A zászlók továbbra is a helyükön vannak, a városháza erkélyén
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklós önkormányzatát is beperelte Dan Tanasă szervezete, azt kifogásolva, hogy a városházára a székely zászló és a város zászlaja is ki van tűzve. Az alapfokú ítélet félsiker.
2017. március 17., 18:492017. március 17., 18:49
Még tavaly nyáron perelték be Gyergyószentmiklós vezetését, a kereset pedig úgy szól, hogy a törvényszék kötelezze a város polgármesterét, hogy távolítsa el a városháza homlokzatáról, illetve az épület összes helyiségéből Székelyföld és a város zászlaját.
Alapfokon ítélet is született a Hargita Megyei Törvényszéken – számol be Árus Zsolt, aki magánemberként mint gyergyószentmiklósi polgár szintén belépett a perbe.
A felperes érvei a szokásosak, ugyanezeket hozta fel számos más város és község esetében is. „Az ország zászlajára vonatkozó törvényre hivatkozik, s levonja azt a következtetést, hogy középületre csak azt, illetve az Európa Tanács zászlaját szabad kitűzni, semmi mást. Ugyan a következő mondatában már ellentmond magának, mert leírja, hogy
de rögtön azzal folytatja, hogy ezt a napos-holdas kék zászlót nem fogadták el a törvény előírásai szerint, tehát nincs mit keresnie az épület homlokzatán. Az állítás bizonyításával nem is próbálkozik, elvégre köztudott, hogy neki ilyenre nincs szüksége. Ezt jól mutatja az az eset, amikor Csíkszereda zászlaja kapcsán ő azt állította, hogy nincs törvényesen elfogadva, a szeredai polgármester pedig azt, hogy, de biza, igen, az 1994/71-es határozattal, a bíró pedig arra a következtetésre jutott, hogy ha Tanasă mondja, akkor a zászló nincs elfogadva, tehát el kell távolítani” – fogalmaz Árus Zsolt.
A felperes az épület belső helyiségeiből is eltüntetné a zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Árus elmondja, hogy a keresetre alapos és részletes válaszirat készült, illetve az ő részéről – mint szentmiklósi lakos, akit a kérés személyesen sért – egy beavatkozási kérés. Mindkettőért a Jogaink Egyesületnek jár a köszönet – teszi hozzá. Ebben leírják, hogy a hivatkozott törvény nem tiltja más zászlók kitűzését (példa erre éppen a helyi zászlókról szóló törvény), a város zászlaját pedig igenis törvényes módon elfogadta a helyi képviselő-testület, tehát joggal van kitűzve. S hogy ez ne képezhesse vita tárgyát, a polgármester letette a törvényszékre a vonatkozó határozat másolatát is.
Az alapfokú ítélet félig siker, félig nem – állapítja meg Árus. Ellentétben az összes eddigi esettel, amikor az ítélet az adott település zászlójának az eltávolítását is előírta,
Székelyföld zászlajának kitűzését azonban igen, és elrendelte annak az eltávolítását a homlokzatról, de az épület belső helyiségeiből is.
Fotó: Gergely Imre
Árus nagyon fontosnak tartja, hogy
Ugyancsak fontos szempont – teszi hozzá Árus Zsolt –, hogy a bíró jóváhagyta, hogy ő magánszemélyként, sértett félként a per részese legyen. Ez azért fontos, mert ezzel adott a lehetőség arra, hogy ezt az ügyet elvigye Strasbourgba, az emberjogi bíróságra, ha másodfokon nem születik kedvező ítélet. Ez azért lényeges, mert az önkormányzat mint állami szerv nem perelhetne az emberjogi bíróságon.
Az ügy addig is a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán folytatódik, a következő tárgyalás időpontját egyelőre nem tűzték ki. Az alapfokú ítélet nyilván nem jogerős, így a zászlók továbbra is ott lobognak a városháza erkélyén.
A legfrissebb adatok szerint Maros megyében 681 betöltetlen állás van, a munkaerő-elhelyező ügynökségnél ezekre lehet jelentkezni. Hamarosan a megye több településén is állásbörzét szerveznek, ahol személyesen lehet találkozni a munkaadókkal.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
szóljon hozzá!