Fotó: Gecse Noémi
A helyi önkormányzat megvásárolná Csíkdánfalván az egykori, fekete kerámiát gyártó üzem és a szövöde árverésre kerülő épületeit, de a jelenlegi árat túlzottnak tartják, és új értékbecslést szeretnének. A tulajdonosok szándéka szerint a helyi közösséget szolgáló befektető előnyt élvez az eladásnál.
2017. június 29., 09:232017. június 29., 09:23
A részvényesek által kért felszámolás során árverezik el azt a Dánfalva központjában található épületegyüttest, amely a helybéli kerámiagyártó üzemnek, illetve a szövődének is otthont adott.
Noha ezen az árverésen nem vesz részt, az épületeket a helyi önkormányzat is szeretné megvásárolni, csak nem ezen az áron.
Fotó: Gecse Noémi
Bőjte Csongor Ernő polgármester szerint a kikiáltási ár mintegy ötven százalékkal nagyobb az ingatlan valós értékénél.
– érvelt. Hozzátette, az épületcsoport esetében a legutóbbi adózási érték megállapítását célzó felértékelés 270 ezer lejes összeget állapított meg,
Fotó: Gecse Noémi
A község vezetősége a termelés leállásáig Csíkdánfalvi Népművészeti Szövetkezet néven működő szövetkezet nagyobb részvényeseivel is tárgyalt a vásárlási szándékról, akkor született meg a javaslat, hogy a tanács készíttessen egy új, reális árral számoló értékbecslést, és tegyen egy vásárlási ajánlatot a tulajdonosoknak. A polgármester szerint ezt meg fogják tenni.
– vázolta Bőjte. A polgármester azt mondta, a jelenlegi árverésen nem tudnak részt venni, amíg valós árú értékbecslés nem készül. Úgy látja, nem lesz nagy érdeklődés az ingatlan iránt, de nem szeretnének arra alapozni, hogy fokozatosan csökkenni fog az ár a kereslet hiánya miatt. Ha viszont valaki mégis ezen az áron tenne vásárlási ajánlatot, a község vezetősége nem hagyná szó nélkül a helyzetet, és igyekezne megakadályozni, hogy idegen kézre kerüljön az ingatlan – tudtuk meg. A vásárláshoz szükséges összeg egy részét a község biztosítaná, de a megyei tanácstól is kértek támogatást, amelyre van ígéret.
Fotó: Gecse Noémi
Az ingatlan tulajdonosai közül a nagyobb részvénycsomaggal rendelkező Szász János is úgy látja, nem reális az indulási ár.
– magyarázta Szász. A részvényes szerint is szükség van arra, hogy a kerámiakészítés hagyománya megmaradjon Dánfalván, ezért alapfeltétel, hogy olyasvalaki vásárolhatja meg az épületeket, aki valamilyen formában folytatja ezt a tevékenységet.
Mint elmondta, a Csíkdánfalvi Népművészeti Szövetkezetnél korábban kialakítottak egy termékskálát, amivel piacon is lehetett volna maradni, de bizonyos dolgokban nem értettek egyet a részvényesekkel, ezért nem működött úgy minden, ahogy kellett volna. A tevékenység újraindításához pedig a részvényesek által kért felszámolás a legrövidebb procedúra
„A tulajdonosoknak a felszámolásról szóló megbeszélésen ezt az értékbecslő által megállapított árat kellett jóváhagyniuk. Ha nem érkezik ajánlat, tíz százalékkal csökkentjük az árat 3 hónap után. Ez hosszas folyamat, ezért javasoltam a polgármesternek, hogy egy újabb értékbecslés után tegyenek ajánlatot” – vázolta Szász János.
Fotó: Gecse Noémi
A felszámoló cég ügyvezetője, Pál-Antal Ildikó kérdésünkre elmondta, a felértékelést egy, a Romániai Engedélyezett Értékbecslők Országos Egyesülete (ANEVAR) által engedélyezett, szakképesítéssel rendelkező hivatásos értékbecslő végezte el. Ezzel az értékkel kezdik az árverést, és az erre vonatkozó eladási szabályzat szerint csökkentik, amennyiben a kikiáltási áron nem veszi meg senki az épületeket. Megerősítette, a tulajdonosi döntés értelmében az eladásnál előnyt fog élvezni az a befektető, aki népművészeti, illetve a helyi közösséget szolgáló tevékenységet szándékszik folytatni.
Dicső múlt, szomorú jelen
1951-ben egy magánszemély alapította a csíkdánfalvi fekete kerámiát gyártó üzem elődjét, a tevékenység az 1960-as évektől a Hargita Művészete Szövetkezethez tartozott, és volt időszak, hogy két váltásban 120 személy is dolgozott ott. Jelentős számú alkalmazottat foglalkoztatott a gyapot- és gyapjúszövöde is, sokan otthon szőtték a rakottast, vagy a szőnyegeket.
2007-ben több részvényessel megalakult a Csíkdánfalvi Népművészeti Szövetkezet, amelynek keretében először csak a szövöde működött, később a kerámiaedények készítése is újraindult, de egy év után leállt. A volt műhelyekben több mint három éve nincs semmilyen termelés.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
szóljon hozzá!