Csíkszereda peremterületein nemcsak a földgáz hiányzik
Fotó: Pinti Attila
Noha a város részéről is jelentős hozzájárulásra van szükség, Csíkszereda így is bevállalja a földgázhálózat bővítését annak érdekében, hogy ez a peremterületekre, így Csibába és Szécsenybe is eljusson. A tervek jövőben készülnek el, a munkálatok pedig utána kezdődnek.
2023. október 20., 08:062023. október 20., 08:06
2023. október 20., 08:072023. október 20., 08:07
Csíkszereda a Forest Önkormányzati Fejlesztési Egyesület keretében pályázott az Anghel Saligny-program biztosította támogatásért a város földgázhálózatának bővítése érdekében. Ez elsősorban a peremterületeket, Szécsenyt, Csibát, illetve a Csobotfalvához tartozó Agyagfalvát érinti, ahol növekszik a lakók száma, de az infrastrukturális fejlesztések messze elmaradnak a többi városrészhez viszonyítva.
Azóta kiderült, ez az összeg a teljes szükséglet felét sem fedezi. Mint Korodi Attila csíkszeredai polgármester kérdésünkre elmondta, a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése során véglegesítették a szükséges hálózatbővítés nyomvonalait, a tervező becslése szerint az elnyert összeg mellett még 20 millió lejjel kell hozzájárulnia a városnak a beruházáshoz, mert a költségek jelentősen emelkedtek.
Ugyanakkor a hálózat kiterjedését is továbbnövelték, belefoglalva olyan, jelenleg még magántulajdonban levő utakat is, ahol építkezések zajlanak, ezeket majd át kell adni a városnak. Ennek ellenére
– értékelt Korodi. Hozzátette, a tervező feladata most a megvalósíthatósági tanulmány véglegesítése, ez a dokumentáció várhatóan az összes engedélyeztetési eljárás lezárásával együtt jövő évben, nyár elején kerülhet az önkormányzati képviselő-testület elé, elfogadás céljából.
A környezetvédelmi, illetve a Transgaz regionális földgázelosztó állami vállalat részéről történő engedélyeztetésnek mind meg kell történnie, ha ez a megvalósíthatósági tanulmány szintjén megtörténik, akkor az építkezési engedély kiadásáig rövid az időtartam, és a műszaki terv elkészítése is egyszerűbb – vázolta a polgármester. Ő úgy látja, hogy
A fogyasztók számára a telekhatárokig fektetik le a gázvezetéket, a beruházás tartalmazza majd a fogyasztásmérők felszerelését is. Mivel ezekben az övezetekben folyamatosak az építkezések, a fogyasztók száma várhatóan több lesz, mint amennyivel a pályázatban számoltak – vetítette előre a városvezető.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
2 hozzászólás