Fotó: Fórika Sebestyén
Naponta sokan elmennek mellettük, hozzátartoznak a gyergyószentmiklósi utcaképhez, a közelben lakók gondozzák, díszítik őket, de aki már valamivel távolabb lakik tőlük, alig tud valamit róluk. Most elindult az utcai keresztek átfogó feltérképezése, és a hozzájuk kötődő hagyományokat, szokásokat is igyekeznek megismerni, közkinccsé tenni.
2024. július 02., 10:062024. július 02., 10:06
Felkutatni, feltárni, megismerni és megismertetni az örökséget, az egyházi és világi várostörténeti jellegű értékeket – ez a célja annak az átfogó elképzelésnek, amely Gyergyószentmiklós első írásos említésének 700. évfordulójához, 2032-höz közeledve formálódik.
A Dávid György főesperes által elindított tevékenységsorozatnak fontos részét képezi az is, hogy
Fórika Sebestyén, a Szent Miklós-plébánia munkatársa több napon át járta a várost a felszegi rész legutolsó házától Alszeg legutolsó házáig, számba véve minden ilyen keresztet. Azokat is, amelyek utcán, utcasarkon találhatók, és azokat is, amelyek valakinek kerítésén belül állnak, de az utcára néznek, azaz
Fotó: Fórika Sebestyén
Akad köztük az 1700-as évektől kezdődően minden korszakból, egészen újak is, ami azt bizonyítja, hogy
– mutat rá Fórika. Érdekesség, hogy mindegyik „egy kicsit más mint a többi”, azaz nincs kettő egyforma.
Összesen 49 ilyen keresztet számolt össze a város belterületén, a listát a helymeghatározásukkal és a róluk készült fényképeket együtt közzétették a plébánia Facebook-oldalán, és egyben felhívást is megfogalmaztak ennek kapcsán. Arra kérik az embereket:
Fotó: Fórika Sebestyén
A cél az, hogy egy átfogó nyilvántartás készüljön, de kiadványt és egy webes térkép összeállítását is tervezik, hogy bárki könnyedén megtalálhassa a kereszteket.
„Az utcai keresztek a gyergyói ember népi hitvilágának, hagyományoknak megnyilvánulási formái, ájtatosságok kötődnek hozzájuk. Szeretnénk megtudni róluk minden információt.
– fogalmaz Fórika. A legtöbb keresztről ugyanis nincs semmilyen írásos feljegyzés nem maradt fenn, csak a szájhagyomány őriz némi ismeretet nemzedékről nemzedékre.
Fotó: Fórika Sebestyén
A mezők, dűlőutak világának múltból ittfelejtett névtelen emlékei az útmenti keresztek. Jól látható helyen állnak, megfogják a szemlélőt, egyszerű, erőteljes formájukkal harmonikusan illeszkednek a tájba. Évszázadokat átélt, viharvert külsejükkel a falvaknak, városoknak történelmi levegőt adnak. A feszületeket családok, egyházi közösségek, helységek emelték jámbor elhatározásból, fogadalomból. A temetőbe csaknem mindig, gyakorta a határban, néhol pedig a falu elejére és végére is állítottak egy-egy feszületet. A feszületeknek szinte kiegészítő tartozéka a kereszt lábánál álló Mária-szobor, melyet a feszülettel összhangban különböző színűre festettek. Az útmenti feszületek legtöbbször kerítéssel övezett, néhány négyzetméternyi kis kertben állnak. E terület gondozása a családra hárult. Egy feszületet csak akkor szenteltek fel, ha az állíttató a halála utáni időre a feszület fenntartására megfelelő alapítványt tett. A felszentelés általában ünnepélyesen, a helyszínen bemutatott misével, prédikációval történt.
Fotó: Gergely Imre
Az adatgyűjtést fényképes dokumentálás egészíti ki, és részletes leírás készül arról is, hogy
A továbbiakban a város körüli határban található kereszteket is ugyanígy feltérképezik, hiszen például a Szent Anna-kápolnáknál vagy a Visszafolyóban található kereszt és a többi hasonló is a gyergyói kultúrtájhoz tartozik.
Fotó: Fórika Sebestyén
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!