Az idősotthonok is elzárkóznak a külvilágtól. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus okozta járvány miatt nem látogathatók az idősotthonok, az ott dolgozók még nagyobb figyelmet fordítanak a megelőzésre. A lakók meglepő módon jól fogadták az intézkedést, miszerint nem mozdulhatnak ki, illetve hozzájuk sem jöhetnek látogatók.
2020. március 30., 08:562020. március 30., 08:56
Rendkívül nagy nyomás nehezedik az öregotthonok működtetőire, alkalmazottaira, hiszen az idős korosztály a legveszélyeztetettebb a járvány szempontjából, ezért nem elég az eddigi higiéniai szabályokat betartani, még nagyobb figyelmet kell fordítani a fertőtlenítésre, a védőfelszerelés használatára, az elkülönítésre. A fizikai felkészülés mellett pszichésen is fel kellett készíteni az idősotthonok lakóit, ismertetni velük, hogy mivel jár a járvány megelőzésére tett óvintézkedés-sorozat.
A marosvásárhelyi Kálvin János Idősotthonban már két hete bezárták a kaput, oda szigorúan csak az alkalmazottak léphetnek be, ők is nagy elővigyázatossággal – tájékoztatott Jakab István igazgató, akitől megtudtuk, az ellátás továbbra is zökkenőmentesen történik mind az élelmiszer, mind a fertőtlenítő- és tisztítószerek, illetve a segédeszközök terén. Tartalékaik is vannak, hiszen arra mindig figyeltek, hogy a készleteik ne fogyjanak ki. „Időben mozdultunk, segédeszközöket, fertőtlenítőket szereztünk be, tartalékoltunk. A protokollt is megváltoztattuk, még mielőtt az egészségügyi minisztérium rendelkezéseit megkaptuk volna” – mondta az igazgató.
Ami az időseket illeti, megbeszélést tartottak, ahol elmondták, miért fontos számukra a bezárkózás.
– ecsetelte Jakab István, aki szerint most a munkatársainak a legnehezebb, hiszen nagy a felelősség a lakókkal és a családtagjaikkal szemben is.
Hasonló a helyzet a lókodi Kiss Rozáli Ökumenikus Öregotthonban is, ahol az ellátással szintén nincsenek gondok, a személyzet is felkészült. Zakariás Klára igazgató elmondta, lakóikat felvilágosították a járványról, annak veszélyeiről és elmagyarázták, hogy miért van zárva a kapu, miért nem lehet onnan kijárni, illetve látogatót sem fogadni. „Megértették, elfogadták, hogy most arra kell összpontosítanunk, hogy ne jusson be a vírus. A csoportos foglalkozásokat is felfüggesztettük, az adminisztrációs személyzet nem jár be, igyekszünk a minimálisra csökkenteni a kockázatot” – részletezte az igazgató, hozzátéve, hogy lakóik telefonon tartják a kapcsolatot a hozzátartozóikkal, amíg elmúlik a járvány.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!