Szállást keres a Szent Család

Számunkra fontos, hogy lelkileg is készüljünk az ünnepre, nem csak a külsőségeket tartjuk szem előtt – vallják azok a csíkjenőfalvi asszonyok, akik az egyik legszebb adventi ájtatosságot gyakorolva várják Jézus eljövetelének ünnepét. Mint mondják, a Krisztusra várakozást, elcsöndesedést, a közösségbe tartozás érzését segíti, ha időt szakítanak erre a különös együtt imádkozásra, együtt elmélkedésre.

Rédai Botond

2011. december 23., 10:412011. december 23., 10:41

2011. december 26., 19:442011. december 26., 19:44



Kilenc asszony, kilenc család adott hajlékot a Szent Családnak az adventi időszakban

Imádkozó, éneklő, az utcák sötétjét gyertyával bevilágító asszonyok járják esténként a falut. Az egyik helyi rózsafüzér-társulat tagjai ők, akik az egy, helyenként már rég feledésbe merült adventi ájtatosságot gyakorolva készülnek az Úr eljövetelének ünnepére. Nem tesznek ők egyebet, mint házról házra járva, hajlékot keresnek a Szent Család számára.

Mint azt elmesélték, a szokások szerint kilenc család, jelen esetben kilenc asszony alkot egy „bokrot”, s esténként más és más „bokorhoz” viszik a templomban előzetesen megáldott Szent Család-képet, amely előtt imádkoznak és énekelnek. A találkozások „szertartásához” nincs kötelezően előírt menetrend, többféle szövegkönyv szerint is el lehet végezni az imádkozást. December 15-e körül a Szent Család-kép elindul az első „szálláshelyére”, ahol a társulat kilenc tagja imádkozva, énekelve, lélekben közösen készül az Istengyermek születésére.

A Szent Családot befogadó másnap a képet továbbvivővé válik. A képet hozók és a befogadók találkozásának a lényege a közös imádkozás, de utána természetesen egy kis beszélgetésre is sor kerül, amit egy szerény agapéval még meghittebbé varázsolnak. Végül, a kilencedik est lejárta után, december 23-án, az esti szentmise keretében a résztvevők (bokrok) együtt köszöntik a Szent Családot az otthonaikat körbejáró, kihelyezett kép jelenlétében.

„Célunk mindössze annyi, hogy minél bensőségesebb hangulatban várhassuk Jézus eljövetelét. Sajnos, ezt a szokást már egyre kevesebben gyakorolják, a faluban alig tudunk egy-két bokorról” – hangzik el az egyik esti imádkozás utáni agapén az asszonyok részéről. Majd leszögezik, ők így örökölték ezt a szokást, és így is fogják megtartani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei