Senki sem szólt, hogy „fiúk, itt valami nincs rendben”

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

El lehetett volna kerülni a székelyudvarhelyi tragédiát, ha nem szakbarbárként állnak neki a munkálatoknak. A városvezetésnek pedig első perctől tisztán kellett volna fogalmaznia – nem azért, hogy bárki irháját mentsék, hanem azért, hogy korrekt módon adjanak tájékoztatást.

Kozán István

2023. december 21., 09:302023. december 21., 09:30

2023. december 21., 09:482023. december 21., 09:48

Újabb szakembert, ezúttal egy Hargita megyei szakmérnököt sikerült megszólaltatnunk, aki több kérdésünkre is választ adott. Így jobban ráláthatunk, hogy mi is vezethetett a hétfőn történt épületomláshoz, amely következtében egy 17 éves diák életét vesztette. A romok alól három diákot sikerült kimenteni, egy súlyosan, kettő könnyebben megsérült.

– A média begyűjtött, vagyis hozott anyagból dolgozik. Tehát csak olyan információkra tud támaszkodni, amit kap. És amit kap, az nagyon sokszor egy semmitmondó nyilatkozat, vagy egy kilúgozott közlemény.

– Az igazi gond, hogy az érintettek, többek között a székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki városlakók elég sok téves információt kaptak az elmúlt napokban, mert nagyon sok félrebeszélés „jött ki”. Ám maga a tény, hogy emberéletet követelt ez az épület-összeomlás, feléleszti az emberben az igazságérzetet, hogy a médiában nem azok, vagy nem úgy szólalnak meg, ahogy kell. Gondolok többek között Ligia Deca oktatási miniszter szeizmikus problémákkal kapcsolatos kijelentésére.

– Mi a gond a miniszter keddi udvarhelyi nyilatkozatával, miszerint az összedőlt kollégiumi épületrész esetében nem készült földrengésbiztonsági felmérés.

– Könyörgöm, szeizmikusságról nincs amiért beszélni. Ha az oktatási miniszter helyében lettem volna, inkább azt kérdezem meg, hogy volt itt hétfőn földrengés? Mert ha volt, csak akkor releváns az, hogy az épületomlást összefüggésbe hozzuk a földrengéssel.

Idézet
Állítom, hogy ha lett volna egy földrengés, akkor az épület nem omlott volna össze. Ezek az épületek ugyanis nagyon jól össze voltak rakva.

De ne csak Székelyudvarhelyben gondolkodjunk, tekintsünk ki országos szintre: ilyen módszerrel épült létesítményből több tízezer van, abból pedig talán egy-két százaléknak van szeizmikus besorolása. Azok azért kerülhettek ilyen besorolásba, mert nem megfelelően voltak építve, még a 100-200 évvel ezelőtti előírásoknak sem feleltek meg. Ezt a földrengéses dolgot tehát el kell engedni, mert nem erről van szó.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Elfogadom az érvét. De akkor tekintsünk a dolgok mélyére: miért dőlt össze az épület?

– Amit én állítok, azt majd az idő fogja igazolni vagy cáfolni, én azonban húsz év szakmai tapasztalata alapján mondom, hogy amit ott csináltak, az szó szerint barbár munka.

Idézet
Az épületet kedden meglátogatva teljesen nyilvánvaló számomra, hogy engedélyezetlen munkákat végeztek: tehát amilyen építkezés ott zajlott, az illegális.

Abból kell kiindulni, hogy ami ott zajlott, az a munkálat legalább egy jó hetes földmunka – a gimnázium felé egy rézsüt már elhordtak. Amikor azt láttam, már rögtön az a gondolat ötlött fel a fejemben, hogy azzal akár a Tamási Áron Gimnáziumnak is problémát okozhattak volna. Nem beszélve a bentlakás mellett végzett munkákról: mintha pékeket tettünk volna oda, hogy egy épületet konszolidáljanak, megszilárdítsanak.

Idézet
Egyértelmű, hogy nem volt szakértelem.

Ezért azon lepődőm meg, hogy ez a munka ott napokon át folyhatott, hiszen nem egyemberes dologról van szó. És itt jegyzem meg: nem értem a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal kommunikációját sem, hiszen, ha ők kiadtak egy építkezési engedélyt, akkor ilyen szakszót nem használhatnak, hogy hidegivóvíz-vezeték. Ez teljesen irreleváns, hiszen azon az építéstelepen nincsenek vezetékek. Hogy akarnak ők közművet építeni vezetékek nélkül? – teszem fel a kérdést.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Ha már a helyszínen tartózkodhatott, még mit látott?

