Fotó: Csibi Márti
Maros megyében 33 oktatási intézménynek nincs meg a működéshez szükséges egészségügyi engedélye. Arra, hogy tanévkezdésig megkapják-e ezeket, nincs semmi esély. A Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) e havi adatai szerint 15 óvoda, 2 napközi, 15 általános iskola és egy líceum vezetősége nem tudja biztosítani az alapvető higiéniai feltételeket sem a tanügyiek és gyerekek számára.
2010. augusztus 31., 15:572010. augusztus 31., 15:57
2010. augusztus 31., 16:052010. augusztus 31., 16:05
Fotó: Csibi Márti
Az engedély nélküli intézmények közül négy városi környezetben található, míg a fennmaradó 29 óvoda és iskola vidéken működik. A tanévkezdésig ellenőrizni fogják Maros megye összes oktatási intézményét.
Az egészségügyi működési engedély megadását a legtöbb esetben azért utasították vissza a szakemberek, mert az oktatási intézmények visszaszolgáltatott, rossz állapotban levő épületekben működnek. Néhol problémát jelent az ivóvízellátás, de olyan ingatlanok is akadnak, amelyek esetében nincs megoldva a szennyvíz elvezetése. A szakemberek akkor sem adták meg az intézményeknek a működési engedélyt, ha azok nem rendelkeztek saját udvarral, illetve játszóhelyiséggel. További 52 Maros megyei oktatási intézmény esetében folyamatban van az engedély beszerzése.
A Maros Megyei Tanfelügyelőség vezetője, Dumitru Matei szerint semmi esély arra, hogy ezek az intézmények megkapják az egészségügyi működési engedélyt. „Ezekben az esetekben úgy járunk el, hogy csak annyi osztálytermet újítunk fel, ahányra szükség van a gyerekek oktatásához. Vannak olyan épületek, amelyekben 10 terem van, de csak 12 diák – itt csak egy osztályteremre van szükség, így azt felszereljük. Vannak olyan iskolák, amelyeket valószínűleg be kell majd zárni gyerekhiány miatt, és ott nem érdemes bevezetni a vizet, vagy a csatornázást” – mondta a szakember a Maros Megyei Kormánybiztosi Hivatal kollégiumának múlt heti ülésén.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!