Fotó: Kristó Róbert
Nem kevesebb mint fél évtizedet kellett várniuk a csíkmenaságiaknak arra, hogy végre visszaköltözhessenek lelki hajlékukba, templomukba. A „száműzetés” éveit nehezen viselték a hívek, hiszen a helyi kultúrotthon – még hogyha esetenként megfelelőnek is bizonyult a szentmisék és egyéb egyházi események megtartására – soha nem tudta pótolni az istenháza nyújtotta környezetet.
2011. december 20., 17:052011. december 20., 17:05
2011. december 20., 19:122011. december 20., 19:12
Örvendek ennek az eseménynek, amit régóta vár Menaság. Azt is mondhatjuk, ez egy karácsonyi ajándék a falunak – fogalmazott György József csíkszentgyörgyi polgármester. Csütörtökön ugyanis újraszentelik a felújított, több évszázados templomot. A hívek örömébe azonban egy kis üröm is vegyült, hiszen sokan, köztük a községvezető is, elégedetlenek a munkálatokat végző cég tevékenységével.
Úgy ahogy, de készen van. Azért fogalmazok így, mert vannak még befejezetlen dolgok – jelentette ki György József. A település elöljárója szerint örömteli pillanat lesz a csütörtöki esemény, hiszen a hívek végre visszatérhetnek templomukba. Az ünnepi pillanatot azonban kissé beárnyékolja az, hogy a kivitelezéssel megbízott Râmnicu Sărat-i cég csapatának munkája, a polgármester szavai szerint, sok kívánnivalót hagy maga után. „Pocsék munkát végeztek. Nem figyeltek oda, nem követték a műemlékvédelmi utasításokat. Ez is volt a legnagyobb baj, ezért is húzódott el a kivitelezés” – magyarázta az elöljáró.
Szép a műemlék, de templomra van szükség
„Tényleg csodálatra méltó, ahogy a restaurátorok visszaállították az épület régi jellegét, gyönyörűszép műemléktemplommá varázsolták. Ám nekünk használni kell az épületet, nem sokat érünk azzal, hogy mutogatjuk. Menaságon még mindig templomba járó emberek laknak, szükségünk van rá, nem csak mint műemlékre, hanem mint templomra is” – magyarázta György József. Véleményével a falu lakói is egyetértenek. A templomnál tett látogatásunk alkalmával több falubeli férfi is jelen volt, az éppen megérkezett, újonnan készített padokat hordták be az épületbe. „Mindenki dohog, az egész falu fel van háborodva, hogy így széttörték a templomot” – magyarázta egyikőjük. A jelenlevők elismerték, hogy a szentély maga szépen mutat a helyreállított falképekkel, ám ugyanakkor kifogásolták, hogy az átalakítások révén közel száz emberrel kevesebb fér be a templomba. Ugyancsak elégedetlenséget váltott ki, hogy az egyik mellékoltáron korábban lévő Szent családot „szétválasztották”, azaz a Máriát, Józsefet és a kis Jézust ábrázoló szobrok már nem ugyanazon a helyen vannak.
„Mindig is kérdés volt, hol férnek el a templomban az emberek. A munkálatok révén lebontották a kórus két szárnyát, így legalább hatvan személlyel kevesebb fér el az épületben” – reagált a hívek elégedetlenségére György József. A községvezető kiemelte, a számítások szerint a felújított ,illetve az újonnan készített padokkal mintegy kétszáz főt le lehet ültetni. „Ha az egyháztanács és a plébános úgy látja, hogy ez nem elég, akkor még készíttetünk padokat” – említette. A polgármester kijelentette, ezzel még nincs vége a munkálatoknak. Hátravan ugyanis a fűtés beszerelése, az orgona és a templomkert kőfalának felújítása is. Emellett a bútorzattal és a belső tér megvilágításával kapcsolatban is vannak még tennivalók.
Igazi értékek kerültek napvilágra
A menasági templom esetében az elégedetlenségek mellett a pozitívumokról is mindenképp szót kell ejteni. Mint arról már többször beszámoltunk, a restaurálás során felbecsülhetetlen értékeket sikerült feltárni és megóvni, és itt nem csak a bordás mennyezeten található szekkókról van szó, hanem a Szent László-legenda töredékről, amely a 14. század elejéről származik. A templom tehát egy olyan hagyományosabb formáját nyerte vissza, mely rendkívüli műértéket képvisel. Nem utolsósorban, Csíkmenaság első említése csupán 16. századi, de a szakszerűen kivitelezett régészeti ásatásokból kiderült, hogy a templom sokkal korábban épült, így a település is nagy valószínűséggel Árpád-kori.
szóljon hozzá!