Fertőtlenítési munkálatokra, egészségügyi eszközökre és védőfelszerelésre ment el a kiadások többsége. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Februártól áprilisig összesen mintegy 16,3 millió lej közkiadást vállaltak a Hargita megyei önkormányzatok, illetve a megyei tanács a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. A legtöbb pénzt, a teljes összegnek több mint a 70 százalékát a megyei tanács és a székelyudvarhelyi városvezetés költötte, illetve a költi a járvány elleni küzdelemre. A pénzeknek csak a kisebbik részét, esetenként csak a töredékét törlesztették a helyhatóságok, a költségek nagyobbik része vállalásként jelenik meg a megyei összesítésben, amelyben helyenként meglepő járványügyi beszerzések is feltűnnek.
2020. május 18., 12:002020. május 18., 12:00
Összesítette a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal a koronavírus-járvány megfékezése érdekében a helyhatóságok által vállalt közkiadásokat. A felmérés szerint a megyei tanács, illetve a közigazgatási egységek, azaz
A kiadási tételek többségét általánosan az egészségügyi maszkok, kesztyűk, védőszemüvegek és védőruhák, orvosi eszközök, fertőtlenítőszereket, fertőtlenítőszer-porlasztók, permetezők, illetve az épületfertőtlenítések, valamint az intézményes karanténközpontok fenntartási költségei teszik ki.
Többségük központi költségvetésből származó forrásokból fedezi ezen kiadásokat, illetve néhány önkormányzat EU-s forrásokból. A többség a kiadásoknak csak egy részét törlesztette, a fennmaradó összegek kifizetésére csak vállalást tettek. Van olyan kisközség is, amely részben a saját költségvetéséből fedezné a járványügyi kiadásokat, de feltüntette az összesítésben is, hogy egyelőre nincs rá pénzük.
A vidéki településekénél nagyságrendekkel magasabbak a megyei tanács, illetve a székek központjait alkotó városok kiadásai.
Csíkszereda kiadásai nem érik el az egymillió lejt, Gyergyószentmiklósé pedig valamivel több mint 600 ezer lej. Annak, hogy a megyeközpont közkiadásai viszonylag alacsonyak, részben összefügghet azzal, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház nem a helyi önkormányzat, hanem a megyei tanács alárendeltségébe tartozik (a székelyudvarhelyi és a gyergyószentmiklósi kórház a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartozik), továbbá
A legnagyobb, közel 6,3 millió lejes kiadással Hargita Megye Tanácsa szerepel az összesítésben. A költségek mintegy felét már törlesztették, ebben messze az élen jár a megyei önkormányzat. Finanszírozási forrásként EU-s pénzalapok szerepelnek a költségtételeknél, amelyek közül a legnagyobbakat a csíkszeredai kórház számára vásárolt védőfelszerelések jelentik:
A megyei tanács fizette ugyanakkor a kórházi alkalmazottak számára az ösztönző pótlékot, illetve a meghatározott idejű alkalmazások bérköltségét, de vásároltak a tölgyesi kórház, a háziorvosok, a fogorvosok számára is védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket, a csíkszeredai kórház számára pedig gyógyszereket és koronavírus-tesztekhez kiteket, illetve béreltek is felszerelést. Ugyanakkor vásároltak is egy ilyen eszközt, valamint mobilkonténereket.
Februártól áprilisig több mint 16 millió lejt emésztett fel a járvány elleni küzdelem költsége Hargita megyében
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai önkormányzat esetében a járvánnyal kapcsolatos kiadások értéke valamivel kevesebb mint 1 millió lej. Az összesítés szerint a mintegy 948 ezer lejes közkiadásnak kevesebb, mint a tizedrészét törlesztették, a vállalt kifizetések összértéke valamivel több, mint 880 ezer lej – finanszírozási forrásként, mint ahogyan a helyi önkormányzatok legnagyobb része, a központi költségvetést jelölték meg.
A második legnagyobb, 130 ezer lejt meghaladó költséget a tömbházak fertőtlenítése, kézfertőtelenítő és -adagolók beszerzése képezi, ebből viszont már több, mint húszezer lejt törlesztett az önkormányzat. Az egészségügyi személyzet, illetve más sürgősségi szolgálatok készenléti állapotának a fenntartására is nyújtottak speciális támogatást, egyebek mellett fertőtlenítőszereket, kesztyűket, mosógépeket is vásároltak, a lakosságnak, különösen
Székelyudvarhely esetében az 5,5 millió lejes összkiadás legnagyobb költségtételét,
második helyen pedig az intézményes karantén költségei, a veszélyes hulladékok megsemmisítésének az ára, illetve az egészségügyi személyzet elszállásolásának a finanszírozása áll, 2,1 millió lej értékben. Utóbbi azzal magyarázható, hogy
A székelyudvarhelyi önkormányzat számára valamivel több, mint 130 ezer lejbe került a tömbházak, közterek fertőtlenítése, illetve a fertőtlenítőszerek, védőeszközök beszerzése, továbbá
A székelyudvarhelyi önkormányzat valamivel kevesebb, mint 200 ezer lejt törlesztett az 5,5 millió lejes összköltségből, a fennmaradó rész törlesztésére vállalást tett.
Gyergyószentmiklós esetében az összesítésben mintegy 624 ezer lejes költség szerepel, ebből valamivel több, mint 6 ezer lejt fizetett ki az önkormányzat.
továbbá 13 ezer lejt fordítottak az épületek fertőtlenítésére, valamint egyéni védőfelszerelések beszerzésére.
Az összesítésből kitűnik, hogy a megye többi önkormányzata is próbálta beszerezni kisebb, nagyobb tételekben az egyéni védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket, fertőtlenítőszer-porlasztókat, permetezőket, illetve kisebb orvosi eszközöket – a vidéki önkormányzatok általában néhány tíz ezer lejes kiadással szerepelnek a felmérésben. Az is látszik, hogy sok helyen alapanyagokat vásároltak, amelyből helyben készítettek szájmaszkokat. Van azonban néhány meglepő „járványügyi” beszerzés, költségtétel is az összesítésben:
A megyei szintű összesítést a prefektusi hivatal azért készítette, hogy Bukarestbe küldjék arra az esetre, ha Románia visszakaphatja a járványmegelőzésre, illetve a járvány elleni küzdelemre fordított pénzeket Európai Uniós forrásokból. Egy első fázisa volt ez a felmérésnek, valószínűleg a szükségállapot végén készül egy újabb felmérés – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője. Adrian Pănescu elmondta:
Nem tud ésszerűtlen költésekről, de ha voltak, az Bukarestben biztosan kiszűrik, hiszen az EU-s összegeket komolyan meg kell indokolni – mondta.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!