Városi társasházak belső udvarainak zöldövezetesítésére is lehet pályázni idéntől a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány által immár nyolcadik alkalommal közösen meghirdetett Zöldövezet elnevezésű program keretében.
2013. január 22., 18:552013. január 22., 18:55
2013. január 22., 19:192013. január 22., 19:19
A nyolcadik pályázati kiírás a bizonyítéka annak, hogy jól működik a MOL Románia és a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány közötti kapcsolat: a kőolajipari vállalat ezúttal 670 ezer lejt különített el, a lebonyolítást pedig most is a csíkszeredai szervezet végzi.
Pályázat erre az esztendőre
„Hagyománnyá vált, hogy a Mol Románia környezetvédelmi pályázatokat támogat, a Polgár-Társ Alapítvánnyal szervezett közös program célja pedig a fiatalok környezetvédelmi nevelése, illetve a közösségek védett területekkel kapcsolatos szemléletének pozitív irányba való megváltoztatása. Ennek érdekében időnként újítunk is a pályázati kiírásunkon” – újságolta Daradics Kinga Ágnes, a MOL Románia ügyvezető igazgatója a Zöldövezet elnevezésű, a Polgár-Társ Alapítvánnyal közösen „gründolt” program 2013-as meghirdetésén, kedden.
Potozky László, a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány igazgatója szerint többek között azért sikeres a már nyolcadik kiírását is megélő program, mert együttműködésüket hosszú távra tervezték az olajipari céggel. Ugyanakkor a program nagy előnye – teszi hozzá –, hogy ezáltal saját maguk is közelebb kerültek a környezeti és közösségfejlesztési célkitűzéseik megvalósításához.
Tavalyi nyertesek
2012-ben ötven pályázatot támogatott a MOL Románia, ezek közül nyolc Hargita megyei szervezeté volt. A pályázatok megvalósításában országos viszonylatban több mint 15 500-an vettek részt, akik összesen 36,4 ezer négyzetméternyi városi zöldövezetet alakítottak ki, illetve újítottak fel, 4200 fát és 5150 virágtőt ültettek el, 11 tanösvényt alakítottak ki, és e témában három kiállítást szerveztek. Továbbá három helyszínen rendeztek biodiverzitás-napi eseményt.
2012-ben is meghirdették a Zöldövezet-díjat, amit a gyergyószentmiklósi Pro Múzeum Alapítvány nyert el. Az alapítvány a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán kialakított egy botanikus kertet, amelybe a Gyergyói-medence őshonos növényeit gyűjtötték össze.
Újdonságok idénre
Az idei kiírásra is két típusú pályázattal lehet jelentkezni: városi zöldövezetek felújítására, illetve újak kialakítására (egy pályázatra legtöbb kilencezer lejt kaphatnak), valamint természetvédelmi területek népszerűsítésére (ezek esetében a megszabott legnagyobb támogatás 20 ezer lej). Újdonságnak számít viszont, hogy ezúttal városi társasházak belső udvarainak zöldövezetesítésére, illetve meglévő zöldfelületeik felújítására is pályázni lehet. Szintén újdonság, hogy idéntől azt a szervezetet is díjazzák – 10 ezer lejjel –, amely pályázata lebonyolításában nagyszámú önkéntest mozgósít, illetve kreatív, újító szellemű ötleteket valósít meg.
A pályázatok leadási határideje február 19-e, a borítékokat az alapítvány székhelyére kell címezni: Csíkszereda, Puskaporos utca, 13. szám. Információkat a www.molromania.ro és a www.repf.ro, valamint a nemrég elindított www.zoldovezet.ro oldalakon lehet találni.
A programba hét esztendő alatt 109 ezer önkéntes kapcsolódott be, akik 335 ezer négyzetméternyi területet újítottak fel.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!