– Például azt, hogy mindent „közművesítésbe” próbálnak becsomagolni, mert arra volt engedélyük.

Idézet
Amit ők csináltak, az valójában teljesen független a közműépítéstől, az egy épületrehabilitálás – de szakszerűtlen módon.

Ez abból tűnt fel nekem, hogy egy kőalapra épített évszázados létesítménynél hatvan méter hosszúságban egy háromméteres árkot ástak. Tudni kell, hogy száz évvel ezelőtt az volt az alapozási technológia, hogy a köveket összerakták mésszel vagy agyaggal. Épp ezért meglepett, hogy ész nélkül egy ilyen alap mellett ástak egy ilyen mély árkot. Ilyen jellegű épületnél ugyanakkor olyan kivitelezőt kell választani, akinek van szakmai tapasztalata. Ezzel szemben a médiában olvasom, hogy jól összeszokott csapata volt a cégnek. Ez teljesen jelentéktelen, mert lehet, hogy a végzettségük alapján mindannyian pékek (minden tiszteletem a pékeké), nekünk azonban az összeszokottság mellett jó szakemberek is kellenek.

Idézet
Ha lett volna a csapatban egy közepesen jó szakember, akkor ezt a tragédiát és az omlást el lehetett volna kerülni. A munkások lehet, hogy jók a közműépítésben, de a rehabilitációban pocsékok.

És ha már közműépítés szóba került: Romániában előírás, hogy 1,10 métertől (legrosszabb esetben 1,5 métertől) kötelező a dúcolás: nem fa-, hanem fémdúccal kell kiépíteni az egész sáncot azért, hogy a föld ne szakadjon rá a munkásra. Itt olyan tragédia is előfordulhatott volna, hogy a munkást odanyomja a föld, mert ezt az előírást sem vették figyelembe. Mi több, esővizet sem vezettek, mondjon bárki bármit is. Én egyeztettem azzal a mérnökkel, aki az esővíz-elvezetést tervezte. Tőle tudom, hogy 1,1-1,2 méter mélyen van tervezve az esővíz-elvezetés. Kérdem én akkor, hogy miért ástak be három méter mélyre?

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Engedje meg, hogy visszakérdezzek: miért ástak be ennyire mélyre?

– Azért, mert az épület egy részén van pince – pont a mélyen leásott szakaszon. A munkások megpróbálták az épületalapot ledrénezni (holott erre nem volt engedélyük), ezért pedig az épület alapjáig kellett leásniuk, hogy a drén majd az oldalból befolyó vizeket összevonja. Igen ám, de tudomásom szerint a beszakadt rész alatt már nincs pincerész, így ott az alapozás fentebb van, mint a többi részen, ezért az összedőlt szakaszon akár másfél méterrel is bemehettek az alap alá. Ott az alap, szó szerint kinyomhatta maga alól a földet.

Idézet
Az épület azért bomlott meg pont ott, ahol megtörtént, mert ott voltak a legnagyobb nyomások.

Már amikor dolgoztak, akkor állítólag folyamatosan potyogtak ki a kövek az alapból. Már az is egy vészharang kellett volna legyen, szólnia kellett volna valakinek, hogy „fiúk, itt valami nincs rendben”. Biztos vagyok benne, hogy az első repedések nem hétfőn, a tragédia napján jelentek meg. Senkire nem hárítok semmit, ám az igazgatónak és a gondnoknak is jobban oda kellett volna figyelnie, és jeleznie, hogy nem jó az irány.

– Azt laikusként megértettem, hogy rosszul dréneztek, ráadásul illegálisan. De akkor hogyan kellett volna jól drénezniük?

– A drénezést (szivárgóépítést) az ilyen típusú épületeknél úgy oldhatták volna meg – anélkül, hogy annak stabilitását befolyásolnák –, hogy szakaszolt drénezéssel haladnak. Magyarán: az épületet legtöbb ötméteres szakaszokra kellett volna felosztaniuk, a többihez azonban nem szabad hozzányúlni, mert akkor az alap nem lazulhat meg. És még valami:

Idézet
a talajvízre sem kell fogni semmit, ezek ugyancsak mesék.

