Egyre csak gyarapodtak az elégedetlenségek okai a tanügyi rendszerben. A szakszervezet az oktatás felfüggesztését is kilátásba helyezte. Képünk illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
Meglehetősen nagy az elégedetlenség az oktatási rendszerben dolgozók körében a bérekkel kapcsolatban, ám ha a tettek mezejére kell lépni, akkor már nehéz mozgósítani az alkalmazottak egy részét, így a tiltakozó akciók megszervezése nem teljesen problémamentes – tudtuk meg a székelyföldi megyék tanügyi szakszervezeti képviselőitől. Az érdekvédelmi tömörülés területi vezetőit annak kapcsán kérdeztük, hogy a tanügyi szakszervezetek újabb tiltakozásokat és általános sztrájkot helyeztek kilátásba.
2023. február 27., 07:572023. február 27., 07:57
2023. február 27., 14:312023. február 27., 14:31
Márciusban és áprilisban a kormány, illetve a megyei prefektusi hivatalok épülete előtt sztrájkőrségeket tartanak a tanügyi szakszervezetek.
– jelentették be közös közleményben a tanügyi szakszervezetek a napokban. A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, valamint a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezet a kormánykoalíció azon döntése miatt helyezett kilátásba újabb tiltakozásokat, hogy
Az érdekvédelmi tömörülések azt is kifogásolják, hogy nem sikerült megoldani a kisegítő személyzet bérproblémáit, és követelik, hogy ennek a személyzeti kategóriának a fizetését emeljék a 2017/153-as törvény által előírt szintre.
– emlékeztetnek a közleményben.
Egyebek mellett ugyanakkor követelik a bérpótlékokra vonatkozó előírások alkalmazását, az új bértörvényben a tanügyi alkalmazottak megfelelő besorolását, a vezetői tisztséget betöltőket hátrányosan érintő bérezési anomáliák kiküszöbölését, a fizetéseknek az inflációhoz történő éves igazítását, továbbá a nem didaktikai személyzet túlóráinak a kifizetését.
Kivennék a készülő oktatási törvényből a tanárok fizetésemelésére vonatkozó előírást – mert állítólag nincs pénz erre –, és azt ígérik, hogy az oktatási törvénytervezet elfogadása után egy módosító rendelettel visszahelyezik a jogszabályba az eltávolított passzust, „de voltak már rá példák, hogy ezt elfelejtették megtenni” – magyarázta a tervezett tiltakozások egy fő okát Póra Fülöp, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Hargita megyei, területi vezetője a Székelyhonnak.
Noha az oktatásban dolgozók elégedetlenek és valószínűleg jó részük támogatja a tervezett tiltakozásokat, az azokon való részvételben már korántsem ilyen biztos Póra Fülöp. Évekkel korábban volt már rá példa – mesélte –, hogy egy tanfelügyelőségi látogatást követően az előzőleg támogatott általános sztrájkot mégsem tartották meg számos Hargita megyei tanintézetben. Majdnem negyven tanintézetfelelős tartozik hozzá, de – mint mondta –,
Az elégedetlenségekre visszatérve Póra Fülöp elmondta azt is, hogy a bérszámfejtési programmal (EduSal) kapcsolatos problémák óta az iskolaigazgatók körében is nagy a felháborodás, ugyanis
Tudomása szerint ennek az az oka, hogy a fokozatos béremelés maximumát az igazgatói fizetések 2022 helyett már 2018-ban elérték, de azóta csökkent a gyereklétszám, így annak megfelelően lecsökkentették a béreket is. Ez azonban várhatóan tovább fokozza majd az igazgatói állások iránti érdektelenséget,
Esetenként az 1000 lejt is elérhette az igazgatók és a pedagógusok bére közti különbözet, azaz ennyivel kapott kevesebbet egy igazgató – ezt már Molnár Zoltán, Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Maros megyei vezetője mondta el a Székelyhonnak. Emiatt
A 10 százalékot lényegében csak a kisegítő személyzet kapta meg, az ő bérük viszont még így se érte el a 2017/153-as törvény által előírt szintet – aminek már tavaly teljesülnie kellett volna –,
– vázolta az áldatlan helyzetet Molnár Zoltán.
Az igazgatók bérének a csökkenését illetően ő nem biztos benne, hogy az egy tudatos döntés eredménye és összefüggésben áll a gyereklétszám csökkenésével. Megtörténhet, hogy azt az EduSal program legutóbbi frissítésnek a hibája eredményezte és jövő hónapban korrigálják, mert „nincs ahogy csökkenjen az igazgatók fizetése” – mondta. Az elégedetlenségeket illetően kitért arra is, hogy
Maros megyében egyébként – egy tavaly elvégzett felmérés szerint – az oktatásban dolgozók több mint 60 százaléka támogatta az általános sztrájk megszervezését – tudtuk meg a szakszervezet megyei elnökétől. Ez az arány vélhetően azóta sem változott, igaz, „az aláírástól a cselekedetig van egy kis távolság” – fűzte hozzá Molnár Zoltán.
A 2017/153-as törvény teljes körű alkalmazása még be sem fejeződött, de már készül az új bértörvény-tervezet, annak a tartalmáról azonban alig vannak információi a szakszervezetnek, érthetetlen módon szinte titkolóznak azzal kapcsolatban a törvényalkotók. Erre megjelennek a hírek arról, hogy az oktatási miniszter kihagyná az új oktatási törvényből a bérezési fejezetet – ami eddig mindig része volt a jogszabálynak –, és a kormányra bízná, hogy a kabinet majd foglalja bele a közszférában dolgozókra vonatkozó új bértörvénybe azt – magyarázta a tiltakozásról szóló szakszervezeti döntés előzményeit az érdekvédelmi tömörülés Kovászna megyei elnöke, Nagy Gábor.
– részletezte a problémát a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Kovászna megyei vezetője.
A kilátásba helyezett tiltakozások megszervezésével kapcsolatban Nagy Gábor azt mondta, az oktatási rendszerben annak a generációnak a tagjai, akik a rendszerváltozás utáni évtizedben adott esetben minden hónapban utcára vonultak követeléseik elérése érdekében, már mind nyugdíjba vonultak, és
Az, hogy most milyen mértékű a támogatottsága a tiltakozó akciók megszervezésének, a héten zajló vakáció után derül majd ki – közölte az érdekvédelmi tömörülés képviselője.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!