Új korszak előtt a Felcsík Kistérség

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Tagságának kibővítésével, illetve alapszabályzatának átdolgozásával új dimenziójába lép a közel egy évtizede létező, kilenc települést magába foglaló Felcsík Kistérségi Társulás. A tevékenységbe ezúttal a helyi önkormányzatokon kívül a települések közbirtokosságai, illetve számos civil szervezet is bekapcsolódik. „Ilyenre térségünkben korábban nem volt példa” – mondta Süket Zsombor kistérségi menedzser a széleskörű részvétellel kapcsolatban.

Rédai Botond

2010. május 12., 17:232010. május 12., 17:23

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

A módosítások folyamatban vannak – említette érdeklődésünkre a menedzser. Ennek hozadéka lesz, hogy Madéfalvától Csíkszentdomokosig több közbirtokosság illetve civil szervezet, egyesület és vállalkozás is a kistérség tagja lesz. „Fontos szempont, hogy ne csak az önkormányzatok támogassanak minket, hanem mások is. Ez számos lehetőséget rejt magában” – fogalmazott az illetékes. Az elképzelések szerint ez a lépés részben megkönnyíti a felcsíki fejlesztési stratégia kidolgozását, ugyanakkor hatékonyabb kapcsolattartást és információáramlást biztosít a vidék különböző szereplői között. Példát is mondott, miszerint falvakon az egyesületeknek nagyobb mozgásterük van, több feladatot el tudnak látni, mint az önkormányzatok, a lakossággal való kapcsolattartás is erősségeik közé tartozik. „Mindenki számára fontos a minél jobb szintű információáramlás és kommunikáció. Ezt szeretnénk elérni” – fejtette ki Süket.

A menedzsertől egyébként megtudtuk, két nagyobb szabású, infrastrukturális és turisztikai fejlesztésről szóló pályázat vár jelenleg elbírálásra, az érintett községek Madaras, Dánfalva, Karcfalva, Szenttamás és Csíkszentdomokos lennének. Erről bővebb tájékoztatást az eredményhirdetés után tud nyújtani az illetékes.

Pünkösdre felállíthatják az új helységnévtáblákat

Tavaly számolt be arról a Csíki Hírlap, hogy a Felcsík Kistérség a Szülőföld Alapnál nyert sikeresen 600 ezer forintos támogatást helységnévtáblák felállítására. A projekt lényege, hogy a térség falvainak határában a települést népszerűsítő faragott székely táblák jelenjenek meg. Ezek kifaragását a csíkszentdomokosi Kosza Endre vállalta. „Nem egyszerű a feladata, hiszen összesen 18 tábláról van szó, amelyek egyenként 3 és fél méter magasak és másfél méter szélesek. Magyar és román nyelven lesznek ráfaragva a települések neve, valamint a tábla centrumában minden település egy jellegzetes motívuma vagy jellegzetes építménye fog körvonalazódni” – részletezte Süket Zsombor, hozzátéve, jövő hét folyamán remélhetőleg helyükre kerülnek a felíratok.

Készülőben a turisztikai webportál

Újabb, 2009 őszén a Szülőföld Alaphoz benyújtott nyertes pályázat tette lehetővé egy térségi turisztikai webportál létrehozását. Erre 500 ezer forintos támogatás jutott, a projektnek június végéig kell megvalósulnia. „Egy komplex internetes honlapot szeretnénk a nyilvánosság elé tárni magyar, német és angol nyelven. Ez nemcsak a turizmusra fektetné a hangsúlyt hanem kistérségi híreket és egyéb fontos információkat is elérhetővé tenne az emberek számára” – számolt be Süket Zsombor kistérségi menedzser.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei