Fotó: PozsonyJ.Csaba
A falugondnoksági program szükségéről és háromszéki lehetőségeiről tartottak konferenciát szerdán, Komollón. A rendezvényt a Kovászna megyei önkormányzat szervezte, a hazai és külföldi szakmai meghívottak mellett háromszéki polgármesterek hallgatták az előadásokat.
2011. március 10., 09:462011. március 10., 09:46
Az esemény házigazdája Balla Barna kommollói református lelkész és egyben Háromszék első falugondnoka volt. Személyes jellegű beszámolójában elmesélte, ő csupán egy kisbuszt akart beszerezni a településről Sepsiszentgyörgyre ingázó diákok számára, azonban a kezdeményezése önálló életre kelt, azóta a helyi közösség szervezőerőjévé, lelkévé vált ő és a jármű. A zsáktelepülés közössége számára szervezett már színházi látogatást, kirándulásokat, de orvoslátogatást időseknek, sőt közcélú kalákát is sikerült szerveznie.
A falugondnokság intézményesített rendszerét Magyarországon találták ki, azóta Európa több helyén is bevezették. Az elnéptelenedő, félreeső és így az állami szolgáltatásoktól elvágott vagy távol eső települések esetében a modell rendkívül népszerű. Magyarországon minimális kormányzati támogatással, a helyi önkormányzatok segítségével működik számos településen a falugondnoki szolgálat. Ennek feltétele, hogy a munkakört ellátó személynek legyen egy autója, amivel intézkedhet – ez pedig a többi szociális programhoz képest minimális költségvetést jelent, amit nagy hatékonyság jellemez, összegezte a magyarországi tapasztalatokat Ghyczy Gellért, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztályának helyettes vezetője.
Elhangzott, a hazai programok lebonyolításához az anyaországban is lehet pályázni, például a Szülőföld Alapból. Háromszéken Komollón kívül még működik hasonló kezdeményezés például Bölönben, Zalánpatakán, azonban ezek nem hivatalos keretek között, csupán a közösség önszerveződésének köszönhetően léteznek. A konferencián Tamás Sándor megyei önkormányzati vezető elmondta, a falugondnokság megszervezése érdekében partnerséget szeretne kiépíteni a helyi közösségekkel. Ez azt jelentené, hogy az önkormányzat – pályázati formában – anyagilag is támogatja az alakuló falugondnokságokat.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
szóljon hozzá!