Hirdetés
Hirdetés

Fametszésben sem vagyunk egységesek

Megjelölt csutak. Minden tavasszal végeznek fakivágásokat a városokban, de csak akkor, ha valóban szükséges •  Fotó: Veres Nándor

Megjelölt csutak. Minden tavasszal végeznek fakivágásokat a városokban, de csak akkor, ha valóban szükséges

Fotó: Veres Nándor

Alig kezdődtek el a szokásos tavaszi kertészeti munkálatok a nagyobb Hargita megyei városokban, máris elégedetlenségüknek adtak hangot a lakók. Visszatérő problémáról van szó, minden évben felháborodást vált ki a lakosságból a fák visszametszése vagy kivágása, pedig ezeket a munkálatokat csak indokolt esetben végzik el.

Iszlai Katalin

2022. március 16., 15:332022. március 16., 15:33

A tavaszi fametszési és -kivágási munkálatok évről évre indulatokat váltanak ki a lakosság egy részéből, a múlt héten a csíkszeredaiak már hangot is adtak nemtetszésüknek néhány fakivágás miatt a Facebookon. A probléma viszont Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is jellemző, pedig

az önkormányzatok szerint csak indokolt esetben metszik vissza erőteljesebben vagy távolítják el a fákat.

Legyen minél zöldebb

Csíkszeredában a tömbházak körüli fák kivágása a lakószövetségek kérésére, a környezetvédelmi ügynökség és a polgármesteri hivatal engedélyével történhet. A kéréseket szakemberek vizsgálják meg, és amennyiben úgy ítélik, hogy az adott fa valóban veszélyt jelent, a lakók eltávolíthatják azt. Idén már számos kérés érkezett erre vonatkozóan, azóta pedig elkezdődtek a kivágások is, ez szülhette az elégedetlenséget az online térben.

A közterületeken lévő fák metszéséhez vagy esetleges kivágásához viszont még nem látott hozzá a városi kertészet – tudtuk meg Bors Béla alpolgármestertől. Hozzátette, a tavaszi kertészeti munkálatok részeként leellenőrzik a növényzetet, szükség esetén metszéseket, igazításokat végeznek, és felmérik, hogy az év során hol kell új növényzetet, virágokat, fákat ültetniük.

Hirdetés

A Temesvári sugárút önkormányzathoz vezető, macskaköves része mentén például

a kiöregedett akácfák helyére új növények kerülnek, mert előbbiek gyökerei már a járda- és az útfelületet is zavarják.

Tavasszal kiültetik továbbá az évelő virágokat is. „A városvezetésnek eltökélt szándéka, hogy minél zöldebb legyen Csíkszereda. Biztos, hogy indokolatlanul nem hagyunk jóvá vagy végzünk fakivágásokat, de ha valóban szükség van rá, mindig kérjük a lakószövetségeket, hogy ültessenek új fát a régi helyére, és mi is így teszünk a közterületeken” – húzta alá Bors Béla.

Okkal történik

Székelyudvarhelyen minden évben kora tavasszal kezdődnek a fametszési munkálatok, ahol szükséges, csemetepótlást végeznek, megtisztítják a zöldövezeteket, majd kiültetik a szezonális virágokat, amelyeket az év során rendszeresen cserélnek.

Minden évben rendszeresen vannak fakivágások is, egyrészt a lakók kérése alapján, amennyiben indokoltak, illetve közterületeken, ha veszélyes fákat azonosít az önkormányzat

– mutatott rá megkeresésünkre Zörgő Noémi városházi szóvivő. Mint részletezte, néhány éve elkezdődött a városban egy állománycsere, ami azt jelenti, hogy

a magasra nőtt fenyőfákat kivágják, mivel magasan van a gyökérzetük, és vihar esetén veszélyt jelenthetnek. A helyükre őshonos csemetéket ültetnek, általában kőris-, hárs- és juharfákat.

„Nálunk is előfordulnak zúgolódások a fametszések és kivágások miatt, vannak lakók, akik úgy gondolják, hogy ez kaszabolás, mészárlás, akkor is, ha egy drasztikusabb visszametszés történik. Tavaly például a Küküllő-parti fűzfasor metszése szült felháborodást, pedig ezeknek a fáknak nagyon könnyen kiújulnak az ágaik, jobb vízellátású ágakat növelnek, ezáltal

Idézet
meghosszabbítható az élettartamuk.

