Gyergyóalfaluban már szörppé érett a ribiszkeültetvény gyümölcse

A sorban ültetett bokrok mindkét oldalán eljár a traktor, így kerül ládába a termés •  Fotó: Balázs Katalin

A sorban ültetett bokrok mindkét oldalán eljár a traktor, így kerül ládába a termés

Fotó: Balázs Katalin

Csodájára jártunk egy gépezetnek az alfalvi határban. A traktor vontatta eszköz arra képes, hogy a ribiszketövekről szüretelje a gyümölcsöt. Behajtja az ágakat majd – megütögetve azokat – a ribizliszemek lepotyognak. Lépcsős rendszer szállítja tovább a szemet a ládába, a lehulló leveleket pedig egy ventilátor kifújja. Ezt látja a laikus, mellette pedig azt az örömöt, amit a gazda szüretkor érez.

Balázs Katalin

2017. július 27., 12:302017. július 27., 12:30

„A szándék, hogy neki kell látni bogyósgyümölcs-termesztéshez, már azelőtt megszületett bennem, hogy polgármesterré választottak volna. Emlékszem, a 2012-es fórumokon már annyira kardoskodtam a fekete ribizli mellett, hogy egyesek már csak úgy emlegettek, hogy ha Gáll Szabolcs, akkor fekete ribizli. Viccesen vették az elképzelésemet, lévén, hogy ennek ilyen formában itt nincs hagyománya” – kezdi a másfél hektáros, önkormányzati tulajdonú ribiszkeültetvény történetét a második mandátumát töltő Gáll Szabolcs polgármester.

A községvezetőt nem hatotta meg a tartózkodás, utánanézett, milyen feltételekre van szükség a termesztéshez, és milyen eredmények várhatóak.

Idézet
Úgy láttam, mind az időjárási körülmények, mind a domborzati adottságok megfelelnének. Előnyként mutatkozott az is, hogy e növénynek van egy olyan íze és illata, amit a vadállatok nem szeretnek. Az egyre növekvő vadkárok eléggé korlátozzák, hogy külterületen milyen növényeket lehet haszonnal termeszteni, ez pedig egy alternatívának mutatkozott

– emlékszik vissza a mérlegelésre Gáll Szabolcs. Akkor úgy gondolkodott, hogy ezt a lehetőséget meg kellene mutatni a falusfeleinek oly módon, hogy az önkormányzat saját területén létesít ültetvényt, és ha majd a hasznát látják, mások is kedvet kapnak a mezőgazdaság ezen formájához. Tisztában volt vele ugyanis, hogy e gyógynövénynek az értékesítésére tág körű a lehetőség: a házi felhasználáson túl a nagyiparban, gyógyszerészetben, sőt még az élelmiszerfesték-előállítóknál is igény van a ribiszkére.

Iskolapadtól a kalákázásig

2013-at írtunk, amikor a Gyergyói Hírlap ezen elképzelés mellé szegődött, és az alfalvi elöljáróval együtt kerestük fel Csíkkarcfalván Zágoni Elemér gyógyszerészt, aki a fekete ribiszkéből doktorált, a növényből készített vérnyomás-szabályozó gyógyszerét szabadalmazták, patikákban árusították. Leckét kaptunk tőle, elsősorban a termesztés szeretetéből, de a termékkészítésből is. Visszajáró vendégek lettünk, minden évszakban kikérdeztük tájékoztató filmecskéket készítve, hogy éppen mi a teendő a ribiszkésben, majd Alfaluba hívtuk, hogy ott is megossza tudását. Így jött el 2014 októbere, amikor arról írhattunk, hogy az alfalvi önkormányzat megvásárolta a töveket és kalákában elkezdte a csemeteültetést. 35–40 ember egynapi munkája volt.

„Hat fajtát, 4500 tövet ültettünk, kísérleti jelleggel, hogy tudjuk összehasonlítani majd a terméshozamot” – mondja a polgármester. Akkor a következő kérdés az volt, hogy az ültetvényt ki fogja gondozni, de hamar került a községben olyan cég, amely kertészettel foglalkozik, a Gál házaspár elvállalta a gondnokságot.

Idézet
Ami az ő munkájukat illeti, részemről maximális a megelégedettség, de a körülmények miatt nem jött könnyen a siker. Nem számoltunk eléggé a szeszélyes időjárással. Már tavalyra terveztük, hogy mennyiségi termést tudunk begyűjteni, de a tavaszi fagyokat annyira megsínylették a bokrok, hogy egy szem ribiszkénk sem lett. Már kérdezgették is, még meddig akarok kitartani az elképzelésem mellett, mennyi pénzt és energiát fordítsunk még az ültetvényre haszon nélkül.

Az idei év sem volt a legkedvezőbb a bogyók formálódásának, érésének. Körülbelül nyolcszáz kilogrammnyi gyümölcs van a másfél hektáros ültetvényen, ami a jó termésnek csak úgy húsz százalékát jelenti. Ennek ellenére a polgármester azt mondja, már így is megtérülőben a beruházás.

A bogyók érésekor azonban újabb kérdés adódott: hogyan lesz a szüret? A kézi munkaerő alkalmazása nagy költséggel jár, s bár egy testvértelepülés megvételre ajánlotta használt ribiszkeszedő kombájnját, kiderült, nem az ára miatt, hanem a bürokratikus eljárások végett igen nehéz lenne az önkormányzatnak nyélbe ütni a vásárt. Így egy alfalvi magánszemély vásárolta meg, bérmunkában zajlik a szüretelés.

