A kiásott árkokat be kell tömni, továbbá meg kell erősíteni az épületet. Ugyanakkor a leomlott részt is ki kell pótolni egy speciális szerkezettel
Fotó: László Ildikó
Kiállította a beomlott bentlakásrész állagmegőrzési munkálataira vonatkozó engedélyt a Gyulafehérvári Érsekségnek a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. A munka megkezdése azonban nem lesz egyszerű, ehhez ugyanis hozzá kell járulnia a nyomozó hatóságnak is.
2023. december 29., 08:042023. december 29., 08:04
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium még vasárnap bocsátott ki egy közleményt, melyben a diákotthonuknál történt épületomlás okozta tragédia utáni napokat foglalták össze, illetve jövőbeli tervekről is írtak.
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonánál hétfőn történt épületomlás okozta tragédia utáni napokat összefoglaló közleményt bocsájtott ki a tanintézmény. Folyamatban van a diákok anyagi javainak pótlása.
Mint ismert, sok diák anyagi javai maradtak az épületben, s ugyan szó volt róla, hogy megpróbálják azokat mielőbb kihozni, a közleményben leírtak szerint az épületet jelen pillanatban két okból sem lehet megközelíteni: egyrészt biztonsági okokból, másrészt a bűnügyi nyomozást folytató szervek, valamint a munkaügyi felügyelőség megtiltották, hiszen zajlik a nyomozás, és akaratlanul is bizonyítékok semmisülhetnek meg.
A Hargita Megyei Építkezési Felügyelőség elrendelte minden munkálat leállítását, a kiásott részek azonnali betömését, valamint egy, többek közt állagmegőrzést és biztonságos megközelítést célzó, független szakértői munka elkészítését.
A korábban lapunk által megkeresett szakmérnök is azon a véleményen volt, hogy minél gyorsabban el kell kezdeni az épület állapotmegőrzését, mert megvan az esély arra, hogy az tovább dőlhet.
El lehetett volna kerülni az udvarhelyi tragédiát, ha nem szakbarbárként állnak neki a munkálatoknak. A városvezetésnek pedig első perctől tisztán kellett volna fogalmaznia – nem azért, hogy bárki irháját mentsék, hanem, hogy megfelelően tájékoztassanak.
A hatósági tiltás miatt azonban
– áll a közleményben.
A szakvélemény alapján a Gyulafehérvári Érsekség a karácsonyt követő első munkanapon, szerdán állagmegőrzési munkálatokra vonatkozó engedélyezési kérelmet nyújtott be a helyi polgármesteri hivatalhoz, ígéretéhez híven. Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtóreferense megkeresésünkre elmondta, az ő feladatuk az volt, hogy amennyiben elkészül a szakvéleményezés – amely tartalmazza, hogy a bentlakásépület adott részei milyen állapotban vannak – és rendelkezik a szükséges pecsétekkel, aláírásokkal, azt ellenőrizzék. És ha mindent rendben találnak, adjanak ki sürgősségi eljárással egy építési engedélyt, amely lehetővé teszi az állagmegőrző munkálatokat.
– így Zörgő.
A városháza sajtófelelőse azt is ismertette a Székelyhonnal, hogy mi állt a szakvéleményezésben. Ha a gimnázium irányából szembe állunk az épülettel, azok a részek, ahol alap van, rendben vannak – még az érintett oldalon is az első rész –, hiszen azokon a részeken az alap nem sérült, tartja az épületet. Az épületfront és a jobb szárny is rendben van statikai szempontból. Ott, ahol az omlás történt, illetve a mögötte lévő résznél azonban problémák vannak.
Mint Zörgő Noémi kifejtette, a szakvéleményezés a statikai felmérés mellett tartalmazza azokat a műszaki javaslatokat is, amelyeket ha elvégeznek, biztonságossá válik az épület. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem kis munkáról van szó, hiszen – többek között – amellett, hogy a kiásott árkokat be kell tömni, meg kell erősíteni az épületet, és a leomlott részt is ki kell pótolni egy speciális szerkezettel – fejtette ki.
Mindehhez kivitelezőt kell találnia az érsekségnek, amelynek azonban – a tanintézmény közleménye szerint – mindenekelőtt még kérvényeznie kell a nyomozó hatóságoknál a munkálatok engedélyezését a szakértői munka és a városháza urbanisztikai osztálya által kibocsátott engedélyek alapján. Enélkül ugyanis nem közelíthetik meg az épületet, ahol jelenleg is bent vannak a diákok anyagi javai, amelyeket szeretnének kihozni és visszajuttatni nekik.
Az ő anyagi javaik pótlására – többek között – a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány a Tamási Áron Véndiák Egyesülettel közösen juttatott jelentős anyagi és eszközbeli támogatást, ugyanakkor továbbiak folyósítására is ígéretet kaptak.
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány által létrehozott Sürgősségi Alapból is segítséget nyújtanak a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlása miatt károsult diákoknak, ugyanakkor gyűjtést szerveznek.
Zörgő Noémitől egyébként azt is megtudtuk, a városházáról is a közösségi alapítványhoz és a véndiák egyesülethez továbbítanak mindenféle, a károsult diákok segítésére szánt adományt. „Amennyiben valaki a városházán jelzi adományozási szándékát, azt az összeg nagyságától függően irányítjuk az SZKA-hoz – ha kisebb összegről van szó –, vagy a véndiák egyesülethez; utóbbihoz nagyobb összeg esetén”.
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
Újabb fontos lépést tesznek a Szentegyháza „délői” részén lévő, műemlékként nyilvántartott egykori vashámor épületmaradványainak megújítása felé, és ehhez most a lakosságra is számítanak – olvasható a szentegyházi önkormányzat felhívásában.
Ezek nem április hőmérsékletek, inkább tél végiek – állapította meg röviden a hétfő, illetve az előttünk álló három-négy nap várható hőmérsékleti értékeiről Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzési igazgatója.
Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete az Eurotrans Alapítvánnyal együttműködve kiszállást szervez Csíkrákos, Madéfalva és Csíkmadaras községekbe, ahol ingyenes lesz a honosítás, az anyasági és életkezdési támogatás ügyintézése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki.
Kamionnal ütközött egy kisbusz hétfőn reggel a Kolozs megyei Kackó község területén; a balesetben három ember meghalt, öten megsérültek.
Már lehet jegyeket váltani a Szent György Napok kulturális eseményeire, amelyek április 24-e és május 8-a között lesznek. Újdonság, hogy idén a városünnep színházi produkcióira kedvezményes bérletek is vásárolhatók.
1 hozzászólás