Fotó: Boda L. Gergely
Múlt év végén jelent meg a 2., 4. és 6. osztályos diákok országos szintfelmérőjének a módszertana. Bartolf Hedvig főtanfelügyelő értékelése szerint több újdonság van, ezek egy része a gyerekek számára kedvező, másik része viszont kedvezőtlen.
2015. január 04., 18:042015. január 04., 18:04
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség honlapján is elérhető módszertan szerint a másodikosok kezdik a szintfelmérők sorozatát: a magyar diákoknak május 19-én román nyelvű írási és olvasási próba zajlik, május 20-án matematika, május 21-én anyanyelvi íráskészségi felmérő, május 22-én pedig anyanyelvi olvasási próbát szerveznek számukra. A negyedikesek május 26-án románból, 27-én matematikából, 28-án pedig magyarból írnak tesztet. A hatodikosok zárják a sort, ők június 2-án nyelv és kommunikáció, június 3-án pedig matematika és természettudományok felmérőt írnak.
Az országos tesztek módszertanában az idei vizsga esetében több újdonság van – emelte ki Bartolf Hedvig. Ilyen például, hogy a másodikosoknál és a negyedikeseknél megváltoztatták a vizsgák sorrendjét. Szintén újdonság, hogy a másodikok és negyedikesek dolgozatait tavaly egy pedagógus javította, idén viszont kettő fogja. Az adott iskola pedagógusai a javítók, akik közül egyik a diákok saját tanítója is lehet. A módszertan szerint a felmérőket lehetőleg a diákok saját osztályában kell megírni, le kell viszont venni a falakról az esetleges segítséget jelentő szemléltető eszközöket. A tesztek az eddigiekhez hasonlók lesznek, nagyjából ugyanazokat kérik, mint tavaly, és a nemzetközi szintfelmérő tesztek szerkezetéhez hasonlók – mondta. Hozzátette, ez azt is jelenti, hogy idén sem lesznek rövidebbek ezek a felmérők. Főként a másodikosok számára megterhelőek, a kicsik négy napon keresztül fognak teszteket írni.
Az országos szintfelmérő eredményeit nem írják be a naplókba, nem teszik közzé, a tanító és a szülő fogja tudni ezeket, emellett egy számítógépes programba vezetik be, hogy országos összesítéseket, statisztikákat készíthessenek belőlük és levonhassák a megfelelő következtetéseket.
Bartolf Hedvig szerint az új módszertanból kiviláglik, hogy a speciális tanulási igényű diákok részére az iskola összeállíthat ugyanolyan struktúrájú, de más tartalmú teszteket. A tanulási vagy egyéb nehézségekkel küzdő, például diszlexiás vagy diszgráfiás gyermekek ugyanazt a tételt fogják megkapni, de segítő körülményeket lehet nekik biztosítani, például több időt kapnak, vagy írás helyett diktálhatják a megoldásokat. Szintén újdonság, hogy a javító pedagógusok megfogalmazhatnak megjegyzéseket is a dolgozatban, amelyből alá is húzhatnak részeket. Ugyanakkor idén a matematika tesztet románul és magyarul is meg fogják kapni a gyermekek.
Próbavizsgák februárban és márciusban
Megjelent az idei próbavizsgák módszertana és naptára. Az oktatási tárca rendelkezése szerint a nyolcadik osztályos diákok számára februárban, a tizenegyedik és tizenkettedikesek számára márciusban szervezik meg az iskolákban a próbavizsgákat. Az országos felmérés próbavizsgái a nyolcadikosoknak február 23-án a román vizsgával kezdődnek, február 24-én a matematikával, 25-én a magyarral folytatódnak, az eredményeket pedig március 6-án közlik. A próbaérettségit idén is két évfolyam, a tizenegyedikesek és a tizenkettedikesek számára szervezik meg: március 2-án románból, március 3-án magyarból, március 4-én a kötelező tantárgyból, március 6-án a választható tantárgyból írnak a diákok. Az eredményeket március 12-én teszik közzé.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
szóljon hozzá!