A leszüretelt gyümölcsből Zágoni Elemér receptje szerint készül a szörp. Jelenleg a nyersanyag árához képest négyszeres áron lehet értékesíteni.

korábban írtuk

Ne csak a pénzt lássuk a ribiszkében
Ne csak a pénzt lássuk a ribiszkében

Újra teret nyer a ribizli és bogyósgyümölcs-termesztés Hargita megyében. Annak érdekében, hogy a gazdák bebizonyítsák, ebből is meg lehet élni, nemrég megalapították a Ribes Egyesületet. Cél kellene legyen a sima értékesítésen túl a növény minden részének feldolgozása.

Idézet
Nem megvetendő az az összeg, amit ebből a nagyon-nagyon gyenge termésből ki lehet hozni. Már idén konkrét nyereségről beszélhetünk

– jelentette ki a polgármester. Mivel az önkormányzat nem árusíthatja a szörpöt, a termékforgalmazást, illetve az ültetvény teljes, további kezelését saját cégére, a Kultúrcentrumra bízta, felelőst is kineveztek a döntéshozó testületből, aki figyelemmel követi a folyamatot.

A termés csak húsz százaléka a jövőre remélhetőnek, így is nagy hasznot hoz •  Fotó: Balázs Katalin Galéria

A termés csak húsz százaléka a jövőre remélhetőnek, így is nagy hasznot hoz

Fotó: Balázs Katalin

Az alfalvi szüretre nem csak helybéliek érkeztek, több bogyósgyümölcs-termesztő is jelen volt. Mint megtudtuk, ők a Ribes Egyesület, azaz a Hargita megyei bogyósgyümölcs-termesztők szervezetének tagjai. A civil szervezet frissen alakult, elnöke az a Gál Mária, aki férjével az alfalvi ültetvény gondnokságát vállalta.

A nyolcadikos korától kertészkedő, Csombordon végzett kertészmérnök elmondta: „az én tanáraim mindig arra biztattak, hogy nem szabad hagyni elveszni, amit valaki létrehozott.” Szóbeszédből hallott három éve a telepítésről, s ki-kiment szemrevételezni a parcellát. Amikor azt látta, februárban még nincs mozgás, felajánlotta tudását, munkáját a polgármesternek.

Idézet
Lehet, szakmai ártalomból tettem, de én itt nőttem fel, és szeretném, hogy a faluban valami szép, hasznos legyen.

Visszaemlékszik arra is, hogy furcsállották az emberek, amikor első tavasszal két szemre vágták vissza a bokrokat. Magyarázta, majd be is bizonyította, hogy így szépre nőnek a bokrok.

A gyenge termésnek a mínusz tíz fokos tavaszi fagyok az okai,

tudja, tudomásul veszi azt is, hogy a fagytól sosem fogják tudni teljes mértékben megvédeni a növényt. „Ha a Jóisten velünk lesz, és mínusz 3 fokosnál nagyobb fagyok nem jönnek, szép termés lehet jövőre. Ez egy maradandó beruházás. Ha a polgármester el is megy, ez itt marad, a falunak. És ha a falu képes lesz rá, felfigyelhet arra, hogy ebből meg lehet élni. Nem kell innen elmenni, csak neki kell fogni dolgozni, igaz, keményen, de a munka nem szégyen” – fogalmaz Gál Mária.

Mária ügyszeretetét bizonyítja az is, hogy amikor a bogyósgyümölcs-termesztők szervezkedni, csoportosulni kezdtek, akkor vállalta, hogy az élre áll, az egyesület elnöke lesz.

„Azt láttuk, hogy egyre többen kezdenek ribiszkét telepíteni, akár nagyobb parcellákra is, de nem számolják ki, hogyan biztosíthat ez hosszú távú megélhetést. A kézi szüretelés nagyon költséges, aztán az értékesítés sem egyszerű. Ezek az akadályok vezethetnek oda, hogy aki nagy lendülettel hozzálátott a termesztéshez, rájön, hogy nem éri meg, és felhagy vele. Hogy ezt megelőzzük, kezdtünk azon gondolkodni, hogyan lehet a ribizlit eladni, az árat tartani, egységes terméket előállítani. Erről ötleteltünk, s mivel nekem volt a legnagyobb szám, megválasztottak elnöknek. Megmondtam: én jót akarok, hogy az emberek észrevegyék, nem kell elmenni, itthon kell maradni, nekifogni dolgozni, nem a támogatásokra várni, ezért vállalom a feladatot, de nem egyedül, mindenki a maga részével hozzá kell járuljon.”

Az egyesület dokumentumai még a cégbíróságon vannak, de a terméssel nem várhatták meg a bejegyzést. Ezért a közgyűlésen megegyeztek, hogy saját nyersanyagaikat összeadva előállítanak egy egységes terméket, amely már az egyesület nevét viseli a címkéjén. Aki a nyersanyagot adta, az viszi haza a terméket, otthon pedig reklámozza, hogy jövőre felkészülten várják a szüretet.

A reklámozás egyik helye így lesz hamarosan Gyergyóalfalu.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Még nem döntöttek a somostetői medvecsalád sorsáról

Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.

Még nem döntöttek a somostetői medvecsalád sorsáról
2025. május 09., péntek

Európa-párti tüntetést tartanak Bukarestben

Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.

Európa-párti tüntetést tartanak Bukarestben
2025. május 09., péntek

Mezítlábas ösvénnyel gazdagodott az óvoda – közös fejlesztés a jövő generációjáért

Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.

Mezítlábas ösvénnyel gazdagodott az óvoda – közös fejlesztés a jövő generációjáért
2025. május 09., péntek

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében

A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében
2025. május 09., péntek

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán

A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán
2025. május 09., péntek

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál

Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál
2025. május 09., péntek

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön

Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön
2025. május 09., péntek

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya

Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya
2025. május 09., péntek

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok

Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok