Július 28-tól megjelentek egyes székelyföldi boltokban a Székely Csürke-termékek. A kiváló minőségű húscsirkéknek nemcsak a neve székely: a gabonától és takarmánytól a nevelésük helyszínéig és a munkatársakig minden és mindenki székelyföldi, barcasági vagy legalábbis erdélyi.
2022. augusztus 09., 11:592022. augusztus 09., 11:59
2022. augusztus 09., 18:532022. augusztus 09., 18:53
„Mi vagyunk az egyedüliek a régióban, akik a teljes ellátási láncot helyi értékekre alapozva működtetjük: a helyi gazdákkal együttműködve, helyileg vásároljuk fel a helyben termesztett gabonát, tároljuk, majd saját kerelőszentpáli takarmánygyárunkban kiváló minőségű takarmányt keverünk belőle, amellyel barcasági telepeinken a csirkéket etetjük, korszerű vágóhídon vágjuk és csomagoljuk, majd frissen és helyben, Székelyföldön értékesítjük” – magyarázza a folyamatot Héjja Szabolcs kereskedelmi igazgató.
A magyarországi Hodler Capital cégcsoport feketehalmi akvizíciójával indult a történet: a befektető a Poultry Integration nevű romániai holdingon keresztül 2021 júliusában megvásárolta az Avicod RT. feketehalmi telepeit és vágóhídját. A cégcsoport azonnal beruházásokat indított a vágóhíd korszerűsítésébe és a telepi nevelési módszerek fejlesztésébe.
Mivel a teljes ellátási lánc bizonyítottan helyi, valamint helyi értékeken alapul, ezért magát adta a történet: a vállalat vezetői számára egyértelművé vált, hogy a helyi igényeknek megfelelően magas minőségű hús előállításával egy piaci rést kell lefedni, ugyanis Székelyföldön nincs más baromfihúsra szakosodott vállalkozás, amely a piac igényeit kielégítené.
A feketehalmi vágóhíd jó minőségű termékekkel volt jelen a piacon korábban is, ám a magyarországi tudásbázis további fejlődést hozott. Hargita és Kovászna megyébe logisztikát is kellett szervezni, amely ezidáig nem volt. Az új tulajdonosok a székelyföldi piac ellátását akarják biztosítani az egyéb térségekből, valamint importból származó gyenge minőségű csirkék helyett frissen vágott, helyi takarmányon nevelt, jobb minőségű brojlercsirkével.
Jelenleg gyakorlatilag a feketehalmi az egyedüli magyar tulajdonban lévő vágóhíd Erdélyben. A feketehalmi vágóhidat egy olyan vállalati struktúrába integrálták, amelyben a helyi termelésű gabona felvásárlásától, tárolásától, a takarmány készítésétől a csirke neveléséig, levágásáig, feldolgozásáig és értékesítéséig minden egyes mozzanatot ugyanazon minőségi kontroll jellemez, mindez pedig földrajzilag az erdélyi és székelyföldi térségben zajlik.
A cégcsoporthoz tartozó kerelőszentpáli takarmánygyárban előállított, minőségi takarmányt, amely helyi termelők gabonájából készül korszerű technológiával. Az itt előállított takarmány drágább, mint a piaci átlag, de minőségileg sokkal jobb.
– összegzett Héjja Szabolcs.
Bár drágább takarmányt eszik, és jobb minőségű, a Székely Csürke-termékek árfekvése nagyjából hasonló lesz az ágazatban alkalmazott húscsirke-árakhoz. „Mi arra törekszünk, hogy korrekt ára legyen, ugyanakkor ami számunkra differenciáló tényező, az a minőség.
Sőt, arra biztatom a fogyasztókat, ha valami nem megfelelő, írja meg nekünk, mert ettől leszünk jobbak, ha kapunk olyan visszajelzéseket, ami alapján még jobban oda tudunk figyelni a gyártásra, termelésre, értékesítésre, az összes folyamatra” – hívta fel a figyelmet Héjja Szabolcs.
Héjja Szabolcs a Székely Csürke kereskedelmi igazgatója
„Fontos tisztázni, a Székely Csürke nem kertben kapirgál: a feketehalmi telepeken nevelt brojlercsirkéről van szó. Ez egy húscsirke. Kerti kapirgálós csirkék tartásánál nem lehet garantálni minden nap ugyanazt a minőséget és mennyiséget. Mi azért nagyobb léptékekben gondolkodunk, ugyanakkor ami számunkra nagyon fontos, az maga a higiénia. Professzionális vágóhídon vágjuk, daraboljuk, csomagoljuk a csirkét, nem az épület mögött a kertben nyisszantjuk el a nyakát és aztán csomagoljuk, ahogy sikerül. Nálunk kiemelten alapos előírásokat betartva gördítjük előre ezt az egész folyamatot.
– magyarázta Héjja Szabolcs.
Magának a terméknek a bevezetése a Merkúr áruházláncon keresztül történt. Július 28. volt az első hivatalos nap, amikor megjelent a Merkúr üzleteiben a Székely Csürke, és a termékeket a vásárlók szabályszerűen elkapkodták.
„Azért is állapodtunk meg elsőként a Merkúrral, mert a Merkúrnak van a legkiterjedtebb üzlethálózata Erdélyben. Természetesen ez nem zárja ki azt, hogy más üzletekbe is vinnénk Székely Csürkét, hogyha van rá igény. Folyamatosan tárgyalunk a potenciális partnerekkel, forgalmazókkal, érkeznek a megkeresések, és ezekre mind válaszolni fogunk. A sales@szekelycsurke.ro címen lehet jelezni az igényt az együttműködésre, hamarosan elindul a weboldalunk is, ott is lehet majd írni nekünk.
– ígéri a kereskedelmi igazgató.
Héjja Szabolcs megerősítette, hogy akár székelyföldi falusi kisboltok is írhatnak vagy felhívhatják a honlapon megadott számot, hogy a Székely Csürke értékesítéséről tárgyaljanak. „Meg fogjuk nézni, hogyan a legoptimálisabb a szállítás, milyen gyakran tudunk majd ezekbe a kisebb boltokba termékeket eljuttatni, vagy hol lehetnek majd olyan nagyobb átvevőpontok, ahonnan a kisebb ügyfelek könnyebben át tudják venni a Székely Csürke-termékeket. Minden lehetőséget megvizsgálunk, nyitottak vagyunk bármilyen megoldásra.”
A székelyföldi fogyasztóknak eddig nem igazán volt „saját” csirkéjük azon kívül, amit a falusi ismerősöktől néha megvásároltak. A Székely Csürke széles körben és árban is hozzáférhető termékeit nemcsak neve miatt érezhetik ezentúl magukénak, hanem például azért is, mert a barcasági farmokon dolgozók többsége sepsiszentgyörgyi.
– foglalta össze Héjja Szabolcs.
(X – fizetett hirdetés)
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!