A tömbhazák környékén veszélyessé vált fák kivágása szintén felháborodást szült néhány lakónál. Fontos azonban tudni, hogy minden egyes fa kivágása okkal, szakemberek jóváhagyásával történik, és mindig pótoljuk” – hangsúlyozta Zörgő Noémi.

A Küküllő-parti fűzfák tavalyi visszametszése ellen is szót emeltek. Archív •  Fotó: Beliczay László Galéria

A Küküllő-parti fűzfák tavalyi visszametszése ellen is szót emeltek. Archív

Fotó: Beliczay László

Már metszik a fákat

Gyergyószentmiklóson március elsejéig fogadták a lakók részéről a fakivágásokra vonatkozó kéréseket, és amint melegebbre vált az időjárás, az önkormányzat is hozzálát a tavaszi kertészeti munkálatok elvégzéséhez – mondta érdeklődésünkre Hegyi Zsuzsanna városházi szóvivő. A fakivágásokkal kapcsolatosan rámutatott, a városban is rendszeresen felháborodást okoznak ezek a munkálatok.

„Csak indokolt esetben választjuk ezt a megoldást, tavaly például olyan fákat vágtunk ki, amelyeknek a belseje teljesen el volt korhadva. A lakók kérését is megvizsgálja egy bizottság, amely csak akkor hagyja jóvá, ha elöregedett, sérült vagy veszélyes fáról van szó. A fametszésekhez már hozzáfogtunk, de egyelőre lassan lehet haladni a hideg időjárás miatt” – tette hozzá a szóvivő. Arra is kitért, hogy a tavalyhoz hasonlóan idén is lesz olyan akció, amikor a lakónegyedekből is elszállítja az önkormányzat a zöldhulladékot, így a lakóknak lehetőségük adódik a zöldövezetek takarítására, a fák metszésére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 24., kedd

Meggyilkolta feleségét egy férfi egy Maros megyei faluban

A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.

Meggyilkolta feleségét egy férfi egy Maros megyei faluban
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Egy kis figyelem nem árt: így kerülhető el az érvénytelen levélszavazat

Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.

Egy kis figyelem nem árt: így kerülhető el az érvénytelen levélszavazat
2026. március 24., kedd

Egyeztetést sürget egy vállalkozói egyesület az üzemanyaghelyzet miatt

A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.

Egyeztetést sürget egy vállalkozói egyesület az üzemanyaghelyzet miatt
2026. március 24., kedd

Jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya Romániában

Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.

Jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya Romániában
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Nem lesz még beavatkozás, elhalasztották a kedd délutáni kormányülést az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről

A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.

Nem lesz még beavatkozás, elhalasztották a kedd délutáni kormányülést az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről
2026. március 24., kedd

Több mint 300 diákból 26-an jutottak a kémiaverseny romániai döntőjébe

Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.

Több mint 300 diákból 26-an jutottak a kémiaverseny romániai döntőjébe
2026. március 24., kedd

Adrenalinfűtött helyzetben találtuk magunkat

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság lövészversenyén tizennyolc újságíró, illetve médiamunkatárs különböző próbákon mérhette össze tudását és lélekjelenlétét a Dakota Security által kezelt szépvízi lőtéren.

Adrenalinfűtött helyzetben találtuk magunkat
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Különleges programokkal készül a Figura a Színház Világnapjára

Színészkávézóval, kulisszatúrával, filmvetítéssel és a Cári Tibor Trió koncertjével várja a közönséget a Figura Stúdió Színház pénteken. A Színházi Világnapon plakátkészítésben is kipróbálhatják magukat a nézők. 

Különleges programokkal készül a Figura a Színház Világnapjára
2026. március 24., kedd

Ökogazdálkodás Hargita megyében: megvan, hogy általában mekkora területen válik jövedelmezővé

Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.

Ökogazdálkodás Hargita megyében: megvan, hogy általában mekkora területen válik jövedelmezővé
2026. március 24., kedd

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet

Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet
Hirdetés