Fertőtlenítési munkálatokra, egészségügyi eszközökre és védőfelszerelésre ment el a kiadások többsége. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Februártól áprilisig összesen mintegy 16,3 millió lej közkiadást vállaltak a Hargita megyei önkormányzatok, illetve a megyei tanács a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. A legtöbb pénzt, a teljes összegnek több mint a 70 százalékát a megyei tanács és a székelyudvarhelyi városvezetés költötte, illetve a költi a járvány elleni küzdelemre. A pénzeknek csak a kisebbik részét, esetenként csak a töredékét törlesztették a helyhatóságok, a költségek nagyobbik része vállalásként jelenik meg a megyei összesítésben, amelyben helyenként meglepő járványügyi beszerzések is feltűnnek.
2020. május 18., 12:002020. május 18., 12:00
Összesítette a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal a koronavírus-járvány megfékezése érdekében a helyhatóságok által vállalt közkiadásokat. A felmérés szerint a megyei tanács, illetve a közigazgatási egységek, azaz
A kiadási tételek többségét általánosan az egészségügyi maszkok, kesztyűk, védőszemüvegek és védőruhák, orvosi eszközök, fertőtlenítőszereket, fertőtlenítőszer-porlasztók, permetezők, illetve az épületfertőtlenítések, valamint az intézményes karanténközpontok fenntartási költségei teszik ki.
Többségük központi költségvetésből származó forrásokból fedezi ezen kiadásokat, illetve néhány önkormányzat EU-s forrásokból. A többség a kiadásoknak csak egy részét törlesztette, a fennmaradó összegek kifizetésére csak vállalást tettek. Van olyan kisközség is, amely részben a saját költségvetéséből fedezné a járványügyi kiadásokat, de feltüntette az összesítésben is, hogy egyelőre nincs rá pénzük.
A vidéki településekénél nagyságrendekkel magasabbak a megyei tanács, illetve a székek központjait alkotó városok kiadásai.
Csíkszereda kiadásai nem érik el az egymillió lejt, Gyergyószentmiklósé pedig valamivel több mint 600 ezer lej. Annak, hogy a megyeközpont közkiadásai viszonylag alacsonyak, részben összefügghet azzal, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház nem a helyi önkormányzat, hanem a megyei tanács alárendeltségébe tartozik (a székelyudvarhelyi és a gyergyószentmiklósi kórház a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartozik), továbbá
A legnagyobb, közel 6,3 millió lejes kiadással Hargita Megye Tanácsa szerepel az összesítésben. A költségek mintegy felét már törlesztették, ebben messze az élen jár a megyei önkormányzat. Finanszírozási forrásként EU-s pénzalapok szerepelnek a költségtételeknél, amelyek közül a legnagyobbakat a csíkszeredai kórház számára vásárolt védőfelszerelések jelentik:
A megyei tanács fizette ugyanakkor a kórházi alkalmazottak számára az ösztönző pótlékot, illetve a meghatározott idejű alkalmazások bérköltségét, de vásároltak a tölgyesi kórház, a háziorvosok, a fogorvosok számára is védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket, a csíkszeredai kórház számára pedig gyógyszereket és koronavírus-tesztekhez kiteket, illetve béreltek is felszerelést. Ugyanakkor vásároltak is egy ilyen eszközt, valamint mobilkonténereket.
Februártól áprilisig több mint 16 millió lejt emésztett fel a járvány elleni küzdelem költsége Hargita megyében
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai önkormányzat esetében a járvánnyal kapcsolatos kiadások értéke valamivel kevesebb mint 1 millió lej. Az összesítés szerint a mintegy 948 ezer lejes közkiadásnak kevesebb, mint a tizedrészét törlesztették, a vállalt kifizetések összértéke valamivel több, mint 880 ezer lej – finanszírozási forrásként, mint ahogyan a helyi önkormányzatok legnagyobb része, a központi költségvetést jelölték meg.
A második legnagyobb, 130 ezer lejt meghaladó költséget a tömbházak fertőtlenítése, kézfertőtelenítő és -adagolók beszerzése képezi, ebből viszont már több, mint húszezer lejt törlesztett az önkormányzat. Az egészségügyi személyzet, illetve más sürgősségi szolgálatok készenléti állapotának a fenntartására is nyújtottak speciális támogatást, egyebek mellett fertőtlenítőszereket, kesztyűket, mosógépeket is vásároltak, a lakosságnak, különösen
Székelyudvarhely esetében az 5,5 millió lejes összkiadás legnagyobb költségtételét,
második helyen pedig az intézményes karantén költségei, a veszélyes hulladékok megsemmisítésének az ára, illetve az egészségügyi személyzet elszállásolásának a finanszírozása áll, 2,1 millió lej értékben. Utóbbi azzal magyarázható, hogy
A székelyudvarhelyi önkormányzat számára valamivel több, mint 130 ezer lejbe került a tömbházak, közterek fertőtlenítése, illetve a fertőtlenítőszerek, védőeszközök beszerzése, továbbá
A székelyudvarhelyi önkormányzat valamivel kevesebb, mint 200 ezer lejt törlesztett az 5,5 millió lejes összköltségből, a fennmaradó rész törlesztésére vállalást tett.
Gyergyószentmiklós esetében az összesítésben mintegy 624 ezer lejes költség szerepel, ebből valamivel több, mint 6 ezer lejt fizetett ki az önkormányzat.
továbbá 13 ezer lejt fordítottak az épületek fertőtlenítésére, valamint egyéni védőfelszerelések beszerzésére.
Az összesítésből kitűnik, hogy a megye többi önkormányzata is próbálta beszerezni kisebb, nagyobb tételekben az egyéni védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket, fertőtlenítőszer-porlasztókat, permetezőket, illetve kisebb orvosi eszközöket – a vidéki önkormányzatok általában néhány tíz ezer lejes kiadással szerepelnek a felmérésben. Az is látszik, hogy sok helyen alapanyagokat vásároltak, amelyből helyben készítettek szájmaszkokat. Van azonban néhány meglepő „járványügyi” beszerzés, költségtétel is az összesítésben:
A megyei szintű összesítést a prefektusi hivatal azért készítette, hogy Bukarestbe küldjék arra az esetre, ha Románia visszakaphatja a járványmegelőzésre, illetve a járvány elleni küzdelemre fordított pénzeket Európai Uniós forrásokból. Egy első fázisa volt ez a felmérésnek, valószínűleg a szükségállapot végén készül egy újabb felmérés – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője. Adrian Pănescu elmondta:
Nem tud ésszerűtlen költésekről, de ha voltak, az Bukarestben biztosan kiszűrik, hiszen az EU-s összegeket komolyan meg kell indokolni – mondta.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
szóljon hozzá!