Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kórustalálkozót tartanak október 8-án Csíkfalván és Jobbágyfalván, ahol Nagy Ferencre, a Nyárád menti kórusmozgalom megteremtőjére emlékeznek.
2022. október 05., 09:232022. október 05., 09:23
Az Otisz Egyesület a Bocskai István Dalkar Egyesülettel, a Backamadarasért Egyesülettel, a Som Egyesülettel és a Seprődi János Nemzetközi Kórusszövetséggel partnerségben szervezi a hétvégi kórustalálkozót, amely október 8-án, szombaton 14 órakor Csíkfalván, az iskola előtt, a Nagy Ferenc emlékére állított emlékoszlopnál kezdődik koszorúzással, majd a résztvevők átvonulnak a szomszédos Jobbágyfalva művelődési otthonába, ahol 15 órától lépnek színpadra a kórusok. A Nyárád menti települések – Nyárádszereda, Nyárádszentimre, Backamadaras, Somosd, Jobbágyfalva és Nyárádremete – kórusai mellett marosvásárhelyi és szovátai fellépőkre is számítanak a szervezők. Jelen lesznek Csíkfalva magyarországi és felvidéki testvértelepüléseinek kórusai is Kakasdról, Rábakecölből és Deákiból.
Nagy Ferenc néhai zenetanár és karnagy, a Seprődi János Nemzetközi Kórusszövetség egykori elnöke Búzaházán született, Jobbágytelkén és Csíkfalván tanított, kórust alapított Jobbágyfalván. Szívügyének tartotta a kórusmozgalmat, a közös éneklést, az volt élete nagy álma, hogy minél több Kárpát-medencei magyar közösséget összehozzon a szervezett találkozókon, kapcsolatokat építsen az ének révén. Vezetése alatt hétszáz kórusból állt a kórusszövetség. Halálát követően, 2010-tól évente megszervezik az őszi kórustalálkozót, amellyel emléke előtt tisztelegnek. A kórustalálkozóknak az első években Nyárádszereda adott otthont, 2014-től Csíkfalva és Jobbágyfalva biztosítja a helyszínt.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!