Az oltóközpontokban még nem kellett növelni az oltási kapacitást Hargita megyében, de az igényeknek megfelelően mindenhol van erre lehetőség. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A rendkívül gyorsan romló járványhelyzettel párhuzamosan megugrott az oltási kedv Hargita megyében: egy hónap alatt a hétszeresére nőtt az első oltásra jelentkezők száma. Az oltakozók között viszonylag sokan vannak, akik az egyadagos Johnson & Johnson-védőoltást kérik, amely a beadása után tíz nappal már teljes védettséget biztosít. A legnagyobb igény továbbra is a harmadik oltásadagra van Hargita megyében.
2021. október 21., 22:022021. október 21., 22:02
Néhány hét alatt jelentősen megnőtt a koronavírus elleni védőoltások iránti igény Hargita megyében. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság adatai szerint ősz elején, a szeptember 4–10. közötti héten volt a legalacsonyabb az oltásra jelentkezők száma Hargita megyében, az első oltást abban az időszakban négyszáznál is kevesebben kérték egy hét alatt. Ez a szám azonban egy hónap alatt a hétszeresére nőtt:
Ez még az azt megelőző héthez képest is jelentős növekedés, akkor ugyanis valamivel kevesebb mint ezren jelentkeztek az első oltásra.
Infografika: Tóth Szilárd/Székelyhon
Amint az a mellékelt grafikonból is kitűnik, az első oltásra jelentkezők között viszonylag nagy azoknak a részaránya, akik a Johnson & Johnson-védőoltását kérik – mint ismert, ez az egyadagos védőoltás, amely már mintegy tíz nappal a beadását követően védettséget biztosít.
Ezt szeptember 28. óta kérhetik azok, akiknek a második oltása óta eltelt hat hónap. Hargita megyében már az első napokban több mint 2000-en jelentkeztek a harmadik oltásra, az október 2–8. közti teljes héten pedig majdnem 2800-an keresték fel e célból az oltásközpontokat. Az elmúlt héten tovább nőtt ez a szám.
Az oltás iránti igény összességében a többszörösére nőtt, de oltásközpontonként és helységenként is nagyon változó ez az arány:
– részletezte a megyei helyzetet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Megjegyezte, Csíkszeredában a városközponti oltásközpontban nagyobb az érdeklődés, de hétközben a Goscom épületében működő oltásközpontban és a zsögödiben gyorsan sorra kerülhetnek az oltakozók. Az is nagyon pozitív változás – folytatta Tar Gyöngyi –, hogy több polgármester is mobil oltócsoportok kiküldését kérte a megyei egészségügyi szakhatóságtól, így például Csíkdánfalván és Csíkmadarason is helyben kapják meg a védőoltást az oltásigénylők.
Az oltóközpontokban még nem kellett növelni az oltási kapacitást Hargita megyében, de az igényeknek megfelelően mindenhol van lehetőség. Ezzel kapcsolatban akár a lakosságtól is fogad javaslatokat az igazgatóság az intézmény dspj.harghita@aspharghita.ro email-címén.
A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője szerint egyértelmű, hogy a gyorsan romló járványhelyzet hatására nőtt meg az oltásra jelentkezők száma, a riasztó számokat látva, és
„Látja mindenki – már nem kell ehhez szakértőnek lenni –, hogy milyen nagy a közösségi terjedés. Hogy körülöttünk is vannak betegek, vannak súlyos betegek, és vannak olyanok, akiknek maradványtünetei vannak, szövődmények alakultak ki náluk. Még mindig vannak szép számban oltásellenesek, de ez az, ami szerintem elgondolkodtatta a kétkedőket” – fogalmazott.
Az a szomorú, hogy nyáron lett volna idő felkészülni erre az időszakra, két hullám között megszerezhette volna a védettséget a lakosság, és nem olyan körülmények közt zajlana az oltakozás, amikor nem egyszer előfordul, hogy megkapja valaki az első oltást, majd néhány napra rá pozitívvá válik a Covid-tesztje, mert már az oltás idején lappangott a szervezetében a fertőzés – fűzte hozzá.
Megjegyezte még, hogy újabban az oltásokkal kapcsolatos kételyt az a kérdés táplálja, hogy miért lesznek pozitívak a kórházakban dolgozók közt olyanok, akik már megkapták a harmadik oltást. „Hát azért, mert
– válaszolta meg a kérdést.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
9 hozzászólás