Fotó: Kristó Róbert
Országszinten akadozik a gyógyszerek biztosítása a daganatos betegek számára. Hargita megyében megkapták a betegek a gyógyszereiket, gondok azonban itt is akadnak az onkológiai program keretében.
2013. január 28., 16:582013. január 28., 16:58
2013. január 28., 20:042013. január 28., 20:04
Sokat cikkeztek a központi sajtóban az elmúlt időszakban a daganatos betegek gyógyszereinek válságáról. Az egészségügyi tárca helyzetjelentése szerint a problémát az okozza, hogy egyes onkológiai gyógyszerek biztosítása nem egyenletes, a daganatos betegek időnként nem jutnak hozzá mindig egyes, a kezelésükhöz szükséges gyógyszerekhez. Az időnként kialakuló gyógyszerhiánynak sokrétű az oka, a szaktárca jelentésében nyolc ilyen okot sorolnak fel. Egyik, hogy a romániai alacsony árak miatt a gyógyszergyártók és forgalmazók nem hoznak be egyes termékeket az országba, egy másik ok viszont épp az egyes készítmények magas ára, ami miatt külön engedélyhez kell folyamodni ahhoz, hogy meg lehessen őket vásárolni. Vannak onkológiai készítmények ugyanakkor, amelyek kikerülnek a forgalmazásból a gyártási, forgalmazási szabályok változásai miatt. Gondot jelent az is, hogy az egészségügyi tárca gyógyszerbeszerzéssel foglalkozó cégének, az Unifarm Rt.-nek korlátozottak az erőforrásai, és szintén problémaként azonosították, hogy az országos egészségügyi programok tevékenysége lényegében kimerül a pénz kezelésében, tehát nincs értékelés, stratégiai tervezés a területen.
Az egészségügyi tárca jelentésében 18 és 24 közülire teszik azon gyógyszerek számát, amelyekhez nem jutnak hozzá folyamatosan a betegek. A helyzet megoldására javasolt intézkedések között szerepel az Unifarm feltőkésítése, az elszámolás, kifizetés megkönnyítése, több pénz irányítása erre a területre, az országos egészségügyi programok intézményesítése egy új, kormányzati ügynökség keretében.
Összességében ütötte a széle a hosszát
Hargita megyében tavaly majdnem ugyanannyi pénzt költöttek el a onkológiai program keretében, mint amennyit erre kiutaltak a megyének. A daganatos betegeket az országos onkológiai programban látják el, a kezelésük a kórházakban történik, a gyógyszereiket pedig részben a kórházakban részben pedig a gyógyszertárakban szerzik be. Rodica Biro, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerződéskötésekért felelős igazgatója érdeklődésünkre közölte, 2012-re Hargita megyébe az onkológiai program keretében 4 384 300 lej érkezett, ebből 1 692 000 lejt a kórház, 2 692 300 lejt pedig a gyógyszertárak kaptak a kezelések, gyógyszerek árának megtérítésére. Az év végéig 4 271 674 lejre tettek le elszámolást igénylő dokumentumokat, ténylegesen ennyit költöttek el tavaly a program keretében, adósságok nincsenek – közölte az igazgató. Nem kaptak reklamációt a betegektől azért, mert nem kapták volna meg a gyógyszereiket, sőt, a csíkszeredai kórház azon egészségügyi intézmények közé tartozik, ahol odafigyelnek erre a területre és drága, performáns gyógyszereket szereznek be – tette hozzá Rodica Biro.
A tavalyi átlag alapján rendeltek
Bár a kapott és elköltött összegek alapján azt mondhatnánk, hogy a finanszírozással nem volt probléma, árnyaltabb lesz a kép, ha figyelembe vesszük a tavalyi finanszírozási sajátosságokat. Amint Rodica Biro is közölte, az év utolsó hónapjaiban kiegészítéseket kaptak, havonta érkezett valamennyi pénz, így hó elején még nem lehetett tudni, hogy az adott hónapban mennyi pénz lesz végül, mennyit lehet költeni.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológiai osztályát vezető Csíki Csongor onkológus szakorvos szerint az onkológiai program keretében több pénz kellene a betegek ellátásra. A szakember rámutatott, a gyógyszertárak tavaly több pénzt kaptak a program keretében, mint a kórházak, ráadásul utóbbiaknál előző évből származó adósságokat is rendezni kellett tavaly. Egy előnyös közbeszerzési eljárás révén – számos gyógyszer vált bármelyik gyártó által előállíthatóvá, így lehetett igazi versenyt szervezni – kevesebb pénzből sikerült majdnem lefedni az igényeket, év végén azonban így is volt probléma – mondta.
A betegek azonban mindig megkapták a gyógyszereiket, nem kényszerültek arra, hogy saját pénzből kelljen megvásárolni ezeket. Egyébként ez nem is lenne lehetséges, annyira drága készítményekről van szó – fűzte hozzá Csíki Csongor. Elmondta, az erre az évre felhasználható összeg még nem ismert, a jelenlegi időszak lefedésére a tavalyi év átlaga alapján vásárolhattak.
Nem létező gyógyszer okoz többletköltséget
Egy, a betegek számára sok pénzt jelentő hiba került január elsejétől a gyógyszerkiadási rendszerbe – hívta fel a figyelmet Csíki Csongor. Az onkológus szakorvos elmondta, a szabályok szerint az egészségbiztosító pénztár a piacon lévő, azonos hatóanyagú gyógyszerek közül a legolcsóbb árát támogatja, négy gyógyszer esetében viszont – a daganatos betegek által otthon szedhető hormonkészítmények – olyan készítmény van bejegyezve legolcsóbbnak, amelyik valójában nem létezik. A betegek így arra kényszerülnek, hogy 50–100 lejes különbözetet fizessenek gyógyszerük megvásárlásakor – mondta el az orvos. Közölte, már jelezték a problémát az illetékeseknél, azonban még nem orvosolták ezt.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!