Fotó: Veres Nándor
Szigorú szabályok szerint végeztetik a közmunkát a csíkszeredai városházán: havonta összeállított táblázat alapján, előre megszabott program szerint kötelesek közmunkát végezni a szociális segélyezettek. Ritkán próbálkoznak, hogy kibújjanak a kötelességük alól.
2017. február 15., 22:352017. február 15., 22:35
Vass Zsuzsanna, a csíkszeredai polgármesteri hivatal szociális osztályának munkatársa elmondta, a szociális segélyezettek általában elvégzik a rájuk kiszabott munkát, bár előfordul néha az is, hogy megpróbálkoznak orvosi igazolások leadásával, hogy kibújjanak a kötelességük alól. Ilyenkor azonban egy későbbi időpontra jegyzik őket elő, így muszáj ledolgozniuk a megszabott közmunkaórákat. Csak abban az esetben mentik fel a munka alól, ha műtéten estek át, kórházba voltak utalva és a kibocsátó papírjukon szerepel, hogy nem végezhetnek fizikai munkát. Ha nem teljesítik a kötelességüket, akkor felfüggesztik a szociális segély folyósítását, három hónap után akár meg is szüntethetik azt, és ezekre rendszeresen akad egy-egy példa – tudtuk meg.
Olyan is előfordult, hogy született a családban még egy gyermek, de azt egy éven át titkolták, hogy a 200 lejes gyermekpénzt ne vonják le a szociális segélyből. Időközben azonban módosult a vonatkozó jogszabály, és már nem számítják be a gyermekpénzt, több más jövedelemmel együtt a segély mértékének megállapításánál.
Csíkszeredában januárban 111 személy részesült a támogatásban, ebben a hónapban 110. Minden családból egy személynek közmunkáznia kell, többnyire ezt a férfiak végzik el. A ledolgozandó órák száma többek között függ a szociális segély mértékétől. Januárban például a 142 lejes segélyért 19 órát kellett ledolgozni, azonban mint megtudtuk, ettől a hónaptól ez megváltozott, és ezentúl 19 óra helyett, valamivel kevesebbet, csak 16 órát kell közmunkázni ugyanennyi segélyért. A városháza munkatársai minden hónapban táblázatot készítenek a segélyezettek számára, színes szövegkiemelővel jelzik, kinek mikor kell dolgoznia. Minden kora reggel a polgármesteri hivatalnál gyülekeznek, ahol kiosztják számukra a feladatokat, többnyire havat lapátolnak, utcák, parkok takarítását végzik el, a borvízkutak környékét rendezik, valamint a városszéli iskolák számára, ha szükséges, tűzifát vágnak vagy egyéb munkákat végeznek. Az elvégezhető közmunkákat minden évben tanácshatározatban szabályozzák.
Hasonló a helyzet vidéken
Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere a téma kapcsán elmondta, szigorúan követik, hogy a munkaköteles szociális segélyezettek elvégzik-e a közmunkát. Ha a hónap végéig nem dolgozzák le a szükséges óraszámot, akkor segélyüket azonnal felfüggesztik. Előfordul ez, de nem gyakran, általában elvégzik a feladatukat. A községben 28 munkaköteles segélyezettet tartanak nyilván.
Csíkszentsimonban 104-en részesülnek szociális segélyben. Mint Kozma István, a község polgármestere megjegyezte, köztük akadnak, akik nem teljesítik a közmunkaórákat vagy más adminisztratív kötelességüket, így novemberben négy, decemberben két, januárban és februárban ismét négy-négy esetben kellett felfüggeszteniük a segélyt. Közülük 5 személynek meg is szüntették a támogatás folyósítását. „Főleg közterületi munkákkal bízzuk meg, például a sáncok kitakarításával, a szemét gyűjtésével, úttöltésekkel, kisebb gödrök betömésével. Igényes munkát azonban nem lehet rájuk bízni, mert többnyire nem tudják elvégezni” – sorolta a községvezető.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!