Fotó: Veres Nándor
Számos szórványfalu és tanya szövi be a Keleti-Kárpátok egyik legszebb, a civilizáció vívmányai által kevésbé elért, a turisták által ritkán járt részét, a Tarkő-hegységet. Itt húzódott a történelmi Magyarország egykori határa.
2013. augusztus 02., 10:292013. augusztus 02., 10:29
2013. augusztus 02., 16:342013. augusztus 02., 16:34
A Tarkő-hegység belsejébe benyúló, illetve az itt létesült falvak szép magyar neveket viselnek (Hidegség, Bükkhavas, Barackos, Farkaspalló, Bálványos, Rakottyás, Tarhavas, Terkucatelep vagy Barátos), akárcsak a havasok (Csipkés, Királykút, Sugó vagy Aranyos), illetve a hegycsúcsok (Mihályszállás, Csülemér, Hosszú-havas vagy Tarhavas). A sok száz hektár erdő mellett a hegyi kaszálók, legelők és patakok élővilága, valamint a számos erdei gyümölcs és gyógynövény a legnagyobb gazdagsága a Tarkőnek. A hegység úthálózatának többsége megyei vagy községi besorolású út, kövezett burkolatú, személygépkocsikkal kevésbé, terepjárókkal azonban több helyen át lehet jutni a Tatros-völgyéből a Gyilkos-tóhoz, illetve a Békási-szoroshoz. A mentő nehezen tudna kijutni ide, de szerencsére az elmúlt esztendőkben nem volt szükség rá – mesélik a helyiek.
Felfedeztük Farkaspallót
Gyimesközéplokról, a községközponttól 22 km-re található Farkaspalló. Hidegségen át, jó minőségű aszfaltúton haladunk felfelé az új, a 2000-es évek elején Szent István tiszteletére épített templomig. Itt elágazik az út Barackos, illetve Bükkhavas felé, véget ér az aszfalt, elfogynak a villanyoszlopok, megszűnik a térerő. A táj azonban mindenért kárpótol, személygépkocsival gond nélkül feljutunk az Ilia-tetőre, majd a kavicsos út lefelé visz a Damuk völgyébe. Farkaspalló felső kijáratánál, balra az Egyeskő felé vezető erdei úton jutunk el az Erzsébet fürdőhöz. Harminc vendéget tudnak itt elszállásolni, ér-, illetve idegrendszeri betegségek kezelésére javallott az itteni gyógyvíz, fürdőzni pedig két kádban lehet. Erdei iskolának, sátortábornak ideális a hely. Itt szervezte meg Bala Géza, a Pongrácz Gróf Alapítvány elnöke az elmúlt hétvégén a Farkaspallói és Háromkúti Falunapokat. Nem kis meglepetésre összesen 316-an jöttek el Háromkútról és Farkaspallóról. Jó alkalom volt ez a hegyi embereknek a találkozásra, kikapcsolódásra. Mielőtt bárki gondolatban elkalandozna: a kis fürdőtelep tulajdonosáról, Molnár Erzsébetről kapta a nevét. Farkaspalló neve minden bizonnyal a farkas szóból ered, a szájhagyomány szerint a falu alsó részénél egy palló vezetett át a Damuk-patakon, és ezen keltek át egyes sorban télen a farkasok.
Egykoron iskola is működött
Több mint negyven évvel ezelőtt Ferenczes István József Attila-díjas költő a Hargita című újságban megjelent riportjában Farkaspallót is megemlíti. Akkor iskola és üzlet is volt Farkaspallón, ma egyik se működik. Az iskola ott áll használatlanul, rajta tisztán kiolvasható még a valószínűleg 1989 előtt felszerelt román nyelvű tábla: „Şc. generelă Puntea Lupului, clasele 1–4.” (Farkaspallói Általános Iskola, 1–4. osztály).
Fiatalasszony közeledik kerékpárral a falucska fő utcáján. Szóba elegyedünk. Hidegségi, mint szinte mindenki abból a 15-20 családból, amely nyáron itt tartózkodik. Ma már nagyon kevesen maradnak télire Farkaspallón, ősszel hazaköltöznek az állatokkal Hidegségre, és onnan járnak iskolába a gyerekek. Erzsébet, a megkérdezett hölgy nem panaszkodik a villanyáram és a térerő hiánya miatt. „Higgye el, jobb, ha nincs mobiltelefon, nem nézünk tévét, szívjuk a friss levegőt, kint vagyunk egész nap a szabadban.”
Állattenyésztéssel foglalkozik itt mindenki, ordát, sajtot készítenek. Új, fából készült épületnél állunk meg, főként azért, mert napelemeket fedeztünk fel a háztetőn. Az így nyert áramot világításra használják. Simon Anna és férje 15 tehenet gondoz. Megvolt már a reggeli fejés, a frissen fejt tejet a tiszta, kicsempézett szobába vitték, átszűrték, majd „ótókádba” töltötték, hozzákeverik az „ótót” (ez a 6-10 hetes szopós állat gömböcében található sajtszerű enzimből készül), és a tej alig egy óra alatt megalvad. Ezt követően összekeverik a besűrűsödött tejet, majd rövid pihentetés után összegyűjtik a sajtot, sűrű szövésű vászonba csavarják, kicsepegtetik, majd megkapja a kerek formáját. Hűvös helyen préselik, sós lében áztatják, érlelik, majd a piacra kerül. Amikor ott jártunk, az orda készült. A tejet, ami a sajt után marad, lassú tűzön melegítik, majd ezt a masszát leszűrik, gézbe kötik, és miután kicsepegett a leve, kész van az édeskés finomság. Az esztenákon főleg ordával kínálják az arra látogatókat, megkóstoljuk, és képzeletünkben már ott lebeg a finom kapros-ordás palacsinta.
Szétszaggatva
Nagyon tájékozott kell legyen az, aki tudja, egyházilag, közigazgatásilag, illetve kataszterileg, telekkönyv-nyilvántartás szempontjából ki hová tartozik a Tarkő-hegységbeli zárt településeken. Vegyük sorra. Háromkút közigazgatásilag Gyimesközéplok része, egyházilag Gyergyószentmiklóshoz tartozik, kápolnájának Keresztelő Szent János a védőszentje, a földügyeket pedig Neamţ megyében kell intézni. Farkaspallón valamivel jobb a helyzet, mert egyházilag és közigazgatásilag is Gyimesközéplokhoz tartozik, Szent Jakab napja az itteni kápolna búcsúünnepe, az erdők egy része azonban az ő esetükben is „átjátszódott” Neamţ megyéhez. Barátostelepet, bár a történelmi Erdély része, közigazgatásilag Neamţ megyéhez csatolták, egyházilag a Gyulafehérvári Egyházmegyéhez tartozik, Gyimesbükk filiája, búcsúünnepe Kármelhegyi Boldogasszony. A barátostelepi erdőkön, kaszálókon és legelőkön három megye, Hargita, Neamţ és Bákó megye osztozik.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!