Bő fél évvel az után, hogy a csíkcsicsói külterületen mintegy tizenöt hektáron begyulladt a tőzeg, úgy tűnik, megszűnt a régió füst- és légszennyezés-kálváriája. Az még nem biztos, hogy a jelenlegi állapot végleges, a sikerességről csak a tavaszi olvadás utáni terepszemlét követően lehet biztosat mondani.
2013. január 29., 18:082013. január 29., 18:08
2013. január 29., 19:122013. január 29., 19:12
Az akár 60–70 centiméter mélyen is égő tőzeg esetében július közepe óta próbálták a tüzet eloltani, de először a kevés víz- és csapadékmennyiség, majd a magukra maradt önkéntesek időnként hiábavalónak tűnő erőfeszítései miatt csak időszakosan sikerült mérsékelni az izzást. A problémát tetőzte, hogy augusztusban Csíkszereda Székelyudvarhely felőli kijáratánál mintegy négy hektáron szintén tőzegtűz pusztított.
A hatalmas csicsói területen az önkéntes tűzoltók és egy helybéli magánvállalkozó munkásai két vízpumpával öntözték és árkolták a forró földet, majd csatlakozott Bíró Albin talajfeljavító mérnök csapata is. Lutz Levente, a település alpolgármestere korábban úgy nyilatkozott, hogy eloltani nem, csak csillapítani lehet a tüzet – ezzel szemben most már úgy fogalmazott, „szerencsére nincs már nyoma annak, hogy égne a tőzeg”.
Az elöljáró január elején járt ki az érintett földekre, felszálló füsttel és jellegzetes szaggal azonban már nem szembesült. „Sokat segített a hó, de nem kiabálhatjuk el a dolgokat. A felszín alatt lehet, hogy maradtak rejtett tűzfészkek, amelyek a későbbiekben újra begyulladhatnak” – közölte.
Tavasszal terepszemle
„A tőzegtűz jelenleg annyira el van fojtva, hogy belőle már nem szállhat fel füst” – tudtuk meg Bíró Albintól. Az oltáshoz és a légszennyezés megfékezéséhez munkásokat, önkénteseket nagy odaadással toborzó mérnök az utóbbi időben kétszer is a helyszínen járt, utolsó négy – gyakran a térdig érő hóban dolgozó – embere pedig kevéssel a karácsonyi ünnepek előtt hagyta el a helyszínt.
„Március környékén, amikor olvadni kezd a hó, visszamegyünk terepszemlét tartani, mivel egy-két helyen lehet, hogy nem aludt ki teljesen a tűz” – fűzte hozzá.
Ingadozó ammóniakoncentráció
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség csíkszeredai, Márton Áron utcai mérőpontján regisztrált, a növények tökéletlen égésével szorosan összefüggő ammóniakoncentráció értékei az elmúlt hónapok alatt meglehetősen változó számokat mutattak.
Az augusztus 23-án mért legmagasabb, egészségügyi határértékeket jócskán meghaladó 117,2 mikrogramm/köbméter levegő koncentrációt követően még két napig tartott a szem- és nyálkahártya-irritációt, légzőszervi megbetegedéseket, gyulladásokat, sőt akár daganatos betegséget is előidézhető égéstermék túlzott sűrűsége.
Szeptemberre már jelentős javulás állt be, a legnagyobb mért érték 80 mikrogramm/köbméter levegőre csökkent. Októberben ennek a felére, míg novemberben a negyedére esett az ammóniakoncentráció, decemberben azonban újra megugrott, karácsony másnapján ismét megközelítve a legmagasabb szeptemberi értéket. A január 3-án regisztrált 84,1 mikrogramm/köbméter levegő koncentráció az elmúlt hetekben folyamatosan csökkent, egészen az elhanyagolható értékekig.
Ettől függetlenül a régió levegőjének háttérszennyezettségét jelző állomás az év első hónapjában – elsősorban a sűrű köd és az autók kipufogógázai miatt – több alkalommal is rossznak, illetve nagyon rossznak osztályozta a légminőséget.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!