a vadkárok száma. Hargita megyében idén összesen 45, vadak által okozott kárról készült jegyzőkönyv – tájékoztatott Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség osztályvezetője. A legnagyobb károkat a medvék okozzák, ezek ugyanis sok esetben háziállatokat pusztítanak el, a különböző növénykultúrákban – elsősorban a burgonyaföldeken - viszont a vaddisznók okozzák a legtöbb kárt. A káresetek száma a csíki zónában volt a legtöbb az utóbbi időben, a megyei környezetvédelmi ügynökségnél legutóbb hétfőn felcsíkról kapott jelentést egy medve által okozott komoly kárról, a vadállat egy tehenet ölt meg – mondta el Both József.
A kárbejelentések szerint Udvarhelyszéken legutóbb múlt hónapban garázdálkodtak a medvék, ám jelentős mértékű vadkár az elmúlt napokban is történt: az elmúlt pénteken, június 6-án vaddisznók tették tönkre három máréfalvi gazda burgonyaföldjét, több, mint ötven árnyi területen dézsmálták meg a termést a vadak, több ezer lejes kárt okozva ezzel a tulajdonosoknak. A kár értékének kiszámításánál ugyanis nem a tönkrement termés értékét veszik alapul, hanem a befektetett munka értékét – közölte a szakember. A vadak által okozott Hargita megyei károk összértékét viszont egyelőre kiszámolni sem érdemes, hiszen még csak a vadkár-idény közepén járunk, és még azt sem tudni, hogy a kártérítési igények esetében a feltételek mennyire felelnek meg a vonatkozó előírásoknak – mondta el Both József. Ugyanis a gazdák nem számíthatnak kártérítésre, ha a veszteség az ő mulasztásuk miatt történt, például nem védték földterületeiket. Egyébként a védett vadak – mint amilyen a medve és a farkas is – által okozott károkat a Környezetvédelmi Minisztérium téríti meg, más vadak – vaddisznó, őz, stb. – esetében az illetékes vadásztársulat.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!