A koronavírus-fertőzésnek lehetnek hosszú távú szövődményei, amelyek az oltással megelőzhetők
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Január végén újabb korcsoport oltása kezdődik el Romániában a koronavírus elleni vakcinával, mivel elérhetővé válik a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett oltóanyag az 5–11 évesek számára is. Ennek a korcsoportnak az oltásához a szülők jóváhagyása szükséges, akiknek elég sok fejtörést okoz az oltás beadatásának kérdése. Gyerekgyógyásszal jártuk körbe a gyerekeknek szánt, koronavírus elleni oltás kérdését.
2022. január 13., 20:512022. január 13., 20:51
2022. január 13., 20:552022. január 13., 20:55
Január 21–25. között érkezik meg Romániába az első adag szállítmány az 5 és 11 év közötti gyerekeknek szánt koronavírus elleni vakcinából – közölte a héten az egészségügyi minisztérium. Az Agerpres állami hírügynökség tájékoztatásából kiderül, első körben 114 ezer dózist osztanak ki az oltóközpontoknak ennek a korosztálynak a beoltására. A RoVaccinare platform közlése szerint
Ez a korosztály kisebb dózist kap a Pfizer oltóanyagából, mint a 12 éven felüliek (10 mikrogrammot, míg a 12 év fölöttieknél 30 mikrogramm az adag), de a többi korcsoporthoz hasonlóan ők is két dózisban, 21 nap különbséggel kapják meg a vakcinát – tájékoztatott a minisztérium. Továbbá arra is emlékeztetett a szaktárca, hogy az 5–11 éves gyermekeknél a szívizomgyulladás kockázata rendkívül alacsony, jóval alacsonyabb, mint a 12–17 éveseknél. Az Egyesült Államokban 8,7 millió adag oltás beadása után mindössze 12 szívizomgyulladásos esetet regisztráltak.
A szülőknek rengeteg fejtörést okoz a vakcinakérdés, sokszor még akkor is, ha ők maguk megkapták már a koronavírus elleni védőoltást. Sok szülő érvel azzal, hogy az oltás szükségtelen a gyerekek esetében, mert a betegség enyhébb lefolyású a gyermekeknél. A koronavírus azonban nagyon megbetegítheti a gyermekeket, és kórházi kezelést is kiválthat. Egyes helyzetekben pedig a fertőzés szövődményei akár halálhoz vezethetnek – írja az Amerikai Járványügyi Hivatal, amely rámutat arra is, hogy
a vírusnak lehetnek komoly egészségügyi szövődményei rövid és hosszú távon is, a Covid-19-cel megfertőzhetnek másokat, otthon és az iskolában egyaránt.
Farkas-Ráduly Julianna marosvásárhelyi gyerekgyógyász megkeresésünkre kifejtette, a koronavírus elleni oltás azért szükséges, mert a Covid-19 betegségnek gyerekkorban is előfordulhatnak súlyos, intenzív terápiás kezelést, gépi lélegeztetést igénylő formái, és lehet akár halálos kimenetele. Az oltottaknál ritkábban fordulnak elő ezek a súlyos formák. Ennek
Az oltás ugyanakkor fontos szerepet játszik a járvány terjedésének a csökkentésében. „A szövődmények megjelenése nem függ össze a betegség lefolyásának a súlyosságával, akár tünetmentesen átesett gyermekeknél is bekövetkezhet életet veszélyeztető szövődmény.
Másik szövődménye lehet a szívizomgyulladás (miocarditis), hirtelen halláscsökkenés és a gyerekekre specifikus többszervi gyulladásos szindróma. Ez utóbbi nagyon súlyos, de szerencsére ritka kórkép. A betegség lefolyása után 3–6 héttel jelentkezhet tartós magas láz, gyengeség, erős hasi fájdalom, hányás vagy hasmenés, bőrkiütések, mindkét szemet érintő kötőhártya-gyulladás formájában. Sürgős orvosi ellátást, intenzív terápiás kezelést igényel, különben maradandó károsodást okozhat, vagy a beteg halálához vezethet” – fogalmazott a gyerekgyógyász.
Az oltás azonnali mellékhatásai 24–48 órán belül jelentkeznek és egy-két napig tartanak. Ilyen az oltás beadási helyén kialakult fájdalom, duzzanat, fejfájás, gyengeség, izom- és ízületi fájdalom, láz, megnagyobbodott nyirokcsomók, hányinger, étvágytalanság – foglalta össze a szakember az oltás azonnali lehetséges mellékhatásait gyerekek esetében. Kiemelte, a 12–17 éves fiúknál az oltás következtében ritkán miocarditis/pericarditis előfordulhat, ezt az 5–11 éves korosztályban még nem írták le. Nagyon ritka esetben előfordulhat súlyos allergiás reakció.
Kérdésünkre, hogy kiknek ajánlott különösen a koronavírus elleni oltás, elmondta, azoknak a gyerekeknek, akiknek alapbetegségük van; ilyen alapbetegség lehet a nem kontrollált asztma, a cukorbetegség, az elhízás és az immunhiányos állapotok. Ugyanakkor az oltás ellenjavallt, ha súlyos allergiás reakció (pl. anafilaxiás sokk) alakult ki korábban beadott Covid-19-oltás után. Ismert allergia a vakcina összetevőire szintén ellenjavallatot jelent – fogalmazott Farkas-Ráduly Julianna.
„Körültekintést igényel az oltás beadása, ha korábban más oltás vagy injektábilis kezelés azonnali allergiás reakciót váltott ki, azonnali nem súlyos allergiás reakció alakult ki előbbi Covid-19-oltásra, vagy heveny, középsúlyos vagy súlyos betegsége van a gyermeknek.
– fűzte hozzá a gyerekgyógyász, hangsúlyozva, hogy a betegség okozta szövődmények sokkal súlyosabbak az oltás okozta mellékhatásoknál. A 18 éven aluliaknak adott oltás egy hírvivő RNS-molekula alapján működik, amely rövid időn belül lebomlik a szervezetben. Az általa hordozott információ alapján termelt ellenanyag védi majd a gyerekeket.
Január 26-tól kezdődik az 5-11 éves gyermekek oltása
Csütörtöktől kezdődően az oltási platform lehetővé teszi az 5–11 éves gyerekek beütemezését is az oltás felvételére január 26-ától kezdődően. Időpontot csak a platformon P_Ped néven szereplő oltóközpontokba lehet foglalni, a szülők vagy törvényes képviselők felhasználói fiókján keresztül. Jelenleg 219 ilyen oltópont szerepel a platformon – írja az Agerpres hírügynökség a koronavírus elleni oltási kampányt koordináló országos bizottság csütörtöki tájékoztatására hivatkozva. Az oltást azonban időpont kérése nélkül is fel lehet venni: jelentkezni lehet közvetlenül a gyermekeknek fenntartott oltóközpontoknál vagy a gyermekdózisokkal is rendelkező háziorvosok rendelőjében.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
4 hozzászólás