Ha ugyanis a talajvíz mosta volna ki az alapot, akkor annak a három méter mély ároknak tele kellett volna lennie vízzel. Ezzel szemben az építési területen nem volt talajvíz. Egy szó, mint száz: bármit is csináltak, azt nem szakszerűen végezték, hanem az egészet közműépítésként végezték, mert csak arra volt engedélyük – közben azonban hozzáláttak a fal drénezésének. A városvezetésnek pedig az első perctől tisztán kellett volna fogalmaznia. És nem azért, hogy bárki irháját mentsék, hanem azért, hogy korrekt módon tájékoztassák az embereket.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Mit lehet kezdeni az épülettel?

– Nem kell leírni az épületet. Én továbbra is hangsúlyozom: ezek az épületek az akkori előírásoknak messzemenően megfeleltek. Nem egy parasztházról van szó, ami egy 30 centiméteres fallal van ellátva.

Idézet
Szerintem minél gyorsabban el kell kezdeni az épület állapotmegőrzését: a kiásott munkagödröket, alapozás melletti ásásokat – vagy nevezzük bárhogy – minél gyorsabban vissza kellene tölteni, így „megfogni az alapot”, hogy ne tudjon megbomolni, mert megvan az esély arra, hogy az épület tovább dőlhet.

Második lépésként az összeomlott részt el kell távolítani, az azonban kérdés, hogy a megmaradt belső, udvar felőli fal statikailag mennyire gyengült meg – talán egészségesebb, hogyha azt visszabontják, és majd újraépítik. Az világos, hogy az épület nem szenvedett olyan sérülést, hogy azt teljesen le kellene bontani. Ugyanakkor nem kellene várni hetekig szakértői véleményekre, hanem egy átirattal el lehetne végezni ezeket a munkálatokat. Úgy látom, hogy az épületet fel lehetne újítani, nem ítélném bontásra – ez az én szakmai véleményem.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Közben zajlik a felelősök keresése…

– Egy ilyen épület nem dől össze percek alatt, itt egy hosszú, többnapos folyamatról van szó.

Idézet
Nem az épület a hibás, azt az épületet szó szerint kivégezték.

És ami szomorú, biztos vagyok benne, hogy nem távirányítással dolgoztak ott az emberek, hanem időnként legalább ott volt az ügyvezető is. De rajta kívül vannak más felelősök is, például kivitelezésért felelős műszaki vezető (responsabil technic), és nem utolsó sorban az építőtelep vezetője (diriginte de șantier), aki az első kapavágáskor le kellett volna állítsa a munkát. Az a szomorú az egészben, hogy több szakember közrejátszhatott abban, hogy így alakultak a dolgok.

12 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Három fotókiállítás nyílik szerdán Székelyudvarhelyen

Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.

Három fotókiállítás nyílik szerdán Székelyudvarhelyen
2024. november 04., hétfő

Öngyilkos lett egy fogvatartott a csíkszeredai börtönben

Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.

Öngyilkos lett egy fogvatartott a csíkszeredai börtönben
2024. november 04., hétfő

Meddig lesznek még korlátozások a 13A országút felsősófalvi szakaszán?

A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.

Meddig lesznek még korlátozások a 13A országút felsősófalvi szakaszán?
2024. november 04., hétfő

Két órát állt a forgalom a Farkaslaka határában történt baleset miatt

Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.

Két órát állt a forgalom a Farkaslaka határában történt baleset miatt
2024. november 04., hétfő

Lesodródott az úttestről, jelentkezett a rendőrségen

Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.

Lesodródott az úttestről, jelentkezett a rendőrségen
2024. november 04., hétfő

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok

Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok
2024. november 04., hétfő

Értékőrző barangolás a szülőföldön

Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.

Értékőrző barangolás a szülőföldön
Értékőrző barangolás a szülőföldön
2024. november 04., hétfő

Értékőrző barangolás a szülőföldön

2024. november 04., hétfő

Többnapos lőgyakorlatot tartanak Csíkszereda környékén

Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.

Többnapos lőgyakorlatot tartanak Csíkszereda környékén
2024. november 04., hétfő

Mutatjuk a Székelyföldi Filharmónia novemberi, székelyudvarhelyi koncertjeit

Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.

Mutatjuk a Székelyföldi Filharmónia novemberi, székelyudvarhelyi koncertjeit
2024. november 04., hétfő

Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcsot választották alpolgármesternek

Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámban működik. Ugyanakkor Szilveszter Szabolcs is visszaülhetett az alpolgármesteri székbe.

Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcsot választották alpolgármesternek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!